Panorāma

Pieņemts reemigrācijas plāns

Panorāma

Valdībā sāk diskusijas par 2014.gada budžetu

Atklāj memoriālu Žanim Lipkem

Peress: Lipke ir cilvēces lepnums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Žaņa Lipkes paveiktais, glābjot cilvēkus nacisma terora laikā, norāda, ka viņš ir cilvēces lepnums. Lipke simbolizē labāko, dziļāko un patiesāko, kas ir cilvēkā, šodien Lipkes memoriāla atklāšanā sacīja Izraēlas prezidents Šimons Peress.

Viņš norādīja, ka sabiedrībā vienmēr ir mazākums - pareizi un drosmīgi cilvēki, kuri būs gatavi labas rīcības vārdā katru rītu riskēt ar savu dzīvību, kā to darīja Lipke, norādīja Izraēlas prezidents.

Savukārt Latvijas Valsts prezidents Andris Bērziņš uzsvēra, ka Lipke ir piemērs tam, ka pat visbriesmīgākajos apstākļos cilvēkmīlestība ir neuzvarama. Arī viens cilvēks ar savu apņēmību var pārveidot pasauli uz labo pusi, piebilda Bērziņš. „Latvija kopš neatkarības atjaunošanas ir daudz darījusi holokausta izglītības, piemiņas un pētniecības jomā. Pēc valsts prezidenta iniciatīvas ir nodibināta un darbojas Latvijas vēsturnieku komisija. Holokausta tēma ir iekļauta Latvijas izglītības sistēmas obligātās mācību programmas vēstures mācību stundās, vēstures un kultūras studiju programmās. Ar memoriāliem un piemiņas plāksnēm tiek atzīmētas holokausta upuru piemiņas vietas,” sacīja Bērziņš.

Valsts prezidents arī atgādināja Lipkes rīcību pēc Otrā pasaules kara, kad viņu pratināja Padomju spēki. "Uz jautājumu, vai nacistu varas iestādēm bija zināms, ka viņš slēpj tik daudz cilvēku, pārsteidzoši sekoja vienkārša atbilde: “Ja viņi to zinātu, es tiktu nekavējoties nošauts. Tā kā sods par viena ebreja slēpšanu būtu tāds pats kā par daudzu – nošaušana –, es slēpu daudzus.” (..) Šādi stāsti ir mūsu tautas lepnums," stāstīja Bērziņš.

Vēsturnieks Marģers Vesermanis apzinājis vairāk nekā 400 cilvēku, kas Otrā pasaules kara laikā Latvijā palīdzēja glābt ebrejus. Lipke bijis viens no ievērojamākajiem. Deviņus kvadrātmetrus lielais bunkurs zem Lipkes malkas šķūnīša kara gados vairākiem desmitiem ebreju kļuva par galveno pieturu ceļā uz izdzīvošanu.

Savs stāsts ir arī kādam no Lipkes izglābtā cilvēka dēlam. Boriss Smoļanskis velk paralēles starp tumsu un gaismu jeb Otro pasaules karu un Lipki. „Tora ir stāsts par tumsu un gaismu. Tumsa ir otrais pasaules karš. Mans tēvs atrodas Rīgas geto un viņam līdzi ir Tora – ebreju tautas grāmatu grāmata. Šajās šausmīgajās dienās tēvs sargā Toru jebkuriem līdzekļiem. Viņa ģimene – sieva un bērni – geto iet bojā. Gaisma – ir Žans Lipke, kurš no geto izglābj ebrejus un viņu vidū ir arī mans tēvs (..) Tēva toru nododu šim memoriālam mūžīgā glabāšanā kā piemiņu Žaņa Lipkes varonībai,” stāsta Smoļanskis.

Memoriāla atklāšanā piedalījās apmēram 50 cilvēki.

Otrā pasaules kara laikā Lipke no Latvijā izvietotajiem geto un koncentrācijas nometnēm izglāba vairāk nekā 55 ebrejus. Riskējot ar savu un savas ģimenes dzīvībām, Lipke ebreju glābšanā iesaistīja ap 25 cilvēkiem. Taču neviens Lipki nenodeva, tā ļaujot izvairīties no nacistu atriebības.

Kā ziņots, vizītes laikā pirmdien Izraēlas prezidents pauda, ka tādām mazām valstīm kā Latvija un Izraēla ir iespējas būt lielām, veidojot labāku pasauli bez rasisma, naida, antisemītisma, kā arī neignorējot indivīda domas.

Pieminot holokausta notikumus Rumbulā, abu valstu prezidenti norādīja, ka Latvijā notiek sabiedrības izglītošana par holokaustu.

Pēc tikšanās ar Peresu Bērziņš vērsa uzmanību uz iespēju ņemt piemēru no Izraēlas ekonomikas jautājumos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti