Pētījums: Latvijā samazinās kontrabandas preču pircēju skaits

Šogad Latvijā samazinājies to iedzīvotāju skaits, kuri pēdējā gada laikā pirkuši kontrabandas preces, piemēram, cigaretes, alkoholu vai degvielu, liecina jaunākais SKDS pētījums par Latvijas iedzīvotāju attieksmi pret kontrabandu.

SKDS pētījums atklāj gan sabiedrības kopējo viedokli par kontrabandas problēmu valstī, gan attieksmi pret kontrabandas preču iegādi, zināšanām par kontrabandas preču iegādes vietām, kā arī iespējamiem sodiem un rīcību kontrabandas mazināšanai. Pētījuma rezultātus apspriež Stokholmas ekonomikas skolā, kur notiek forums, kura centrā ir kontrabanda – tas, cik toleranta attieksme Latvijas iedzīvotājiem ir pret kontrabandu. 

Kāda ir sabiedrības attieksme pret kontrabandu?

Pētījuma dati liecina, ka Latvijā cilvēki joprojām ir iecietīgi pret kontrabandas preču iegādi un pēdējā gada laikā šī tolerance pat ir pieaugusi –  turpat trešdaļa jeb 32% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju neuzskata kontrabandas preču iegādi par nosodāmu. 

Šis rādītājs pēdējos gados bija ievērojami samazinājies – 2019. gadā 26%, bet pērn 28% aptaujāto neuzskatīja kontrabandas preču pirkšanu par nosodāmu. Eksperti to skaidrojuši ar kopējo sabiedrības noskaņojumu Covid-19 pandēmijas ietekmē. 

Vienlaikus arī šogad pieaug to iedzīvotāju skaits, kuri nav pirkuši kontrabandas preces, – to atzinuši 77% aptaujāto,

salīdzinot ar 72% pērn. Piemēram, 2013. gadā tikai 41% aptaujāto nebija pirkuši kontrabandu. 

Savukārt to iedzīvotāju skaits, kuri zina, kur var iegādāties kontrabandas preces, ir palicis nemainīgs – 36% aptaujāto tāpat kā pērn norādījuši, ka nepieciešamības gadījumā zinātu, kur tās nopirkt.

Kādas ir populārākās kontrabandas preces?

Aizvien populārākā kontrabandas prece ir cigaretes, liecina SKDS pētījuma dati. 10% aptaujāto norādījuši, ka paši ir pirkuši kontrabandas cigaretes, vēl 9% atzīmēja, ka to ir darījuši viņu paziņas vai draugi. Kontrabandas degvielu ir pirkuši 3% aptaujāto, bet alkoholu – 2% aptaujāto. 

Joprojām galvenā motivācija pirkt kontrabandas preces ir to cena. No tiem respondentiem, kuri pēdējā gada laikā ir iegādājušies kontrabandas preces, pat 96% atzina, ka to dara tāpēc, ka tās ir ievērojami lētākas nekā legālās preces, 20% norādīja, ka tās ir tikpat kvalitatīvas kā legālās.

Tomēr, kas interesanti – 9% respondentu norādījuši, ka kontrabandas preces iegādājas par spīti valstij, lai valsts nesaņemtu naudu nodokļos. Pērn šāda motivācija bija tikai 1% respondentu. 

Runājot par iemesliem, kādēļ kontrabandas preces Latvijā ir populāras, eksperti akcentējuši, ka kontrabandas apjomi ir tieši saistīti ar valstī īstenoto akcīzes nodokļu politiku. Eiropas Savienības valstu pieredze liecina, ka akcīzes nodokļa palielināšana un līdz ar to arī produkta cenas pieaugums stimulē patērētājus iesaistīties pārrobežu tirdzniecībā, iegādāties preci nelegālajā tirgū vai pāriet uz lētākiem aizvietotājiem.

“Šeit izskatās, ka tas, kas ir noticis Covid laikā, kad saistībā ar visām epidemioloģiskajām lietām – vakcinācija, antivakcinācija, arī saistībā ar to, kas ir tā nosacītā ekonomiskā krīze, kur mēs redzam, ka lielākā daļa nav cietuši, bet ir kaut kāda tomēr vērā ņemama daļa, kas strādāja tajā pašā viesmīlības nozarē, kur tomēr ir cietuši no šīs krīzes... Izskatās, ka iedzīvotāju attiecības ar valsti vēl vairāk ir sabojājušās. Un tā vien izskatās, ka tas ir arī viens tāds faktors, kas ietekmē attieksmi pret kontrabandu,” norādīja SKDS direktors Arnis Kaktiņš.  

To, ka kontrabandas preču iegāde ir izdevīga, apliecina respondentu norādītais ietaupījums – 16% no tiem, kuri pēdējā mēneša laikā iegādājušies kontrabandas preces, norādīja, ka ir ietaupījuši līdz 19 eiro, 29% kontrabandas preču pircēju ietaupījuši 20-50 eiro, bet 14% – pat vairāk nekā 50 eiro pēdējā mēneša laikā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti