Panorāma

Ierosina tiesvedību par Čerņecka rotāciju

Panorāma

Rosina atstādināt tiesu izpildītāju K.Selecki

Jauni pētījumi par krievvalodīgo kopienu Latvijā

Pētījums: Daļa krievvalodīgo Latvijā – integrācijas politikai nesasniedzama

Daļa krievvalodīgo kopienas Latvijā ir integrācijas politikai nesasniedzama, jo apzināti norobežojas no pārējās sabiedrības. Tā secināts pētījumā, kura mērķis – plašāk izprast Latvijas krievvalodīgo noskaņojumu, par ko nereti vēsta vien statistikas dati. 

"Cilvēki, kas vienlīdz mīl Latviju un ir patrioti, bet vienlaikus arī ļoti mīl Putinu...". Izprast šo statistikas datu bieži attēloto fenomenu bija Latvijas Universitātes (LU) profesores, politoloģes Žanetas Ozoliņas ideja, ko īstenoja virkne jauno zinātnieku.

Kā vienu no spilgtākajām pētījuma iezīmētajām tendencēm Ozoliņa min – daļa krieviski runājošo paši izvēlas sevi izslēgt no pārējās sabiedrības.

"Viņiem ir kaut kāda sava, viņu niša, ar ko viņi jūtas apmierināti, un līdz ar to, lai kāda integrācijas politika tiktu īstenota, viņa nesasniegs mērķi," teica Ozoliņa.

Pie līdzīga secinājuma nonākusi arī jaunā zinātniece Sigita Struberga, kas pētījuma laikā pavadījusi neskaitāmas stundas, uzklausot krievvalodīgo nevalstisko organizāciju pārstāvjus.

"Tās bija ļoti interesantas padziļinātas intervijas dažreiz vairāku stundu garumā. (..) Diemžēl vairumā gadījumu tās stratēģijas, ko šīs organizācijas izvēlas, ir vairāk, angliski sakot, autsaideru stratēģijas. (..) Pašizslēdzošas bieži vien diemžēl," sacīja Struberga.

Pētniece gan atzīmē – lai arī nevalstiskās organizācijas izcēlušas valodas un identitātes jautājumu, jauniešu organizācijās valsts valodas zināšanas nav problēma.

Citā pētījuma daļā secināts – etniskie jautājumi nemaz nav galvenais krievvalodīgo kopienas locekļu neapmierinātības iemesls.

"Realitātē krievvalodīgo kopiena baidās no tiem pašiem drošības izaicinājumiem kā latviešu valodā runājošā, proti, pārsvarā ekonomiska rakstura jautājumi, bezdarbs, veselības aprūpes pieejamība," sacīja jaunais zinātnieks Rihards Bambāls

Vēl viena interesanta tendence, kas iezīmējusies pētījumā, – krievvalodīgie jaunieši krievu skolu skaita samazinājumu neuzskata par apdraudējumu krievvalodīgo kopienai, bet gan par normālu procesu. Lūk, piemēram, Violeta, kas ir augstskolas studente Rīgā, raksta: "Krievu skolu slēgšana, manuprāt, ir tikai loģiska, jo nav jau kas tajās mācās; daudzas arī latviešu skolas tiek slēgtas skolēnu trūkuma dēļ."

Pētniecisko rakstu krājums “Sabiedrības drošība” ir angļu valodā, un to plānots izplatīt bez maksas, tostarp arī digitālajā formātā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt