Pētījums: Latvijas skolās zeļ vienaudžu vardarbība un mobings, taču skolēni jūtas diezgan laimīgi

Katrs trešais pusaudzis Latvijas skolās tiek pakļauts vienaudžu fiziskajai un emocionālajai vardarbībai (angļu val. – bullying), taču tas skolēniem neliedz justies laimīgākiem nekā pusaudžiem vairākās rietumvalstīs, liecina Ekonomiskās attīstības un sadarbības organizācijas (OECD) Starptautiskās skolēnu novērtēšanas programmas pētījums PISA, ziņo Rus.Lsm.lv.

PISA pētījumā dati iegūti, aptaujājot pašus skolēnus, un nule publicētie secinājumi izriet no 2015.gadā veiktajām aptaujām.

Izvērtēšanā Latvijas izglītības iestādēs konstatēts otrs sliktākais rezultāts attiecībā uz vienaudžu fizisko un emocionālo vardarbību. Ar to vairākas reizes mēnesī saskaras 30,6% no 15 gadus veciem skolēniem.

Sliktākais rezultāts šajā pētījumā uzrādīts Honkongā (32,3%), bet vislabākais tas ir Nīderlandē (9,3%). Vidējais rezultāts šajā pētījumā ir 18,7%.

Sliktāks par vidējo rezultātu no Baltijas valstīm ir arī Igaunijai – 20,2%, toties labvēlīgāks ir Lietuvai ar 16,4%.

Tajā pašā laikā pētījums uzrāda, ka pusaudži Latvijā kopumā jūtas gana laimīgi. Šajā pētījuma daļā vērtēts skolēnu satraukums par eksāmeniem, stress, motivācija, psiholoģiskais un morālais klimats skolās, brīvā laika kvalitatīva pavadīšana un citi aspekti.

Latvijas skolām šajā jomā rādītājs ir 7,4 punkti no maksimālajiem 10. Kopumā vidējais rādītājs pētījumā ir 7,3, un Latvijai līdzīgu punktu skaitu saņēmusi, piemēram, arī Vācija.

Līderi šajā rādītājā ir Latīņamerikas un Karību jūras reģiona valstis, savukārt sliktāk par Latvijas rezultātu ir tādām “vecās Eiropas” valstīm kā Lielbritānijai (7 punkti), Itālijai (6,9) un Grieķijai (6,9). Tiesa, kaimiņvalstīs bērni izrādījušies vēl laimīgāki: Igaunijā šis rādītājs ir 7,5 punkti, Krievijai – 7,8, bet Lietuvai – 7,9.

8 komentāri
Tavs vārds
Kārtējās liberālistu samazgas. Ja meklē problēmas, tad viņas vienmēr atrod! Tagad, lai nevis motivētu bērnus koncentrēties uz svarīgo - apgūt materiālu, domāt par savu karjeru, liberālisti viņiem liek koncentrēties uz savu itkā aizskarto ego un "stučīt" klasesbiedrus, skolotājus u.tt. Tā ir sena demoralizēšanas un sašķelšanas taktika. Devianta rīcība nerodas pati no sevis, tā tiek ieaudzināta ar mēdijiem, reklāmām un aplamiem slavenību dzīvesstila paraugiem. Un, ja jauniešiem no bērna kājas netiek ieaudzinātas labas morāles, tad tur nelīdzēs arī liberastu tik ļoti lolotais militārais režīms. Smieklīgi, ka vieni un tie paši liberastu "kūltūras nesēji" ir tie, kas gan demoralizē, gan norāda uz problēmu. Bet pati problēmas sakne ir tā viņu sapuvusī, amorālā ideoloģija!
Aina
Par pašu pedagogu vardarbību pret bērniem gan nav ziņu! Tūlīt atkal būs iemesls vardarbības veicināšanas biedrībai "Marta" vai kaut kādiem vēl pseidoglābējiem sākt vazāties pa skolām, lai skalotu bērniem smadzenes, ka nelaimju sakne ir dzimumatšķirības, kas nekavējoties jālikvidē! Galveno vardarbību pret bērniem rada tieši pati sabiedrība ar tās pašreizējo kroplo liberālo ideoloģiju, kas popularizē vardarbību, perversijas un idiotismu!
Aina
Es situ bērnus un bļaustās par abstrakstu vardarbību.
Pisa
Manuprat ,laiks latvijas skolās laiks ieviest asv demokratiju !
pingvīns
Droši vien daudzi atbild, ka ir laimīgi, jo nezina, kas ir kas. Bet par bullijošanas tēmu un tās plašākiem iemesliem ļoti interesants ir šis raksts: http://www.paulgraham.com/nerds.html
Pisa
Russkijmir demoratija vel ir cietumos !
Tas ir
tikai šīs slimās sabiedrības spogulis, mazāks tās modelis. Izgājuši cauri skolai, jaunuļi nebrīnīsies - viss jau apgūts.
..
Vai šis nav pēdējais TRAUKSMES zvans mūsu izglītības un labklājības ministrijām?! Ja katrs trešais (!) bērns skolā tiek aizskarts (no kā izriet problēmas ar integrēšanos, sliktākas sekmes skolā, alkohola un cigarešu lietošana lai 'vieglāk iekļautos' barā), tad tas ir vienkārši kritiski un prasa tūlītēju iejaukšanos - pedagogiem rūpīgi sekojot klasē notiekošajam, un veicot agresīvo skolēnu sūtīšanu pie psihologiem, vecāku saukšanu uz skolu un pie atbildības, un citas preventīvas darbības. Pie mums jau drīz kā krievijā - tiklīdz kādam ir smadzenes vai talanti, to skolā pataisa par melno avi.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti