Pērn cilvēki Valsts vides dienestam visvairāk sūdzējušies par traucējošu smaku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 10 mēnešiem.

Valsts vides dienests (VVD) 2021. gadā saņēmis par 15% mazāk sūdzību nekā gadu iepriekš – aptuveni 6700 iedzīvotāju ziņojumus, un visbiežākās cilvēku sūdzības, kas atbilda VVD kompetencei, bija par traucējošām smakām, informēja dienestā.

VVD norādīja, ka iedzīvotāji ziņas par iespējamajiem pārkāpumiem VVD nodod pa dažādiem saziņas kanāliem: 2182 zvani uz VVD diennakts tālruni, no kuriem 1514 bijuši VVD kompetencē un nodoti izskatīšanai, savukārt "Vides SOS" mobilajā aplikācijā saņemti 3764 ziņojumi, no kuriem tikai 744 ir nodoti risināšanai VVD inspektoriem.

Četri no pieciem "Vides SOS" aplikācijā saņemtajiem ziņojumiem bijuši par vides piegružošanu, kas tālāk novirzīti atbildīgajām pašvaldībām vai citām sadarbības iestādēm.

Kopumā visbiežāk iedzīvotāji ziņojumus snieguši par piegružošanu, bet sūdzības, ko izskata VVD, visvairāk bijušas par gaisa kvalitāti, tai skaitā par smakām, kas traucē labsajūtu, informēja VVD.

Kopumā 46% no visiem ziņojumiem par traucējošu smaku 2021. gadā reģistrēti Rīgā un Pierīgas novados. Savukārt Vidzemē reģistrēti 17% no visiem ziņojumiem, Kurzemē – 18%, Zemgalē – 7% un Latgalē – 3%.

2021. gadā par traucējošu smaku Rīgas pilsētā gada laikā saņemti 555 ziņojumi.

Nepatīkamas smakas visbiežāk rīdzinieki konstatējuši Rīgas brīvostas apkārtnē, SIA "Getliņi EKO" Ropažu novadā, kā arī Bolderājas apkārtnē, kur ziņojumi saņemti par SIA "Latvijas finieris" darbību. Tāpat VVD pērn saņēmis salīdzinoši daudz sūdzības par traucējošu smaku Babītes novadā (visi ziņojumi saistīti ar SIA "Rīgas ūdens" dūņu uzglabāšanas lauku "Vārnukrogs" darbību), kā arī par smaku no SIA "Ancers" cūku fermas "Bunči" Salaspils novadā.

Pēc VVD rīkojumiem pie SIA "Rīgas ūdens" dūņu uzglabāšanas lauka "Vārnukrogs" un SIA "Getliņi EKO" atkritumu poligona teritorijām uzstādīti e-deguni, kas veic elektronisku smaku kontroli, norādīja VVD.

Salīdzinājumā ar 2020. gadu pērn saņemto sūdzību skaits Rīgā ir samazinājies par 48%.

Būtiskais sūdzību skaita samazinājums saistīts ar smaku izraisošo kravu pārkraušanas samazināšanos Rīgas ostā.

Vidzemē 144 ziņojumi saņemti par SIA "Staļi" darbību Cēsu novadā, tomēr neviena sūdzība nav apstiprinājusies, saņemtie ziņojumu skaidrojami ar ziņotāju nepatiku pret konkrēto uzņēmumu, norādīja VVD un paskaidroja: "Diemžēl šādas nepamatotas sūdzības samazina VVD inspektoru pieejamību patiesi nopietnu vides problēmu risināšanai, tāpēc šogad īpaša uzmanība tiks pievērsta saņemto ziņojumu pamatotībai."

Savukārt pamatotas sūdzības pērn saņemtas par traucējošu smaku Limbažu novadā – visbiežāk saistībā ar AS "Limbažu siers" un SIA "Grow Energy" darbību.

Tikmēr Kurzemes iedzīvotāji VVD norādīja uz traucējošu smaku Ventspils pilsētā kādā no uzņēmumiem ostas teritorijā, SIA "Reneta" Saldus novadā, kā arī no SIA "Trade LV Corp" Talsu novadā. VVD gan norādīja, ka sūdzību skaits salīdzinājumā ar iepriekšējiem gadiem par Ventspils ostas uzņēmumu darbību ir būtiski mazinājies saistībā ar kravu apgrozījuma kritumu.

Salīdzinājumā ar 2020. gadu Ventspilī sūdzību pērn bija par 68% mazāk.

Zemgalē vairums ziņu saņemtas par smakām, kas saistītas ar putnu fermu SIA "Balticovo" Iecavā un cūku fermas "Strauti" darbību Bauskas novadā.

Latgalē VVD visbiežāk saņēmis sūdzības par uzņēmuma SIA "Stars met" darbības rezultātā radušos traucējošo smaku Daugavpilī.    

Sabiedrības līdzdalībai vides pārkāpumu novēršanā ir būtiska loma, tādēļ VVD aicināja iedzīvotājus arī turpmāk ziņot par konstatētajiem pārkāpumiem vides jomā, zvanot uz vienotā zvanu centra diennakts tālruni: +371 26338800, kā arī ziņot, izmantojot mobilo aplikāciju "Vides SOS".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti