Pētījums: Latvija seksuālo minoritāšu diskriminācijā «atpaliek» tikai no Polijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Seksuālo minoritāšu pārstāvjiem Latvija ir viena no sliktākajām Eiropas Savienības (ES) valstīm, ņemot vērā gan normatīvos aktus, gan sabiedrības attieksmi, gan noziegumus, secināts Briselē bāzētās seksuālo minoritāšu tiesību aizstāvības organizācijas “ILGA-Europe” pētījumā.  

Metodoloģija

Reitings balstās uz katras valsts likumiem un politikas, kas ietekmē seksuālo minoritāšu dzīvi. Vieta reitinga norāda uz valsts vietu salīdzinājumā ar citām valstīm. Pētījuma autori ņem vērā vairākus faktorus – no līdztiesības, ģimeņu stāvokļa, naida runas līdz atzīšanai un izpausmes brīvībai. Valstis saņem vērtējumu no 0% (cilvēktiesību pārkāpumi, diskriminācija) līdz 100% (cilvēktiesību ievērošana, pilnīga līdztiesība) .

Latvija ar rezultātu 17,48% ieņem 41. vietu sarakstā ar 49 valstīm, kuras analizēja pētījuma autori. Pirmajā vietā ir Malta (89,1%), otrajā vietā – Beļģija (73,24%), trešajā – Luksemburgā (72,95%).

Pretējā galā ir Azerbaidžāna (2,33%), Turcija (3,83%) un Armēnija (7,49%).

Igaunija ieņem 21. vietu (37,68%), Lietuva 24. (23,35%).

No Eiropas valstīm Latvija ieņem pirmspēdējo vietu – sliktāka situācija ir tikai Polijā.

Igaunija starp Eiropas Savienības valstīm ir 17. vietā, Lietuva – 22.

Pētījuma autori norāda, ka Latvijā pērn sociālajos tīkos ir dzēsti 500 pret seksuālajām minoritātēm vērsti ieraksti, par 20 ziņots policijai, bet kriminālprocesi ierosināti tikai divos gadījumos. 

Organizācija “Mozaīka” saņēma informāciju par 29 noziegumiem pret seksuālo minoritāšu pārstāvjiem, 17 gadījumos tie bija vērsti pret homoseksuālajiem vīriešiem. Noziegumi bija gan seksuālā un fiziskā vardarbība, gan šantāža, ļaunprātīga dedzināšana. Upuri policijā nevērsās. Savukārt 2018. gadā šādu signālu bija 22.

Pētījuma autori piemin arī likumu par partnerattiecību reģistrāciju, kuru Saeima 2019. gadā noraidīja.  

“Mozaīka” arī saņēma informāciju par diviem cilvēktirdzniecības mēģinājumiem, kas skāra Latvijas transsievietes. Biedrība viņām sniedza atbalstu, taču sāka saņemt draudus no noziedzniekiem.   

Savukārt Latvijas sabiedrības attieksme pret seksuālajām minoritātēm pēdējo gadu laikā nedaudz uzlabojās, taču atpaliek no ES līmeņa – vidēji 72% ES iedzīvotāju uzskata, ka viendzimuma attiecības nav nekas slikts, bet viendzimuma laulības atbalsta 69% eiropiešu.

Latvijā 25% respondentu piekrita, ka viendzimuma attiecības var uzskatīt par normālām, bet 68% uzskata viendzimuma attiecības par nepieņemamām, bet 7% nebija viedokļa šajā jautājumā. 

Savukārt viendzimuma laulības gatavi akceptēt 24% respondentu, bet 70% tas nav pieņemami, 6% aptaujāto nav viedokļa šajā jautājumā. 

Taču minētas arī pozitīvas tendences. Pērn februāri viena nevalstiskā organizācija izveidoja dažādības hartu, kas veltīta cieņai un iekļaujošai attieksmei pret dažādām sabiedrības grupām, tajā skaitā pret seksuālajām minoritātēm. To parakstīja vairāk  nekā 40 subjekti, tajā skaitā valsts un pašvaldības struktūras, uzņēmumi un organizācijas. Turklāt 27. novembrī Rīgā atvērta “LGBT māja”, kas sniedz dažādu atbalstu seksuālo minoritāšu pārstāvjiem. 

Portālā “Manabalss” savākti vairāk nekā 10 000 parakstu par iespēju reģistrēt viendzimuma attiecības Latvijā. 

Taču mazāk nekā puse Latvijas iedzīvotāju gribētu, lai seksuālo minoritāšu pārstāvji uzsāktu attiecības ar viņu bērniem, vadītu valsti vai kļūtu par viņu kolēģiem, liecina  “Eurobarometer” aptauja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti