Pensionāram ar kustību traucējumiem ierāda sociālo dzīvokli 2. stāvā; dodas dzīvot mašīnā

Kādam pensionāram no Madonas, kam parāda dēļ atsavināta māja, Madonas pašvaldība piešķīrusi dzīvokli sociālā nama otrajā stāvā. Vīrietis, kurš pārcietis vairākus insultus, paša spēkiem tajā nemaz nevar iekļūt, tāpēc dzīvo automašīnā un šad tad nakšņo pie labiem cilvēkiem. Tikmēr Sociālais dienests nobažījies, ka vīrietis nevēlas sadarboties un pieņemt palīdzību, jo vēl joprojām cer atgūt savu zaudēto īpašumu, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".

Pensionārs Jānis Klušs padomju laikā filmējies 17 dažādās filmās, arī labi zināmajā trillerī "Mirāža". Piedzīvoto filmēšanas laukumos viņš atceras ar smaidu. Tad arī bijis pietiekami daudz līdzekļu, lai Madonā uzceltu ģimenes māju. Tolaik viņš pat nespēja iedomāties, ka mūža briedumā būs zaudējis visu un paliks zem klajas debess.

"Īpašuma valdījuma laikā ģimene bija noformējusi vairākus aizdevumus, ieķīlājot nekustamo īpašumu AS "Parex banka". Pēc AS "Parex banka" likvidēšanas saistību pārņēma AS "Latvijas Hipotēku un zemes banka", kura savukārt arī tika likvidēta. Uz AS "Latvijas Hipotēku un zemes banka" likvidēšanas brīdi aizdevuma summa bija 15 000 eiro, bet sakarā ar to, ka banka tika likvidēta, man nebija informācijas, kam un uz kādu bankas kontu veikt saņemtā aizdevuma atmaksu," pensionārs rakstīja iesniegumā Valsts policijai.

Banka parāda dēļ māju izsolīja, sieva, dēls un meita dzīvo ārvalstīs, bet pats piedzīvojis vairākas insulta lēkmes, tāpēc neklausa ne kājas, ne roku pirksti. Pēc īpašuma zaudēšanas Madonas pašvaldības Sociālais dienests Klušam piešķīra dzīvokli Jaunkalsnavas sociālajā mājā, otrajā stāvā.

Klušs pastāstīja, ka mēbeles, drēbes un dokumenti tikuši uznesti augšā jaunajā mājoklī, bet tad visi pamazām izklīduši; arī aprūpētāja, kura pensionāru atvedusi, devusies prom, atstājot viņu vienu pašu mašīnā.

Vīrietis līdz pašvaldības ierādītajam dzīvoklim pa stāvajām kāpnēm patstāvīgi tā arī nav spējis uzkāpt. "4. studijas" apjautātie sociālās mājas iemītnieki par Jāni dzirdējuši, bet pašu tā īsti nav redzējuši.

Turpina meklēt mitekli 1. stāvā

Madonas novada Sociālā dienesta vadītāja Ilze Fārneste atzina, ka ar pacēlāja palīdzību varētu dabūt vīrieti uz otro stāvu, bet arī tad pensionārs būtu iesprostots un nevarētu dzīvot pilnvērtīgu dzīvi. Fārneste pauda, ka cilvēcīgi situāciju saprotot un esot lūgusi Jāni pieņemt notikušo, bet ar varu cilvēku nekur ievietot nevarot.  

Madonas Sociālais dienests turpina meklēt Jānim piemērotu mājokli 1. stāvā, uzsverot, ka pašvaldībā dzīvokļu tiešām trūkst. Tikmēr pats kungs turpina cīņu par savu bijušo māju, jo uzskata, ka tā viņam ir atņemta nelikumīgi.

"Tas, ka šī persona ir cilvēks ar invaliditāti, nekādā brīdī neatbrīvo no uzņemto saistību izpildes, jo neviena kredītiestāde neveic sociālo funkciju, kā teikt, un šajā gadījumā bankai bija visas likumiskās tiesības šādā veidā rīkoties," skaidroja Tiesībsarga biroja Komunikācijas un starptautiskās sadarbības nodaļas konsultants Edgars Lākutis.

Lākutis norādīja, ka tālāk situācija ir jārisina, sadarbojoties ar pašvaldību, kurai ir jāņem vērā cilvēka invaliditāte.

"Loģiski labai pārvaldībai neatbilstu tas, ka šādam cilvēkam tiktu ierādīts dzīvoklis, kas atrodas otrajā vai trešajā stāvā, kurā viņam nebūtu nemaz teorētiskas iespējas tur nokļūt," teica Lākutis.  

Tiesībsarga biroja pārstāvis uzsvēra, ka ir vēl viens būtisks faktors – dzīvoklis nevar tikt piedāvāts bez pašas personas piekrišanas.   

"Un, ja runā par tādām piespiedu lietām, tad ar piespiedu lietām vispār jābūt uzmanīgiem, jo katram cilvēkam ir cilvēktiesības un, ja šī persona, piemēram, grib dzīvot pats automašīnā vai kādā citā vietā, tad neviens īsti to viņam nevar aizliegt. Kamēr viņš nav izdarījis kādu likuma pārkāpumu," skaidroja Lākutis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt