Pētījums: nepilni 9% Latvijā strādājošo iedzīvotāju velosipēdu izmanto nokļūšanai darbā

Latvijā pēdējā gada laikā ar velosipēdu pārvietojušies 35% iedzīvotāju, savukārt ikdienas braucēji ir 6%, liecina pēc Satiksmes ministrijas (SM) pasūtījuma veiktais pētījums.

Vismaz vienu reizi nedēļā ar velosipēdu pārvietojas 20% Latvijas iedzīvotāju, no kuriem visvairāk Pierīgā – 23%, bet vismazāk Latgalē – 17%. Visbiežāk ar velosipēdu pārvietojas izklaides un atpūtas nolūkā, bet nepilni 9% Latvijā strādājošo iedzīvotāju velosipēdu izmanto, lai nokļūtu darbā. Šāda informācija iegūta 2019. gada nogalē veiktajā pētījumā par velosatiksmi un velosatiksmes infrastruktūru nacionālā mērogā. Pētījums PDF formātā pieejams šeit.

Pētījums tapis pēc socioloģiskas iedzīvotāju un pašvaldību aptaujas. 119 Latvijas pašvaldības sniedza detalizētu informāciju par velosatiksmi un ar to saistīto infrastruktūru, sporta un veselību veicinošiem velosatiksmes objektiem,  velotūrisma objektiem utt., kā arī informēja par sadarbību starp pašvaldībām, informē SM. Socioloģiskā aptauja norisinājās 2019. gadā no augusta līdz novembrim, un tajā kopā piedalījās 4061 respondents.

Kopumā pētījumā secināts, ka valstī būtu nepieciešams sistemātiski veikt velosatiksmes integrāciju kopējā transporta sistēmā, veicot plānveida infrastruktūras izbūvi un pielāgošanu, padarot velosatiksmi drošu, pieejamu un ērtu visiem.

Iegūtos datus plānots izmantot, lai sagatavotu mikromobilitātes plānu 2021.-2024. gadam, kā arī veicot plānošanas dokumentu izstrādi, norādīja SM.

"Velosatiksmei ir vairākas priekšrocības, jo netiek radīti sastrēgumi, gaisa un trokšņa piesārņojums, un tā pozitīvi ietekmē sabiedrības veselību," saka SM parlamentārais sekretārs Jānis Butāns. "Mainās cilvēku mobilitātes vajadzības un paradumi – iedzīvotāji no privātā autotransporta pārsēžas uz sabiedrisko transportu, pilsētu ielās arvien vairāk redzam skrejriteņus un velosipēdus. Tamdēļ velosatiksmes attīstības plānu nākotnē paredzēts veidot kā mikromobilitātes plānu, lai sekmētu valsts un pašvaldības institūciju sadarbību mikromobilitātes punktu un veloinfrastruktūras attīstībai."

Saskaņā ar pašvaldību un valsts AS "Latvijas Valsts ceļi" (LVC) sniegto informāciju Latvijā kopumā ir 727 kilometri velosatiksmes infrastruktūras, no kuras 701 kilometrs ir pašvaldību pārvaldībā un 26 kilometri – LVC pārziņā.

Pētījumu veica uzņēmums SIA "Enviroprojekts"; dati iegūti sadarbībā ar Centrālo statistikas pārvaldi, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Ekonomikas ministriju, SM, LVC, Ceļu satiksmes drošības direkciju un citiem avotiem. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt