Pensionāru federācija vēl apspriedīs panākto vienošanos indeksēt pensijas līdz 200 latiem

Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) valde apspriedīs 5.jūnijā ar Labklājības ministriju (LM) panākto vienošanos, ka šogad ar indeksu 1,04 tiks indeksētas tās pensijas, kas nepārsniedz 200 latus.

LPF vadītāju pieņemtais risinājums apmierina, tomēr šodien tas vēl tiks apspriests federācijas valdes sēdē un attiecīgi par nolemto informēta LM. "Es iestāšos par to, lai šis priekšlikums tiktu akceptēts arī Latvijas Pensionāru federācijas valdē, " sacīja tās priekšsēdētājs Andris Siliņš. Viņš piebilda, ka šis nav federācijas sākotnēji piedāvātais risinājums, bet saprātīgs kompromiss, kas zināmā mērā ir pieņemams gan valsts budžetam, gan arī lielākajai daļai pensionāru.

Kā skaidroja labklājības ministre Ilze Viņķele (V), indekss 1,04 atspoguļo patēriņa cenu groza izmaiņas no 2009.gada līdz 2013.gadam. Visas pensijas līdz 200 latiem tiks indeksētas no šā gada septembra. To vidējais pieaugums varētu būt 4,60 lati. Šādam pensiju indeksācijas modelim 2013.gadā nepieciešami papildus nedaudz vairāk kā 10 miljoni latu, savukārt 2014.gadā 30,5 miljoni lati.

"Vēlos izteikt lielu pateicību gan Pensionāru federācijai, gan citām senioru organizācijām, kas ir pārstāvētas padomē, par ļoti konstruktīvu dialogu, kā rezultātā ir rasts risinājums, kas gan ļauj atsākt indeksāciju šogad, gan vienlaikus neizsmeļ visu nākamā gada pieejamo budžeta finansējumu, kas būtu atvēlams arī tādām prioritātēm kā neapliekamā minimuma un atvieglojumi par apgādājamo palielināšanai," pauda Viņķele.

Sākotnēji LPF vēlējās, lai pašām mazākajām pensijām būtu procentuāli vislielākais pielikums. Šobrīd vienošanās paredz, ka visas pensijas tiek indeksētas ar vienādi lielu koeficientu, tādējādi arī pielikums visām pensijām būs līdzīgs - 4,60 latu apmērā. Siliņš šādu pielikumu raksturo kā nelielu, tomēr taustāmu. Pēc LPF aprēķiniem, tas skars aptuveni 90% no visiem pensionāriem.

Tagad LM jāsagaida pozitīvs apstiprinājums no LPF un pēcāk jāsāk darbs pie konkrētiem likuma grozījumiem, kuri tiks iesniegti Saeimā. Ministre ir pārliecināta, ka problēmām ar finansējuma rašanu mazo pensiju indeksācijai nevajadzētu būt. "Premjers ir paudis savu atbalstu un izpratni tam, ka mazo pensiju indeksācija ir atsākama jau šogad, un man nav pamata neuzticēties premjera dotajam solījumam," norādīja Viņķele.

Tiklīdz tiks pieņemts gala lēmums par indeksāciju šogad, LM plāno sākt darbu pie nākamā gada pensiju indeksācijas modeļu izstrādes. Viņķele, jautāta, vai ministrija 2014.gadā neplāno atteikties no pensiju indeksācijas un tā vietā meklēt citus risinājumus senioru atbalstam, sacīja, ka atteikšanās no pensiju indeksācijas nenotiks. Par to ministre ir pārliecināta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt