Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Durbes parkā likvidē vētras postījumus

Dienas ziņas

Skolu reorganizācija skar visas izglītības iestādes Tilžā

Pensiju piegādi daļai cilvēku varētu kompensēt

Pensiju piegādi uz mājām varētu kompensēt atsevišķām grupām

Latvijas Pensionāru federācijas valde pirmdien, 9. septembrī, nolēma cīnīties pret piemaksas dubultošanu par pensijas piegādi dzīvesvietā. Tikmēr valdība pieļauj iespēju kompensēt sadārdzinājumu tikai atsevišķām grupām.  

ĪSUMĀ:

  • Pensiju piegāde uz mājām nākamgad kļūs dārgāka.
  • Pensionāru federācija nolēma cīnīties par pensiju piegāžu sadārdzināšanos.
  • Pensionāri uzsver: Daudziem tiešām ir grūtības saņemt pensiju citā veidā.
  • “Sustento”: Mazo pensiju saņēmējiem 5 eiro ir liela nauda.
  • LM: Kompensēt piegādi varētu atsevišķām grupām – I un II grupas invalīdiem, 80 gadus sasniegušiem.
  • Cik daudz šādu cilvēku un cik izmaksās kompensācija, ierēdņi vēl rēķinot.
  • Kur rast naudu kompensācijām, nav zināms. Visticamāk, LM jāpārskata savs budžets.

 

Federācijas ieskatā risinājums ir sadārdzinājumu kompensēt no valsts naudas.

Aija Barča: Par pensiju piegāžu kompensēšanuPaula Dēvica

Tālāk šo jautājumu skatīs 23. septembrī, kad Latvijas Pensionāru federācijas domes sēdē piedalīsies vairākas ministrijas un Latvijas Pasts.

Federācijas priekšsēdētāja Aija Barča Latvijas Radio pastāstīja, ka federācija aicinās atrast naudu, lai kompensētu „šo sadārdzinājumu, kas 2020. gadā ir apmēram 2,3 miljoni, un 2021. gadā 2,7 miljoni eiro.

“Jo premjers teica, ka naudas pašlaik mums ir daudz. Vai tas būs valsts pamatbudžets, vai valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas, jo pārpalikums vai atlikums, vai uzkrājums tur arī ir ļoti solīds,” sacīja Barča.

To, ka pensiju un pabalstu piegāde nākamgad izmaksās vairāk, Latvijas Pasts un Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra paziņoja pagājušajā nedēļā. Lielās rezonanses dēļ premjers aicināja ar pakalpojuma sadārdzināšanos saistītās izmaksas segt atbildīgajām ministrijām. Labklājības ministrijai nepieciešamo aptuveni divu miljonu eiro neesot, bet satiksmes ministrs LTV “Panorāmai” teica, ka tas nav Satiksmes ministrijas jautājums.

“Piegādei, kas ir sakaru jautājums, nespēj atrast šos līdzekļus. Kā mēs, kurzemnieki, sakām, nesmuki izteicās. To nu gan. Un vecie ļaudis šo pensiju gaida mājās, un laukos tas ir vēl svarīgāk,” uzsvēra Latvijas Pensionāru federācijas valdes locekle Ieva Indriksone.

 “Man radiniece dzīvo Rīgā, 4. stāvā. Viņa uzkāpj 2. stāvā, viņai sareibst galva, un viņa krita zemē, pārsita galvu un noformēja, lai viņai nes pensiju mājās. Tādu cilvēku ir ļoti daudz. Man kaimiņš nevar iznākt no savas mājas. Viņam ir 94 gadi,” stāstīja Latvijas Pensionāru federācijas valdes loceklis Jānis Alsbergs.

Pensionāri nolēma kategoriski atteikties no maksāšanas dubultā, par to informējot atbildīgos ministrus.

Savu vēstuli Valsts prezidentam, premjeram un Saeimas priekšsēdētājai nule adresējusi arī cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija “Sustento”.

“Pieci eiro pensijā, kas ir pat ne vienmēr 100 eiro, ir ārkārtīgi liela nauda. Ir cilvēki, kas skaita santīmus, centus, cik es drīkstu šodien iztērēt savām vakariņām, pusdienām, brokastīm,” uzsvēra “Sustento” vadītāja Gunta Anča.

Pensionāri un cilvēki ar invaliditāti ir sadzirdēti, vismaz daļēji, koalīcijas sadarbības sanāksmes laikā atzina par nozari atbildīgā labklājības ministre Ramona Petraviča (“KPV LV”).

“Neviens neatbalsta, ka būtu jākompensē sadārdzinājums pilnīgi visiem senioriem, kuri ir izvēlējušies saņemt pensijas mājās, bet varētu kompensēt sadārdzinājumu kādām konkrētām mērķa grupām,” sacīja Petraviča.

“Piemēram, tās varētu būt personas ar pirmās vai otrās grupas invaliditāti un personas, kas ir sasniegušas 80 gadu vecumu,” pieļāva ministre.

Cik daudz šādu personu un cik daudz naudas tam vajadzētu, to ierēdņi patlaban rēķinot. Tiesa, nav zināms, kur naudu ņemt.

Visticamāk, pašai Labklājības ministrijai arī nāksies pārskatīt pabalstu budžetu.

“Praktiski, pārvērtējot izdevumus sociālajā budžetā, es domāju, ka varētu rast iespēju kompensēt. Un, ja mēs kompensējam tikai tiem cilvēkiem, kuriem reāli ir vajadzība, šīs summas nav lielas. Tas ir solījums, ka mēs tiešām vērtējam, ka mēs skatāmies,” sacīja finanšu ministrs Jānis Reirs (“Jaunā Vienotība”).

KONTEKSTS:

Ziņa par to, ka no nākamā gada ievērojami sadārdzināsies pensiju un pabalstu piegāde mājās, izraisījusi plašu sabiedrības rezonansi. Izmaksu pieaugums ir no 2,39 eiro šogad līdz nepilniem 5 eiro nākamgad, 2021. gadā pārsniedzot 5 eiro.

Neizpratni par to pauduši pensionāri un cilvēki ar invaliditāti, kas uzskata, ka palīdzīga roka būtu jāsniedz valstij. Premjers Krišjānis Kariņš (“Jaunā Vienotība”)  paziņojis, ka palielinājušās izmaksas būtu jākompensē atbildīgajām ministrijām, taču pašlaik neviens naudu tam nesolīja.   

Patlaban pensijas un pabalstus mājās saņem vairāk nekā 79 000 cilvēku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt