Panorāma

Sācies Baltijas jūras reģiona forums

Panorāma

Izglītība ir, darba nav. Kāpēc?

Pensionāri plāno protestēt

Pensionāri sašutuši par atkāpšanos «krīzes pensiju» pārrēķināšanā; iespējami protesti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas un Latvijas Pensionāru federācijas (LPF) sēdē otrdien pausts sašutums par valdības vadītājas Laimdotas Straujumas ("Vienotība") ieceri «krīzes pensiju» pārrēķināšanu sākt 2017.gadā, nevis 2016.gadā, kā cerēja seniori, ziņo Latvijas Radio korespondente Sintija Ambote.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisija sēdē otrdien atbalstīti galīgajam lasījumam sagatavotie likuma "Par valsts pensijām" grozījumi, kas gan neietver normas par ekonomiskās krīzes ietekmē piešķirto pensiju pārrēķinu. Šādu solījumu varētu iekļaut budžeta likumā, nevis likumā "Par valsts pensijām". 

Gandrīz visi komisijas deputāti, kā arī LPF pārstāvji sēdes sākumā pauda nožēlu par Straujumas pirmdien koalīcijas sēdē rosināto, ka pensijas pārrēķināšana jāsāk tikai no 2017.gada, lai novērstu negatīvā kapitāla indeksa ietekmi uz pensiju apmēru.

"Saskaņas" deputāts Andrejs Klementjevs atgādināja par iepriekš starp visiem politiskajiem spēkiem panākto vienošanos, ka mazās pensijas sāks pārskatīt ar nākamo gadu. Tas, pēc Klementjeva sacītā, bijis konkrēts solījums, kas tagad lauzts.

Tādēļ opozīcija plāno rīkot protesta akciju pret "krīzes pensiju" pārrēķināšanas atlikšanu jaunā Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa (ZZS) zvēresta nodošanas dienā 8. jūlijā. Šo lēmumu plānots arī apstrīdēt Satversmes tiesā.

Arī LPF vadītājs un Saeimas deputāts Andris Siliņš (ZZS) asi kritizēja valdības atkāpšanos no saviem solījumiem, saucot šādu rīcību par nožēlojamu un neizslēdza iespēju, ka pensionāri opozīcijas protestam varētu pievienoties, par ko lems federācijas valde. Par valdības nostājas maiņu LPF no dažādiem Latvijas reģioniem saņemti neapmierinātu pensionāru zvani.

"Neslēpšu, ka [pensionāri] pieprasa Straujumas demisiju, jo mēs nevaram ticēt premjeram, kurš melo," teica Siliņš, piebilstot, ka saskaņā ar plāniem pensiju pārrēķināšanai nākamgad būtu nepieciešami aptuveni četri miljoni eiro. Pensiju pārskatīšanu patlaban gaida vairāk nekā 100 000 cilvēku.

"Mums bija gatavs priekšlikums, ka likumā "Par valsts pensijām" tiek ierakstīts, no kura līdz kuram gadam šis pārrēķins tiks veikts, izskatot budžeta iespējas. Diemžēl mēs koalīcijā par šo jautājumu vienošanos nepanācām," Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sanāksmē sacīja tās vadītāja Aija Barča (ZZS).

Viņa gan uzsvēra, ka galīgajam lasījumam virzītajos likuma grozījumos ir iekļauta norma, kas līdzīgu situāciju nepieļaus nākotnē, proti, ja indekss būs negatīvs, pensiju indeksācija nebūs pieļaujama.

Arī labklājības ministrs Uldis Augulis (ZZS) paziņojumā medijiem pauž viedokli, ka krīzes laikā piešķirtās pensijas ir jāpārrēķina jau no 2016.gada, jo, ja ekonomiski aktīvie iedzīvotāji izjūt ienākumu pieaugumu, tad pensionāru maciņos situācija neuzlabojas.

“Krīzes laikā piešķirtās pensijas jau no 2016.gada ir jāpārrēķina visiem pensionāriem, kurus skāra krīzes sekas. Pārrēķins jāveic pēc piešķiršanas gada, kā to šobrīd paredz piedāvātās izmaiņas likumprojektā par valsts pensijām. Pretējā gadījumā, ja sākotnēji pārrēķinās mazās pensijas, tas nebūs taisnīgi pret pārējiem pensionāriem, un pastāv risks par pensionāru tiesvedībām pret valsti," skaidro ministrs.

Viņš piebilst, ka situācija sociālās apdrošināšanas budžetā ir stabila – tajā šogad izveidojies 529 miljonu eiro uzkrājums, kas 2018.gadā varētu būt miljarda eiro apmērā.

Kopumā pensiju pārrēķināšanai 2016.gadā papildu nepieciešams apmēram 4,1 miljons eiro, 2017.gadā - apmēram 21,6 miljoni eiro, bet 2018.gadā - apmēram 49,3 miljoni eiro.

Jau ziņots, ka Labklājības ministrijas priekšlikums paredzēja krīzes laikā piešķirto pensiju pārrēķināšanu sākt no nākamā gada, palielināto pensiju sākot maksāt pakāpeniski trīs gadu laikā. Savukārt Finanšu ministrija (FM) rosināja krīzes laikā piešķirto pensiju pārrēķināšanu sākt 2017.gadā, nākamgad pārrēķinot vien mazās pensijas.

"Tas ir solījums, ko mēs varētu ierakstīt budžeta likumā, nevis likumā par pensijām," tā par FM priekšlikumu pēc koalīcijas sēdes pirmdien teica Straujuma.

Visu koalīcijas partneru atbalsta šādiem grozījumiem nebija. Vienošanās paredzēja krīzes laikā piešķirto pensiju pārrēķināšanas jautājumu skatīt kontekstā ar 2016.gada budžeta izstrādi.

Jau vēstīts par pensionāru nevienlīdzīgo situāciju - seniori, kuri pensionējās krīzes gados, saņem mazāku pensiju nekā personas ar tādu pašu darba stāžu, kas pensionējās vēlākos gados.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti