Dienas ziņas

Krievija ar raķetēm apšauda Kijivu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pērtiķu bakas analizē īpašos drošības apstākļos

Pērtiķu bakas analizē tādos drošības apstākļos kā Sibīrijas mēri; plānots noteikt kontaktpersonas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lai noliegtu vai apstiprinātu pērtiķu bakas, Nacionālā references laboratorijā Linezerā tiek analizēts materiāls, kas paņemts no pūslīša uz cilvēka ādas.  Vīrusa DNS izdalīšanu laboratorijā veic tieši tādā pašā drošības pakāpē, kādā analizē, piemēram, Sibīrijas mēra baciļus. Savukārt Veselības ministrijas valdībā iesniegtais noteikumu projekts, ka konstatējot pērtiķu bakas, noteiks arī kontaktpersonas

Eiropas un arī Latvijas ārsti ar saspringumu gaida, kā turpināsies pērtiķu baku izplatība reģionā. Līdz šim mūsu valstī apstiprināti divi gadījumi, taču aizdomas par pērtiķu bakām bijušas desmit cilvēkiem

Gandrīz kā uz darbu Covid 19 nodaļā ģērbjas laboratorijas speciāliste, kura analizē Latvijā paņemtos pērtiķu baku paraugus. Vienīgā vieta, kur to dara, ir Nacionālā references laboratorija Linezerā, Latvijas Infektoloģijas centrā.

“Tās ir speciālas telpas ar negatīvu spiedienu, lai nekas nevar izlidot ārā, pat, ja durvis ir atvērtas, nekas neiet ar gaisu laukā.

Autonoma ventilācija, gaisa padeve un tīrīšana caur hepa filtriem,” stāstīja RAKUS Nacionālās references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins.

Pērtiķu bakas nosaka šķidrumā, kas paņemts no pūslīša. Asinīs vīruss ir pārāk īsu laiku un var dot viltus negatīvu rezultātu. Vīruss arī izraisa pumpiņas, kas ir uz ādas, un tajā šķidrumā tas vīruss atrodas.

“Mēs kā paraugu saņemam to, ko noņem ārsts no cilvēka ar aizdomām – ādas nokasījums, audu materiāls, kurš var saturēt šo vīrusu. Pie sevis veicam polimērķēdes reakciju, lai pateiktu, ir vai nav. Nosakām DNS,” skaidroja Ņikišins.

Saistībā ar pieaugošo pērtiķu baku izplatību, turpmāk plānots noteikt ar šo infekciju saslimušo kontaktpersonas, paredz Veselības ministrijas valdībā iesniegtais noteikumu projekts. Kontaktpersonas tiks apzinātas, lai varētu uzraudzīt to veselības stāvokli un laikus pamanīt izmaiņas, ja tādas radīsies. Medicīniskā novērošana vismaz reizi nedēļā ir jāveic 21 dienu pēc pēdējā kontakta ar pērtiķu baku gadījumu.

Jāatgādina, ka turpmāk par katru pērtiķu baku gadījumu SPKC  jāziņo nekavējoties. Līdz šim Latvijā analizēti desmit paraugi, pozitīvi bija divi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti