Pedagogu minimālā alga no septembra pieaugs par 30 eiro

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pedagogu minimālā alga par likmi no septembra būs par 30 eiro lielāka. Par to otrdien, 28.augustā, pēc koalīcijas sadarbības padomes tikšanās ar Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības (LIZDA) pārstāvjiem paziņoja Ministru prezidents Māris Kučinskis (Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS)). Tiesa, tagad nedēļas laikā ir jāatrod nepieciešamie līdzekļi, kuru šobrīd vēl nav.  

Līdz ar to pedagogu minimālā alga no septembra pieaugs no līdzšinējiem 680 eiro līdz 710 eiro, kā tas arī ir paredzēts valdībā šā gada sākumā apstiprinātajā pedagogu darba samaksas pieauguma grafikā laika periodam no 2018.gada 1.septembra līdz 2022.gada 31.decembrim.

LIZDA vadītāja Inga Vanaga
00:00 / 00:46
Lejuplādēt
"Visas trīs koalīcijas partijas apņēmās strādāt pie tā, lai arī turpmākie grafika soļi tiktu realizēti, bet, protams, vēl diskutējot par būtiskām šo reformu niansēm. Un arī būtiski, ka pirmsskolas izglītības iestāžu pedagogiem šie risinājumi ir paredzēti no nākamā gada janvāra pakāpeniski, bet tomēr tie risinājumi ir paredzēti.

 

Tā kā, mūsuprāt, ir tiešām maksimāli kompromisi rasti, un mēs arī domājam, ka tas ir nopietns signāls arī pedagogiem.

Saprotot to, ka pie varas esošās partijas ir sadzirdējušas un saprot situācijas nopietnību," teica LIZDA vadītāja Inga Vanaga.

Pedagogu minimālās algas par likmi palielināšanai būs nepieciešami kopumā 6,7 miljoni eiro. No tiem pusi plānots ņemt no budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem", bet otru pusi – meklēt Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) budžetā.

Iepriekš premjers minēja, ka algu palielināšanai šogad būtu nepieciešami aptuveni 10 miljoni eiro. Šāda summa būtu vajadzīga, ja palielinātu atalgojumu arī augstskolu mācībspēkiem. Koalīcijas padomes tikšanās laikā ar LIZDA skaitļi precizēti – pedagogu minimālās algas celšanai vajadzīgi 6,7 miljoni eiro, portālam LSM skaidroja premjera runasvīrs Andrejs Vaivars.

Vienlaikus gan Kučinskis norādīja, ka, domājot par pedagogu algu paaugstināšanu, būs jāvērtē arī skolu tīkla optimizācija un arī skolu kvalitātes prasības.

Par naudas piešķiršanu pedagogu algu pieaugumam vēlreiz lems valdība, kad būs skaidrs, kur meklēt finanšu avotu.  Pusi varētu segt no valsts budžeta neparedzētiem līdzekļiem, otru pusi meklēs atbildīgās ministrijas maciņā.

Izglītības ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”)  atzina, ka tagad nedēļas laikā ir jāatrod nepieciešamie līdzekļi, kuru šobrīd vēl nav.  

“Protams, šinī nedēļā būs ļoti sarežģīts sarunu process mums ar Finanšu ministriju. Ja kopējā summa ir 6,7 miljoni, es šobrīd neredzu pusi IZM apcirkņos, nav mums naudas lādes pagrabā,” sacīja ministrs.

Šadurskis: Par skolotāju algu pieaugumu
00:00 / 00:56
Lejuplādēt

Viņš gan solīja, ka IZM rūpīgi kopā ar Finanšu ministriju pārskatīs visus iespējamos programmu atlikumus, kurus ir iespējams novirzīt skolotāju algām.

“Šobrīd es domāju, ka tas pirmais lielais solis pasperts un pedagogi var būt droši, pārliecināti, ka algas pieaugums būs. Un tas būs algas pieaugums ne tikai vispārējā izglītībā, bet, protams, arī interešu izglītībā, protams, arī profesionālajā izglītībā, profesionālajās ievirzēs, kā kultūra un sports, un arī pirmsskolās, kas strādā ar piecgadīgajiem un sešgadīgajiem un ir valsts pārziņā,” sacīja Šadurskis.

Finanšu ministre Dana Reizniece-Ozole (ZZS) gan pauda, ka naudu sameklēt palīdzēs, plašākus komentārus nesniedzot.

“Finanšu ministrija palīdzēs. Ceru, ka Izglītības ministrija arī pati būs atsaucīga,” sacīja ministre.

Pedagogu algu grafika izpildei nākamam gadam būs nepieciešami vēl 19 miljoni eiro. Daļu cer rast, turpinot optimizēt skolu tīklu, un vēl vidusskolu pedagogu algas plāno sasaistīt ar skolēnu sniegumiem centralizētajos eksāmenos.  

KONTEKSTS:

Valdība šā gada sākumā apstiprināja grafiku pakāpeniskai pedagogu algu celšanai. Tiesa, tam nepieciešamais finansējums budžetā nebija paredzēts. Noteikts, ka finansējums skolotāju algu celšanai jārod, efektīvi un racionāli izlietojot esošo valsts finansējumu. Savukārt papildu finansējuma pieprasījums skatāms kopā ar visu ministriju jaunajām politikas iniciatīvām. 

Lai meklētu risinājumus pedagogu darba samaksas grafika pildīšanai, LIZDA aicināja valdību veidojošās partijas uz sarunu. Ja tām nebūtu LIZDA pieņemama rezultāta, arodbiedrība 18.septembrī organizētu skolotāju piketu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti