Panorāma

L. Lasmane-Doroņina pieteikta Nobela Miera prēmijai

Panorāma

Samarieši aprūpi vedīs uz mājām

Ēras gals – P. Apinis aiziet no LĀB

Pēteris Apinis atstās Latvijas Ārstu biedrības prezidenta amatu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Paužot viedokli, ka Veselības ministrija (VM) vairs nerēķinās ar Latvijas Ārstu biedrību (LĀB), tās ilggadējais prezidents Pēteris Apinis paziņojis, ka pēc pilnvaru termiņa beigām vairs uz šo amatu nekandidēs. Savā vietā viņš labprāt redzētu kādu no biedrības viceprezidentiem, bet savus nākotnes plānus pagaidām neatklāj.

Apinis, pēc profesijas anesteziologs – reanimatologs, uz politiskās skatuves darbojies jau vairāk nekā 20 gadus. Slavens ar savu aso mēli un cīņu pret kaitīgajiem ieradumiem – dzeršanu un jo īpaši - smēķēšanu, pret ko iestājās jau 1995.gadā kā veselības ministrs. Kā ministrs Apinis piedzīvojis arī ārstu streiku un veselības nozares ekonomisko krīzi.

Kā partijas "Latvijas ceļš" deputāts Apinis darbojies 6. un 7. Saeimā, bet 2002.gadā partija parlamentā vairs neiekļuva un pašu Apini no "Latvijas ceļa" izslēdza par konkurentus apmelojošu skrejlapu izplatīšanu pirms vēlēšanām. Bet visciešāk Apiņa vārds saistāms ar LĀB.

Viņš bijis viens no tās dibinātājiem un kopš 2006.gada – biedrības prezidents, nereti asi kritizējot politiķu lēmumus, piemēram, "e-veselības" sāgu.

Īpaši skaļus pārmetumus Apinis veltījis pašreizējās veselības  ministres Andas Čakšas (Zaļo un Zemnieku savienība) īstenotajai reformai, kas paredz veselības aprūpi sasaistīt ar nodokļu nomaksu. Un tieši nespēju apturēt šī lēmuma pieņemšanu Apinis min kā iemeslu, kādēļ vairs nevēlas vadīt Ārstu biedrību.

"Ja nevar sadarboties ar ministriju, tad jāmeklē kāda cita versija. Ja nav pilnīgi komunikācijas ar ministri, nu pilnīgi nemaz, nu ko tad es tur mēģināšu lauzties. Ar varu mīļš nekļūsi. (..) Ja es nemāku sadarboties ar ministriju, jāmeklē cilvēks, kurš māk sadarboties. (..)

Ir tādas lietas, ko nedrīkst pieļaut, Ārstu biedrība nedrīkstēja pieļaut šādu veselības reformu, un es nemācēju to noturēt," atzina Apinis.

Arī par iepriekšējiem veselības ministriem Apinis nekad nav kautrējies skaļi teikt, ko domā, un ne mazāk asi, kā šobrīd Čakšu, viņš kritizējis iepriekšējo veselības ministru Gunti Belēviču (Zaļo un Zemnieku savienība). Tiesa, ne visus veselības ministrus viņš vienmēr tikai kritizējis, piemēram, atšķirībā no daudziem ģimenes ārstiem pozitīvi viņš vērtēja Ingrīdas Circenes darbību.  

Kā savus potenciālos pēctečus LĀB vadībā Apinis sarunā ar Latvijas Televīziju minēja abus biedrības viceprezidentus. Viens no tiem –

nefrologs Māris Pļaviņš – gan pauda cerību, ka līdz prezidenta pilnvaru beigām novembrī Apini izdosies pierunāt palikt biedrības prezidenta amatā.

"Dakteris Apinis ir visas ārstu sabiedrības viedokļu līderis, ārsts, kurā ieklausās, pirmkārt, kolēģi, otrkārt, arī politiķi ieklausās dakterī Apinī," sacīja Pļaviņš. Viņš arī norādīja, ka šobrīd biedrībā pretendentu uz Apiņa vietu nav. Latvijas Televīzijas rīcībā esoša neoficiāla informācija gan liecina par pretējo.

KONTEKSTS:

2017.gada decembrī Saeima apstiprināja Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz no 2019.gada valsts apmaksātos veselības pakalpojumus pilnībā nodrošināt visiem sociālā nodokļa maksātājiem, kā arī vairākām valsts apdrošinātām iedzīvotāju grupām. Savukārt pārējie iedzīvotāji varēs saņemt pakalpojumu pamata grozu vai arī plašāka pakalpojumu klāsta saņemšanai maksāt noteiktu summu mēnesī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti