Panorāma

Bostonā tomēr būs vēlēšanu iecirknis

Panorāma

Panorāma

Dienesti izvērtēs sadarbību pēc ugunsgrēka Ādažu poligonā

Pēdējo gadu lielākais ugunsgrēks māca ne tikai dzēst, bet arī sadarboties

Ugunsgrēka dzēšanai Ādažu poligonā bija nepieciešama gandrīz nedēļa. Izdega 770 hektāri, un šis bija lielākais meža ugunsgrēks Latvijā  pēdējos gados. Tas liek atbildīgajiem dienestiem izvērtēt sadarbību, jo tuvāko māju īpašnieki sūdzējušies par neziņu un uzskata, ka atbildīgie dienesti nav interesējušies par iedzīvotāju drošību. 

Izdegušo mežu uzmanīja meža dienesta pārstāvji, ugunsdzēsēji, zemessargi, bruņotie spēki,kā arī Polijas un Kanādas karavīri.

 Nodarītie zaudējumi dabas resursiem būs zināmi vēlāk. Pagaidām nav arī zināms, kas izraisīja ugunsgrēku. Izmeklēšana turpinās.  

Tuvējās saimniecības neizpratnē, vai nepieciešams evakuēties
 

Kilometra attālumā no poligona robežas Sējas pagastā ir bioloģiskā saimniecība "Priežkalni". Te valdīja neziņa un satraukums par saimniecības drošību. Saimnieks Agris Seilis vairākas reizes katru dienu zvanījis uz 112, lai noskaidrotu, cik tālu uguns ir.  Dūmu mutuļi aiz meža draudīgi virzījās arvien tuvāk un tuvāk. Ugunsdzēsēji atbraukuši apskatīties.

"Atbildēja, ka satraukumam nav pamata un ka nevajag celt paniku, un to, ka viss ir droši un ka briesmas nedraud. Sieva viņiem jautāja, cik ilgu laiks pirms tam mums paziņos, ja kaut kas notiks, jo mēs nevaram divās stundās evakuēt visu saimniecību. Uz ko mums tika atbildēts, ka piecas minūtes iepriekš jau nepateiks, bet laicīgāk," stāsta Seilis.

Piedūmojuma dēļ bija grūti elpot. Zirgi sākuši klepot. Bērnu un suņus ģimene aizvedusi pie vecvecākiem Pierīgā. 

"Pie poligona satikām ugunsdzēsējus, kas brauca ārā no meža. Viņi teica, ka vajadzētu sākt domāt par savu drošību un doties tālāk no šejienes. Uz to reaģējām un izvedām no saimniecības ar savu transportu pirmos četrus zirgus, un draugi palīdzēja aiztransportēt 50 aitas, kas vien mums aizņēma četras stundas. Vakarā atkal devāmies uz poligonu noskaidrot situāciju, un

500 metri no poligona jau bija ieskauti krietnos dūmos - nevarēja redzēt kaimiņu māju, kas ir 400 metru attālumā. Tik biezi bija dūmi. Devāmies uz poligona robežu, kur ir saimniecība ar pieciem zirgiem. Pie viņiem nebija neviens devies.

 

Kuram jāinformē?

Valsts meža dienesta (VMD) Meža un vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks Zigmunds Jaunķiķis domā, ka cilvēku informēšana ir VUGD ziņā.

"Mums nav resursu tik lielu, lai braukātu riņķī un apzinātu, kur ir tuvējās mājas. Kā jau minēju, mūsu funkcija ir meža ugunsgrēku dzēšana," skaidro Jaunķiķis.

Savukārt VUGD norāda - lēmumu par apdraudējumiem un evakuācijas nepieciešamību pieņem struktūra, kas organizē un vada dzēšanas darbus konkrētajā vietā. Šajā gadījumā - Valsts meža dienests.

VUGD priekšnieka vietnieks Intars Zitāns skaidro, ka tuvējo māju iedzīvotāji nav bijuši apdraudēti.

"Mēs saņēmām vairākus zvanus uz 112, un saprotot, kāds ir meža dienesta noslogojums dzēšot, mēs tuvākās vietas paši braucām un pārbaudījām. Ir jāsaprot, ja nav tiešu ugunsgrēka draudu, tad nevajag īsti satraukties un pamest to vietu. Protams, katram iedzīvotājam ir jāsaprot, ja viņš ir ārpus komforta zonas un ja tas viņam nepatīk, viņam ir pašam jāizvērtē. Viņš var pamest šo vietu, pārvietot arī savus dzīvniekus. Bet tieša apdraudējuma ugunsgrēkā nevienai no tām  vietām, par kurām mēs saņēmām informāciju, nebija," uzsver Zitāns.

NBS Sauszemes spēku mehanizētās kājnieku brigādes pārstāve Iveta Bērziņa uzsvēra, ka ugunsgrēks nav izgājis ārpus poligona teritorijas. 

"Ja mēs saskatītu, ja ir jebkāda veida apdraudējumi iedzīvotājiem, kas atrodas ap Ādažu poligonu, mēs noteikti konsultētos ar VUGD un VMD un sekotu viņu norādījumiem. Ja būtu bijuši jebkāda veida indikatori vai situācija, kas liecinātu, ka ir nepieciešama evakuācija, tas tiktu darīts," uzsver Bērziņa.

Nacionālo bruņoto spēku vadība ir atzinusi, ka būs jāuzlabo spēja ātri apdzēst ugunsgrēkus, kā arī sadarbība ar Valsts meža dienestu un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti