Panorāma

Atjauno apsūdzību G. Truksnim

Panorāma

Tiesa noraida LNB būvnieku prasību

Baznīcām varētu atvieglot grāmatvedības prasības

Pēc VID kratīšanām varētu baznīcām atvieglot grāmatvedības prasības

Vasarā notikušās Valsts ieņēmumu dienesta kratīšanas vairākās katoļu baznīcās met šaubu ēnu pār to, kā dievnami tērē un atskaitās par naudu. Aizdomās par PVN izkrāpšanu un ziedojumu tēriņiem privātos nolūkos no trim baznīcām šovasar izņemti vairāki desmiti tūkstoši eiro.

Aizdomās par likumam neatbilstošu ziedojumu izlietošanu un iespējamām pievienotās vērtības nodokļa (PVN) izkrāpšanas shēmām Valsts ieņēmumu dienests (VID) šovasar veica kratīšanas vairākās katoļu baznīcās. Kopumā izņemti 36 000 eiro. Ierosināts kriminālprocess, kura virzību ieņēmumu dienests nekomentē. Viena no baznīcām, kurā veica kratīšanu, ir Rīgas Sāpju Dievmātes Romas katoļu draudzes baznīca.

Notikušais licis pievērst uzmanību tam, cik godprātīgi un cik pareizi reliģiskās organizācijas, tai skaitā baznīcas un dažādas draudzes, rīkojas ar savām finansēm. Tostarp brīvprātīgo ziedojumiem un dāvinājumiem. Romas Katoļu baznīcas Liepājas diecēzes bīskaps Viktors Stulpins atzīst, ka visur var būt "melnās avis".  "Kā lai saka, visur var būt melnās avis. Neviens nav izslēgts, arī baznīcā. Tāpēc nāk nožēlot grēkus arī baznīcā," tā Stulpins.

Draudzēm jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis un sociālās iemaksas par saviem darbiniekiem. Tās gan ir atbrīvotas no uzņēmuma ienākuma nodokļa, kas nozīmē, ka arī par ziedojumiem un dāvinājumiem nodokļi nav jāmaksā. Šīm summām gan jābūt izsekojamām, kas realitātē sagādā grūtības. "Bieži vien tās lietas ir tik sarežģītas, tik komplicētas, ka ne kurš katrs to var saprast. Dažādās draudzītēs, mazās lauku draudzītēs noalgot grāmatvedi – tā ir problēma," akcentē Stulpins.

Šogad VID baznīcās veicis jau divas tematiskās pārbaudes, kas ir tikpat daudz, cik pērn. Vienā gadījumā par pārkāpumiem grāmatvedības uzskaitē piemērots 100 eiro naudas sods. "Ja mēs vienosimies, tad ierosināsim grozījumus, lai vienkāršotu šo grāmatvedības uzskaiti. Reliģiskajām organizācijām bija bažas, ka šobrīd normatīvajos aktos dažādu darījumu atspoguļošana grāmatvedībā vispār nav regulēta," norāda VID Nodokļu un nodevu grāmatvedības metodikas daļas vadītāja vietniece Daira Baškevica.

Latvijas Evanģēliski luteriskās baznīcas pārstāvis Kaspars Upītis tikmēr pārliecināts, ka baznīcu darbība visiem ir skaidri redzama un kontrole no draudžu cilvēku puses ir daudz lielāka nekā no valsts institūciju puses. "Cilvēks, kurš ziedo baznīcai, grib tiešām zināt, ka viņš tai organizācijai ziedo, nevis kādam kabatā," pauda Upītis.

Garīgo lietu padomes sēdes sasaukšanu iniciēja Tieslietu ministrija. Tieslietu ministrs uzsver, ka draudžu atskaitīšanās par tēriņiem ir jāvienkāršo, un pārmet ieņēmumu dienestam stingro kontroli, kurai neesot pamata.

"Priesteri, mācītāji un draudze, viņi dzīvo kā ģimene. Un tas, ko šobrīd vēlas cilvēki, kas agrāk nav izsekojuši noziedzīgās naudas apritei Latvijā bankās, šobrīd meklējot sev labāku statistiku, viņi mēģinās noskaidrot, kā mēs savā ģimenē veicam naudas apriti," uzskata tieslietu ministrs Jānis Bordāns (Jaunā konservatīvā partija).

Jautāts par to, ka aizdomās par naudas tērēšanu neatbilstīgiem mērķiem un izkrāpšanas shēmām ir ierosināts kriminālprocess, Bordāns atbild – lai to skaidro tiesa. "Jūsu pieminētajā gadījumā 40 000 [eiro] no vairākām draudzēm arestētā nauda faktiski aptur šo draudžu darbību. Cilvēki būs zaudējuši ticību varbūt. Un tas ir, starp citu, kā Čērčils teica – atņemt cilvēkam ticību, tas arī ir pieskaitāms pie liela grēka," saka Bordāns.

Katram ziedotājam jau patlaban ir tiesības baznīcai un draudzei pieprasīt VID reģistrētu kvīti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt