Pensionējoties krīzes laikā ļaus atlikt izvēli par 2. līmeņa pensijas kapitālu

Ņemot vērā Covid-19 dēļ radītos satricinājumus finanšu tirgos, cilvēkiem, kuri tagad dosies pensijā, būs iespēja atlikt izvēli par pensiju otrā līmeņa kapitāla izmantošanu, paredz ceturtdien, 2. aprīlī, Saeimas atbalstītie grozījumi fondēto pensiju likumā.

Pieprasot vecuma pensiju, cilvēkam ir jāizdara izvēle par fondēto pensijas kapitālu jeb tā saukto 2. pensiju līmeni. Šis kapitāls ir jāpievieno nefondētajam pensijas kapitālam (tā dēvētajam pensiju pirmajam līmenim), lai aprēķinātu vecuma pensiju saskaņā ar likumu, vai arī par uzkrāto fondētās pensijas kapitālu iegādāties dzīvības apdrošināšanas (mūža pensijas) polisi.

Noslēdzot mūža pensijas apdrošināšanas līgumu ar kādu no apdrošināšanas kompānijām, pensiju izmaksās uz personas kontu līgumā paredzētajā apjomā un laikā, personas var izvēlēties saņemt pensiju reizi mēnesī, ceturksnī, pusgadā vai gadā, ar arī atlikt pensijas izmaksu uzsākšanu uz laiku līdz 10 gadiem.

Taču pašlaik finanšu tirgū ir satricinājums un fondētais pensijas kapitāls samazinās, bet cilvēkiem nav iespējas atlikt uz laiku fondētā pensijas kapitāla pievienošanu nefondētajam pensijas kapitālam vai dzīvības apdrošināšanas polises iegādi.

Labklājības ministrija izmaiņas rosināja, jo “laikā, kad finanšu tirgū ir satricinājums un fondētais pensijas kapitāls samazinās, nedrīkst pieļaut, ka pensionārs ir zaudētājs, tāpēc rosinu cilvēkam ļaut atlikt izvēli izmantot otrā līmeņa pensijas kapitālu.

Grozījumi paredz, ka cilvēkiem, kuri pieprasīs vecuma pensiju, ir tiesības uz laiku līdz 2021. gada 30. novembrim šo izvēli atlikt.

Ja persona nebūs izdarījusi izvēli, tad no 2022. gada 1. janvāra Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra slēgs personas fondētā pensijas kapitāla kontu un pārrēķinās cilvēka vecuma pensiju saistībā ar fondēto pensijas kapitālu.

KONTEKSTS:

Pasaulē izplatoties jaunajam Covid-19 vīrusam, Pasaules Veselības organizācija atzina, ka saslimstība sasniegusi globālās pandēmijas līmeni. Daudzās pasaules valstīs, tostarp arī Eiropā, atcelti masu pasākumi, slēgtas skolas un citas iestādes, arī ieviesti ierobežojumi uz robežām.

Latvijā pirmoreiz Covid-19 vīruss konstatēts 2020. gada 2. martā. Ar mērķi ierobežot infekcijas izplatīšanos Latvijā 12. martā nolemts izsludināt ārkārtējo situāciju, kas būs spēkā līdz 14. aprīlim un kuras laikā noteikta virkne ierobežojumu, tostarp mācībām skolās jānotiek attālināti un arī atcelti starptautiskie pasažieru pārvadājumi un lidojumi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt