Pedagogi: Algu publiskošanai jānotiek korekti

Valsts prezidents Raimonds Vējonis otrreizējai caurlūkošanai Saeimā nodevis divus likumprojektus. Izmaiņas Finanšu instrumentu tirgus likumā, kas attiecas uz mazākuma akcionāru tiesībām, kā arī grozījumus Valsts pārvaldes iekārtas likumā, kas paredzēja publiskot valsts un pašvaldību iestāžu darbinieku atalgojumu. Šīs izmaiņas paredzēja, ka, tiks publiskotas arī pedagogu algas. Pedagogu arodbiedrība vairs neiebilst atalgojumu publiskošanai, bet norāda – tam jānotiek korekti un jāattiecas uz visiem publiskajā sektorā strādājošajiem.

“Lai sekmētu atklātību un caurskatāmību valsts un pašvaldību budžeta līdzekļu izlietojumā, kā arī neradītu turpmākas neskaidrības jautājumā par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības publiskošanu, nepieciešams skaidrs un nepārprotams regulējums. Nav pieļaujams, ka likumdevējs dažādos likumos veido atšķirīgu viena un tā paša jautājuma regulējumu,” norāda Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Saeimas pieņemtie grozījumi paredzēja, ka jau no nākamā gada valsts un pašvaldību iestāžu mājaslapās būtu jāpublicē ne vien tur strādājošo amatpersonu atalgojums, kā likums to noteicis jau līdz šim, bet arī visu darbinieku atalgojums un dažādas piemaksas, kopā ar darbinieku vārdu un uzvārdu. Idejas autors, Vienotības Saeimas deputāts Ints Dālderis uzskata, iepriekš veiktās izmaiņas, kas nosaka publiskot atalgojumu amata grupām, neatbilda vispārējām atklātības principam. 

"Motivācija ir, lai mēs gūtu plašāku priekšstatu, kur tad tiek tērēti mūsu budžeta līdzekļi," saka Saeimas deputāts Ints Dālderis (“Vienotība”).

Tomēr likums, tādā variantā, kā to pieņēma Saeima, pilnīgu priekšstatu par budžeta tēriņiem tik un tā nedotu, jo neattiektos uz valsts un pašvaldību kapitālsabiedrību darbiniekiem, kādas ir, piemēram, SIA "Rīgas satiksme" un akciju sabiedrība "Rīgas siltums", kā arī lielās valsts slimnīcas un dažādas pašvaldību medicīnas iestādes, attiecīgi, šie likuma grozījumi neskartu  lielāko daļu medpersonāla. Bet....skartu pedagogus. Kad valdība pirms divarpus gadiem lēma publiskot pedagogu algas ar visiem vārdiem un uzvārdiem, tas izsauca pamatīgu nozares pārstāvju sašutumu, tagad pedagogu arodbiedrība vairs neiebilst, bet norāda – tam jānotiek korekti un jāattiecas uz visiem publiskajā sektorā strādājošajiem.

"Lai nebūtu spekulācijas, ka pedagogi slēpj savas lielās algas, nu tad lai redz, protams, tu esi kā uz delnas, bet - jā, mēs respektējam, nodokļu maksātāji grib zināt, kā tiek izlietoti viņu samaksātie nodokļi, lai pārliecinātos, vai tās algas ir pārmērīgi lielas vai pārmērīgi mazas, bet mēs negribam, lai tas ir tikai attiecībā uz pedagogiem, ja ir publiskā sektora caurspīdīguma principa ieviesti, lai tie ir pret visiem, nevis kādām izņēmuma profesiju grupām," skaido pedagogu arodbiedrības vadītāja Inga Vanaga.

"Bet kā arodbiedrība mēs gribētu uzsvērt, ka, ja tiek publicēts pēc vārda uzvārda pedagogu atalgojums, tam ir jābūt korekti izdarītam," uzsver Vanaga.

Arodbiedrība norāda, ka pie atalgojuma summas būtu jāparādās  slodzei, kādu konkrētais pedagogs strādā, tāpat arī jānorāda valsts finansējuma daļa un pašvaldības piemaksa. Tāpat pedagogi aicina neaizmirst arī privātajām izglītības iestādēm novirzīto valsts finansējumu. Izglītības ministrs norāda, ka pietiktu ar depersonalizētu datu publiskošanu, bez konkrētiem vārdiem un uzvārdiem.

"Tā nav mūsu iniciatīva, tas nav mūsu, kā žargonā saka, bizness. Saeima ir mūsu darba devējs un tās pieņemtie lēmumi ir saistoši," saka izglītības ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”).

Pēc Valsts prezidenta aicinājuma Saeimai grozījumi tagad būs jāpārskata. Vēstulē Saeimas priekšsēdētājai Vējonis lūdz rūpīgi izvērtēt grozījumu atbilstību personu datu aizsardzībai, kā arī rast līdzsvaru starp Satversmē garantētajām tiesībām saņemt informāciju un privātās dzīves neaizskaramību. Tāpat Vējonis norāda jau uz iepriekš pieņemtajām izmaiņām Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumā.

“Lai sekmētu atklātību un caurskatāmību valsts un pašvaldību budžeta līdzekļu izlietojumā, kā arī neradītu turpmākas neskaidrības jautājumā par valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības publiskošanu, nepieciešams skaidrs un nepārprotams regulējums. Nav pieļaujams, ka likumdevējs dažādos likumos veido atšķirīgu viena un tā paša jautājuma regulējumu,” tā Valsts prezidents.

Jāatgādina, ka Saeima par grozījumiem nobalsoja tieši pirms Līgo svētkiem, atbalstot tos ar 60 koalīcijas un dažu opozīcijas deputātu balsīm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti