Pētījums: Latvijā iepakojuma depozīta sistēmu izmanto 93% iedzīvotāju

Latvijā iepakojuma depozīta sistēmu izmanto 93% iedzīvotāju. Tas noskaidrots sistēmas nodrošinātāja, SIA "Depozīta iepakojuma operators" pētījumā. Cilvēki to galvenokārt dara  vienkārši tādēļ, lai atgūtu iemaksāto 10 centu depozīta maksu, taču daudziem iemesli ir saistīti arī ar rūpēm par dabu un vēlmi redzēt mazāk atkritumu sev apkārt.

Pētījums: Latvijā iepakojuma depozīta sistēmu izmanto 93% iedzīvotāju
00:00 / 02:54
Lejuplādēt

93% Latvijas iedzīvotāju izmanto iepakojuma depozīta sistēmu, savukārt 71% to dara vismaz reizi mēnesī. Tas noskaidrojies šīs sistēmas uzturētāja, "SIA "Depozīta Iepakojuma Operators" veiktā pētījumā.

Uzņēmuma loģistikas un infrastruktūras direktors Gatis Galejs šorīt Latvijas Radio raidījumā "Labrīt" atklāja, ka, salīdzinot ar maijā veiktā pētījuma datiem, ir redzams, ka iedzīvotāju vidū šis atkritumu pārstrādes paradums kļūst aizvien spēcīgāks un arī pati sistēma attīstās – proti, taromātu tīklu paredzēts paplašināt.

"Punktus mēs palielinām katru nedēļu faktiski. Jauni taromāti tiek uzstādīti, un jauni punkti tiek ieviesti.

Pašreiz sistēmā ir vairāk nekā 1400 depozīta pieņemšanas vietas un 1060 taromāti ir uzstādīti. Līdz gada beigām mēs domājam, ka varētu vēl aptuveni 40 taromātus uzstādīt.

Nākamajā gadā tas jau būs tāds dabīgs process. Kāds veikals aizvērsies – mēs demontēsim, kāds veikals atvērsies un mēs uzstādīsim jaunu. Bet tādas būtiskas, lielas izmaiņas taromātu skaitā nākamgad mēs neplānojam vairāk. Tas tīkls principā ir jau nostabilizēts," sacīja Galejs.

Viņš arī skaidroja, ka sistēma saskaras ar atsevišķam problēmām. Piemēram, iedzīvotāji mēdz sūdzēties, ka atsevišķās manuālajās taras pieņemšanas vietās taru nav izdevies nodot.

"Kā mums paši tirgotāji ir teikuši, viena problēma ir, ka viņiem nav, kur glabāt. Tagad ir apkures sezona sākusies un, ko mums ir minējuši, ka viņiem šī glabāšanas vieta ir aizņemta ar malku, un tad mēs atsevišķi, individuāli ar veikaliem runājam un risinām šos jautājumus. Organizējam biežāku izvešanu, lai viņiem nav jāuzglabā lielāks apjoms," klāstīja uzņēmuma loģistikas un infrastruktūras direktors.

Rīgas ielās uzrunātie iedzīvotāji ar depozīta sistēmu ir apmierināti un izsaka vien nelielas, atsevišķas sūdzības:

"Tajā apkārtnē, kur es dzīvoju, viss ir kārtībā."

"Sākumā tur bija grūti aprast ar to pudeļu sistēmu, kā tur jālaiž iekšā un kā. Un tad kādreiz tās pudeles ir mazliet saspiestas, un tad tas neņem pretī, tas ar tevi sarunājas. Bet tādā ziņā viss ir labi! Piebrauc ar mašīnām, kāds ar maisu, tad paiet laiks, bet tā kopumā viss ir ātri. Pozitīvi vērtēju!"

''Pagaidām manas prasības apmierina. Pieredze visai skopa, bet, cik esmu dzirdējis vai novērojis no malas, smaka ir."

"Nu, tajā mūsējā bieži ir rindas, jo tur laikam ļoti daudz liek visi. Diezgan! Smirdēt nesmird, jo tur tīra darbinieki, ātri visu izvāc."

"Es pati esmu no Ogres. Es nekādas smakas nejūtu. Esmu ļoti apmierināta. Tas ir ērti, tā ir zaļāka vide, un es ieteiktu ikvienam šo izmantot!"

Savukārt uzņēmuma veiktajā pētījumā atklājies, ka 59% respondentu sistēmu izmanto, lai atgūtu iemaksāto 10 centu depozītu. Un ap 40% ir tādu, kuriem svarīgas ir rūpes par vidi un prieks par to, ka mazāk atkritumu nonāk dabā.

KONTEKSTS:

2020. gada oktobrī valdība apstiprināja dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas noteikumus, un tā sāka darboties 2022. gada februārī. Konkursā nolēma sistēma septiņu gadu periodā uzticēt SIA "Depozīta iepakojuma operators". Depozīta sistēmā var nodot tikai pudeles, kuras iegādātas no 1. februāra ar Latvijas depozīta sistēmas marķējumu.

Patlaban depozīta nodošanas punktos atgriežas ap 36% no apritē laistajiem depozīta iepakojumiem. Uzstādītais mērķis pirmajam gadam ir 70%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti