Pērn bēgļu gaitās devies rekordliels skaits cilvēku

Vairāk nekā 70 miljoni – tik daudz cilvēku pasaulē bija nācies pamest savas mājas vai atrasties bēgļu gaitās kara, cita veida vardarbības vai vajāšanu dēļ pagājušajā gadā. Tas ir rekordliels skaits, par gandrīz diviem ar pusi miljoniem vairāk nekā gadu iepriekš. Par to liecina šodien publicētais ANO Bēgļu aģentūras ziņojums. Divas trešdaļas bēgļu nāk no tikai piecām konfliktu plosītām valstīm – visvairāk no Sīrijas. Pārliecinoši lielākā daļu bēgļu patvērumu raduši kaimiņvalstīs. ANO norāda, ka bēgļu skaits turpina pieaugt, jo vecie konflikti netiek atrisināti, bet klāt nāk arvien jauni.

Pērn bēgļu gaitās devies rekordliels skaits cilvēku
00:00 / 03:12
Lejuplādēt

Karu, cita veida vardarbības un vajāšanu dēļ piespiedu pārvietoto cilvēku un bēgļu skaits 2018. gada beigās sasniedza 70,8 miljonus. Tas ir rekordliels skaits, par 2,3 miljoniem cilvēku vairāk nekā gadu iepriekš. Par to liecina trešdien, dienu pirms rīt atzīmējamās Pasaules bēgļu dienas, publicētais ANO Bēgļu aģentūras ikgadējais ziņojums.

Gandrīz 71 miljons – Apvienotās Nācijas norāda, ka faktiskais skaits, visticamāk, ir vēl lielāks, jo statistikā tikai daļēji atspoguļotas venecuēliešu plūsmas, kas pamet valsti Venecuēlā valdošas politiskās un ekonomiskās krīzes dēļ. Saskaņā ar datiem, Venecuēlu pametuši četri miljoni cilvēku.

ANO izdala iekšēji piespiedu pārvietotās personas, kas patvērumu rod savas valsts robežās, un bēgļus, kas bijuši spiesti pamest savu valsti.

Bēgļu skaits pērn sasniedza gandrīz 26 miljonus. Puse no viņiem – bērni. Divas trešdaļas bēgļu nāk no piecām konfliktu plosītām valstīm – visvairāk no Sīrijas – gandrīz septiņi miljoni, kā arī Afganistānas, Dienvidsudānas, Mjanmas un Somālijas.

Lielākā daļa – 80% bēgļu – patvērumu rod kaimiņvalstīs. Ceturto gadu pēc kārtas visvairāk bēgļu bija uzņēmusi Turcija – 3,7 miljonus. Jūtami iepaliekot, tālāk pēc uzņemto bēgļu skaita seko Pakistāna, Uganda, Sudāna un Vācija. Vēl vairāk nekā 40 miljoni palika savu valstu robežās.

Tie ir rekordlieli skaitļi, šorīt Latvijas Radio norādīja ANO Bēgļu aģentūras Ziemeļeiropas reģionālā biroja pārstāvis Latvijā Didzis Melbiksis. „Vairāk nekā 70 miljoni cilvēku, kas ir piespiedu kārtā pārvietoti, ir rekordliels kopš 2. pasaules kara. Tomēr šis pieaugums nav bijis lineārs. Straujāks pieaugums bijis tieši pēdējos divus gadu desmitus. Šis skaits ir dubultojies pēdējo 20 gadu laikā. Un vēl straujāks pieaugums bijis kopš 2011. gada," teica Melbiksis.

2011. gadā sākās Sīrijas karš. Bet pērn lielākais cilvēku pieaugums, kas bijuši spiesti pamest savas mājas, bija Etiopijā – pusotram miljonam cilvēku nācās meklēt patvērumu citviet etnisko konfliktu dēļ, vairums palika savā valstī. 2017. gada beigās masveidā no Mjanmas vajāšanu dēļ bēga arī musulmaņu minoritātes rohindžu pārstāvji.

"Mēs teju vairs neesam spējīgi panākt mieru. Piedodiet, ja to atkārtoju kā mantru, bet tā ir patiesība. Ir jauni konflikti, ir jaunas situācijas, kas rada bēgļus, kas nāk klāt vecajiem konfliktiem. Vecie konflikti tā arī netiek atrisināti. Kad bija pēdējais konflikts, kuru jūs atminaties esam atrisinātu?" vaicāja ANO augstākais bēgļu komisārs Filipo Grandi.

Jaunāki dati arī liecina, ka strauji pieaudzis piespiedu pārvietoto cilvēku daudzums proporcionāli pasaules iedzīvotāju skaitam. Ja 90. gadu sākumā tie bija nepilni četri cilvēki uz tūkstoš iedzīvotājiem, tad pagājušajā gadā skaits dubultojies vairāk nekā divas reizes – līdz 9,3 cilvēkiem uz tūkstoti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt