Pētījums: Latvijas skolās zeļ vienaudžu vardarbība un mobings, taču skolēni jūtas diezgan laimīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Katrs trešais pusaudzis Latvijas skolās tiek pakļauts vienaudžu fiziskajai un emocionālajai vardarbībai (angļu val. – bullying), taču tas skolēniem neliedz justies laimīgākiem nekā pusaudžiem vairākās rietumvalstīs, liecina Ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācijas (OECD) Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas pētījums PISA, ziņo Rus.Lsm.lv.

PISA pētījumā dati iegūti, aptaujājot pašus skolēnus, un nule publicētie secinājumi izriet no 2015.gadā veiktajām aptaujām.

Izvērtēšanā Latvijas izglītības iestādēs konstatēts otrs sliktākais rezultāts attiecībā uz vienaudžu fizisko un emocionālo vardarbību. Ar to vairākas reizes mēnesī saskaras 30,6% no 15 gadus veciem skolēniem.

Sliktākais rezultāts šajā pētījumā uzrādīts Honkongā (32,3%), bet vislabākais tas ir Nīderlandē (9,3%). Vidējais rezultāts šajā pētījumā ir 18,7%.

Sliktāks par vidējo rezultātu no Baltijas valstīm ir arī Igaunijai – 20,2%, toties labvēlīgāks ir Lietuvai ar 16,4%.

Tajā pašā laikā pētījums uzrāda, ka pusaudži Latvijā kopumā jūtas gana laimīgi. Šajā pētījuma daļā vērtēts skolēnu satraukums par eksāmeniem, stress, motivācija, psiholoģiskais un morālais klimats skolās, brīvā laika kvalitatīva pavadīšana un citi aspekti.

Latvijas skolām šajā jomā rādītājs ir 7,4 punkti no maksimālajiem 10. Kopumā vidējais rādītājs pētījumā ir 7,3, un Latvijai līdzīgu punktu skaitu saņēmusi, piemēram, arī Vācija.

Līderi šajā rādītājā ir Latīņamerikas un Karību jūras reģiona valstis, savukārt sliktāk par Latvijas rezultātu ir tādām “vecās Eiropas” valstīm kā Lielbritānijai (7 punkti), Itālijai (6,9) un Grieķijai (6,9). Tiesa, kaimiņvalstīs bērni izrādījušies vēl laimīgāki: Igaunijā šis rādītājs ir 7,5 punkti, Krievijai – 7,8, bet Lietuvai – 7,9.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti