Pensionāriem bažas par VID deklarāciju iesniegšanu tikai elektroniski

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

No 2021. gada ienākumu deklarācijas varēs iesniegt tikai elektroniski, paredz šonedēļ valdības atbalstītie grozījumi likumā par nodokļiem un nodevām. Galavārds vēl jāsaka Saeimai, taču jau tagad izskan bažas, kā nākotnē ar deklarāciju iesniegšanu tiks galā tie, kuri ar datora un interneta lietošanu ir uz jūs.  

ĪSUMA:

  • Valdības iecere: no 2021. gada visas deklarācijas VID var iesniegt tikai elektroniski.
  • VID: Jau tagad 82% deklarāciju iesniegti elektroniski.
  • Pensionāru federācijai bažas par cilvēkiem, kuri nelieto datorus.
  • Pensionāru federācija: Būtu jāsāk apmācības, bet tas būs slogs VID.
  • Federācijai nav līdzekļu apmācībām, tāpēc plāno uzrunāt Labklājības ministriju.
  • VID: Šādam satraukumam nav pamata, klientiem sniedz palīdzību.
  • Tiesībsarga birojs pagaidām nesaredz jaunajā kārtībā pārkāpumus.
  • Tiesībsarga birojs: Neskaidrības gan par senioriem, kuri nelieto e-pastu.

Pēc diviem gadiem jebkura deklarācija, arī gada ienākumu deklarācija, Valsts ieņēmumu dienestā (VID) būs jāiesniedz elektroniski, izmantojot elektronisko deklarēšanās sistēmu.

VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Jankova stāsta, dienests vēlas sistēmu padarīt efektīvāku, jo jau tagad vairāk nekā 82% deklarāciju sniedzēju dara to elektroniski.

Pensionāriem bažas par VID deklarāciju iesniegšanu tikai elektroniski
00:00 / 02:52
Lejuplādēt

Latvijas Pensionāru federācijas vadītāja, bijusī Saeimas deputāte Aija Barča no Zaļo un Zemnieku savienības atzina, ka ir ļoti labi, ka valsts iestādes iet līdzi laikam, tomēr viņai ir bažas par tiem cilvēkiem, kuri datorus nelieto.

“Senioriem, kuriem nav bērnu, nav mazbērnu, kas var atbalstīt un kuri dzīvo attālināti, iespējams, vietās, kur interneta pieslēguma vispār nemaz nav, varētu būt satraukums. Palīdzēt vajadzēs,” sacīja Barča.

Viņa uzskata, ka tāpēc laikus ir jāsāk cilvēku apmācības. Taču tas pēc viņas domām būs slogs VID, jo interese no senioru puses varētu būt liela.

“Jāņem vērā, ka, manuprāt, tā būs liela slodze, papildus slodze arī VID darbiniekiem. Jo ne jau visi seniori prot strādāt ar datortehniku, ne visiem šī datortehnika mājā ir. Un ne visiem ir tādas iespējas,” atgādināja Barča.

Pensionāru federācijai nav līdzekļu, lai šādas apmācības rīkotu, tāpēc Barča plāno uzrunāt Labklājības ministriju.

VID amatpersona Daiga Jankova savukārt pauda, ka šādam satraukumam nav pamata.

“Situācijās ar personām, kuras ir gados un kuriem patiešām ir grūtības ar iemaņām darbā ar datoru, jau šobrīd tiek nodrošināta iespēja saņemt atbalstu un palīdzību,” sacīja Jankova.

Tajā pašā laikā dienests norāda – elektroniski deklarāciju iesniegt ir krietni vienkāršāk, jo lielu daļu informācijas par nodokļu maksātāju tad VID pievieno automātiski.

Tiesībsarga birojā pirmšķietami nesaskata pārkāpumu tajā, ka pēc diviem gadiem tikai elektroniski cilvēki varēs VID iesniegt deklarācijas. Līdzīgas princips jau darbojas Lauku atbalsta dienestā. Tur klientu apkalpošanas centrs sniedz atbalstu tiem, kuriem pašiem nav datora vai nav iemaņu darbā ar internetu.

Taču jautājums, kurš pēc Tiesībsarga biroja domām vēl ir neskaidrs, ir saistīts ar tehnisku lietu. Proti, Elektroniskajā deklarēšanās sistēmā cilvēks nevar izveidot savu kontu, ja viņam nav e-pasta adreses. Visa saziņa arī notiek ar e-pasta starpniecību. Un tiek uzskatīts, ja cilvēkam e-pasts ar kādu informāciju tiek aizsūtīts, tad septiņu dienu laikā viņš šo saturu ir iepazinies.

Tiesībsarga bažas ir par to, vai senioram vai cilvēkam, kurš ikdienā nelieto e-pastu, neiestāsies kādas juridiskas sekas. Tas ir jautājums, kas pēc Tiesībsarga domām būtu jārisina.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti