Pērn dzīvesbiedri nogalinājuši piecas sievietes

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pērn dzīvesbiedri nogalinājuši piecas sievietes, savukārt 70 gadījumos partneris sievietei nodarījis smagus miesas bojājumus. Dati ir satraucoši, un no valsts un nevalstisko institūciju puses tiek meklētas iespējas, kā šīs problēmas risināt.

Tukumā iesāktā prakse vardarbības gadījumos pret sievieti sadarboties dažādām institūcijām un neatstāt problēmu novārtā pat tad, ja vardarbības upuris no palīdzības atsakās, izrādījusies veiksmīga. Tagad šādu praksi nolemts ieviest arī citviet. Jautājums ir aktuāls, jo aizvien vardarbība ģimenē ir izplatīta, un dažkārt beidzas ar upura nāvi.

Šajā sakarā Tukumā īstenots ES līdzfinansēts pilotprojekts institūciju sadarbībai. Rezultāti esot. Vardarbības gadījumiem Tukumā ieviesta īpaša anketa cietušajām sievietēm, kuru policija uzreiz nosūta arī sociālajam dienestam. Tas pirmām kārtām ļauj palīdzēt arī tajos gadījumos, kad sieviete atsakās rakstīt iesniegumu par varmāku un lūgt nošķiršanu. Policijai nav pilnvaru šādos gadījumos tālāk rīkoties. Tomēr novērojumi liecina, ka šīs prakses rezultātā arī šādu iesniegumu ir vairāk.

“Patruļdienesta darbinieks aizbraucot ne tikai vienkārši atstāj lapiņu un painformē, ka tu vari vērsties tiesā vai policijā pēc nošķiršanas. Bet viņš ir apsēdies ar pārējiem atsevišķi ar cietušo. Aizpildījis anketu. Tātad – ir ilgāka saruna,” norāda Valsts policijas Tukuma iecirkņa priekšnieks Janeks Bahs. “Saruna ir par to, kāda ir tava situācija. Cilvēks visu šo redzot, gūst pirmatnējo novērtējumu punktu ziņā, cik tad nopietna ir vardarbība. Tālāk, lai mūsu sadarbības partneris sociālais dienests jau saprastu, cik aktīvi un cik ātri vajag reaģēt,” saka Bahs.

Resursu centrā “Marta” atzīst – šāda prakse noteikti palīdz, jo arī aptaujās secināts – vardarbībā cietušās sievietes sagaida atbalstu, lai viņas sadzird un notic. Policijas loma šajā ziņā ir ļoti būtiska. “Bieži šie stāsti ir tādi, ka sieviete, kas cieš no vardarbības, varbūt ir satraukta. Viņa ir ilgstoši bijusi šādās vardarbīgās attiecībās un, ierodoties policijai, varmāka bieži vien spēj radīt tāda nosvērta, inteliģenta cilvēka iespaidu. Lai izvairītos no tā, tad arī ir nepieciešama policijas spēja atpazīt šo vardarbību un aktīva rīcība,” saka “Marta” juriste Zane Zvirgzdiņa.

Pilotprojekta laikā arī sagatavoti  informatīvie materiāli ar vardarbībā cietušajiem un tuviniekiem noderīgu informāciju. Arī tajos ir neliela anketa, kuru aizpildot arī pats var novērtēt, vai ir vardarbības upuris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti