Pētījums: Lielākā daļa partiju ziedojumu nāk no 20% ziedotāju; atjauno vietni «Deputāti uz Delnas»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

“Sabiedrība par atklātību – Delna” publicē populārās tīmekļa vietnes “Deputāti uz Delnas” jauno versiju, kura turpmāk lietotājiem ļaus apskatīt datus un informāciju par politisko partiju finansēšanu Latvijā un Saeimas deputātu deklarētajām interesēm, informēja organizācijā. Vienlaikus publicēts pētījums, kas parāda – lielākā daļa partiju ziedojumu nāk no 20% ziedotāju.

Tīmekļa vietnē ir atrodami dati no publiski pieejamiem informācijas avotiem, tajā skaitā no Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) politisko partiju finansēšanas datu bāzes, Valsts ieņēmumu dienesta valsts amatpersonu deklarāciju datubāzes, Saeimas tīmekļa vietnes un privāto kompāniju reģistriem. Tīmekļa vietne glabā datus no 2018. un 2019. gada, bet "Delna" drīzumā plāno papildināt interaktīvo rīku ar jauniem datiem no 2020. gada un, kur tas iespējams, arī ar datiem no iepriekšējiem gadiem.

Partiju ienākumi

Kopā ar tīmekļa vietnes atjaunošanu "Delna" publicē ziņojumu, kas sniedz ieskatu politisko partiju finansēšanā un valsts amatpersonu deklarētajās interesēs 2018. un 2019. gadā.

Ziņojumā redzams, ka vairāk nekā 80% no kopējiem privātajiem ziedojumiem 20 pētījumā iekļautajām politiskajām partijām nāca tikai no 20% ziedotāju.

Starp 100 Saeimas deputātiem, kuri bija amatā 2019. gada beigās, tajā pašā gadā lielākā daļa no viņiem pildīja arī ārējos amatus un guva ienākumus ārpus valsts amatpersonas amata, savukārt 1/3 piederēja akcijas komercsabiedrībās.

Lielākā daļa deputātu deklarēto interešu bija nevalstiskajā sektorā, izglītības jomā (ieskaitot augstskolas) un finanšu un apdrošināšanas nozarē.

Salīdzinot ar 2018. gadu, kopējais ārējo amatu skaits samazinājās par 39% un ārējo ienākumu vērtība par 30%, pēc kā var spriest, ka deputāti ir samazinājuši savas intereses privātajā sektorā.

KONTEKSTS:

Tīmekļa vietnes atjaunošana ir daļa no plašāka projekta ar nosaukumu “Integrity Watch Europe”, kuru finansē Eiropas Komisija un vada ''Transparency International'' Sekretariāts (TI-S). Projekts paredz attīstīt uz datiem balstītus digitālus rīkus, lai uzraudzītu politisko godaprātu astoņās Eiropas valstīs (Francijā, Grieķijā, Itālijā, Lietuvā, Nīderlandē, Slovēnijā un Spānijā) un divās Eiropas Savienības institūcijās (Eiropas Komisijā un Eiropas Parlamentā). Valstu interaktīvie rīki būs savstarpēji saistīti, tādejādi radot vienu no lielākajām datubāzēm, saistītai ar finansēm un politiku, pasaulē.

No tīmekļa vietnes “Deputāti uz Delnas” lietotāji varēs ērti piekļūt citu valstu digitālajiem rīkiem. TI-S un ''Transparency International EU'' nesen ir publicējuši reģionālo ziņojumu, kurā ir analizēta Latvija un pārējās projekta valstis, tādējādi sniedzot visaptverošu ieskatu par atvērto datu nozīmi politiskā godaprāta īstenošanā Eiropā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti