Pērn narkotiku aprite ir samazinājusies, taču pieaudzis šo vielu audzētāju skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Samazinoties starptautiskajiem pārvadājumiem, tiek ietekmēta arī narkotisko vielu aprite. Pērn Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvalde atklāja par simt gadījumiem mazāk narkotisko un psihotropo vielu pārvadājumus nekā 2019. gadā. Taču policija stāsta, ka bizness nebūt nav apstājies. Iedzīvotāji sākuši mājās vairāk audzēt neatļautās vielas.

Pērn narkotiku aprite ir samazinājusies, taču pieaudzis šo vielu audzētāju skaits
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Pērn muitas noteikumu pārkāpumi konstatēti pat par ceturtdaļu vairāk nekā gadu pirms. Savukārt narkotisko un psihotropo vielu atklāto gadījumu skaits ir samazinājies, pērn konstatējot 648 gadījumus, bet 2019. gadā par 100 gadījumiem mazāk, informē VID Muitas pārvalde.

Līdz ar pasažieru plūsmas samazināšanos, arī ievesto narkotisko vielu atklāto gadījumu skaits esot sarucis. Taču pasažieri ieved narkotikas pamatā savai lietošanai, un šie daudzumi ir nelieli, skaidro VID Muitas pārvaldes direktora vietniece Sandra Kārkliņa-Ādmine. Viņa stāsta, ka visbiežāk, pat 90% gadījumu, narkotiskās vielas konstatē pasta sūtījumos.

"Pasta sūtījumos mēs identificējam lielāko tiesu narkotisko vielu. Ja mēs skatāmies procentuāli, tad 90% gadījumu mēs narkotiskās vielas esam identificējuši pasta sūtījumos. Protams, visbiežāk tie ir sūtījumi no Nīderlandes, Vācijas un Apvienotās Karalistes," stāsta Kārkliņa-Ādmine.

Parasti sūtījumos atrod gan marihuānu, gan psihotropo vielu LSD. Pērn Muitas pārvalde izņēma aptuveni 35 kilogramus narkotisko un psihotropo vielu.

Kopumā pērn uzsākti nepilni 700 kriminālprocesi par narkotisko un psihotropo vielu pārvadāšanu, informē Muitas pārvaldes pārstāve Sandra Kārkliņa-Ādmine.

"Mēs diezgan aktīvi strādājam pasta nodaļās. Pastā strādā kinologi ar narkotiku meklēšanas suņiem. Mēs zinām gan tās riska valstis, tāpat arī Ķīna var būt riska valsts un arī, protams, Krievija, bet, ja runā par Eiropas Savienības dalībvalstīm, tad, protams, mēs pievēršam uzmanību attiecīgajiem sūtījumiem no attiecīgajām valstīm. Tur mums palīdz suns," skaidro Kārkliņa-Ādmine.

Policijā stāsta, ka jau pēdējos trīs gadus tiek meklēti risinājumi, kā cīnīties ar narkotisko vielu apriti pasta sūtījumos. Tā ir būtiska problēma, teic Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Organizētās noziedzības apkarošanas pārvaldes 2. nodaļas priekšnieks Sandis Radziņš.

"Runājot par pasta sūtījumiem, es gribu pasvītrot, ka tā ir ne tikai Latvijas problēma, tā šobrīd ir realitāte visās Eiropas valstīs. Tas arī šobrīd tiek skatīts un tiek meklēti risinājumi, lai tos varētu pielietot visās valstīs, lai tas mehānisms patiešām strādātu," norāda Radziņš.

Šobrīd policija vēl apkopo pērnā gada datus, taču kopumā valstī reģistrēti vairāk nekā 2700 (2759) noziedzīgi nodarījumi, kas saistīti ar narkotiskajām vielām. Policists stāsta, ka tas ir būtisks kritums, salīdzinot ar 2019. gadu, kad tika reģistrēti 3255 noziedzīgi nodarījumi.

"Datu svārstības ir saistītas ar Covid-19 noteiktajiem ierobežojumiem visā pasaulē. Ko mēs redzam par 2020. gadu –

ir būtiski pieaudzis 2020. gadā narkotisko vielu saturošu augu neatļautas sēšanas un audzēšanas neatļautu gadījumu skaits," stāsta Radziņš.

Radziņš skaidro, ka iedzīvotāji ilgstoši atrodas savās dzīvesvietās un ceļošanas ierobežojumu dēļ viņi sāk paši audzēt marihuānu savām vajadzībām. Pērn policija atklājusi audzētavas 63 reizes, bet gadu pirms – 46.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti