Panorāma

«Farmācijas neredzamā vara»: lobija spēks

Panorāma

DAP inspektoru aiztur aizdomās par 700 eiro kukuli

Algas daļu plāno iezīmēt

Pēc vecmāšu un ārstu sūdzībām ministrija varētu likt dzemdību tarifa palielinājumu tērēt tikai algām

Pēc vecmāšu un ārstu sūdzībām par nepietiekamo atalgojumu veselības ministre Anda Čakša (Zaļo un zemnieku savienība) secinājusi, ka ne Rīgas Dzemdību namā, ne Stradiņos ārsti nav saņēmuši algā paredzēto pieaugumu, lai gan tieši ar šādu mērķi dzemdību tarifs šogad palielināts par 50 eiro. Un, ja slimnīcu valdes to nespēj izdarīt, atalgojumam paredzēto summu nāksies iezīmēt valstij.

Arī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas vecmātes un jaundzimušo ārsti pirmdien, 20.februārī, iesniedza protestu savai priekšniecībai un veselības ministrei Andai Čakšai, atsakoties turpināt pieņemt dzemdības par tik zemu atalgojumu. Stradiņa slimnīcā tas ir vēl mazāks nekā Rīgas Dzemdību namā, kur vecmātes un ārsti neapmierinātību ar zemo atalgojumu pauda jau iepriekš.

Stradiņa slimnīcas dzemdību nodaļā miers ir nosacīts. Operāciju blokā rit smaga operācija, kurā sievietei var būt liels asiņu zudums. Pārējās zālēs mazulīši dzimst dabiskā veidā.

Tikmēr Linda Mātere, kurai pirmdien dežūras nav, aiznesusi uz ministriju un valdi mediķu protesta vēstuli. Tajā viņi atsakās turpināt darbu par likmi dzemdību speciālistam 4,8 eiro, bet vecmātei – 3,5 eiro par stundu pirms nodokļu nomaksas.

Linda Mātere saka paldies Dzemdību nama vecmātēm, ka viņas bija tik drosmīgas, pieprasot lielāku darba samaksu. Tas iedvesmojis arī Stradiņa slimnīcas mediķus.

Arī "Stradiņos" par virsstundām nemaksā. Tiklīdz kaut viena vecmāte saslimst vai dodas atvaļinājumā visu viņas darbu dala pārējās. Trakākais ir vasarā, kad mēnesī nākas strādāt pat desmit diennaktis. 

Stradiņa slimnīcas pašreizējā valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga līdz šim vadīja Rīgas Dzemdību namu, tāpēc vecmāšu darba samaksas likmes un pārgurumu pārzina labi. Par pašreizējo situāciju ar mediķu nodrošinājumu viņa saka, ka esam krīzes priekšvakarā.

Zinot, cik zems ir dzemdību manipulāciju tarifs, tas ir viens no retajiem, kas šogad valstī tika palielināts. Ja mammai vai mazulim ir kādas iedzimtas vainas, pieaugums par patoloģiskām dzemdībām ir 68 eiro. Par fizioloģiskām dzemdībām pieaugums ir 52 eiro, bet par ķeizargrieziena operāciju – 56 eiro.

Dzirdot, cik no visas šīs summas mediķi redz algas lapiņās, ministre  Anda Čakša secina, ka nauda adresātu nav sasniegusi vispār. Viņa norāda uz slimnīcu valžu lēmumiem, ja reiz 50 eiro nav nonākuši līdz atalgojumiem. Aprēķini esot liecinājuši, ka algu pieaugumam būtu jābūt par 20%.

50 eiro ir ļoti neliela summa, norāda Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētāja Ilze Kreicberga, kura bija arī tarifa izstrādes darba grupā. Arī ar šo pielikumu valsts par dzemdībām joprojām maksā mazāk, nekā tās vispār maksā. Visi piešķirtie eiro izšķīst dažādos maksājumos, jo faktiski dzemdību tarifam būtu jābūt vismaz 700 eiro par dzemdībām. 

Stradiņa slimnīcā mēģinās palielināt samaksu par slodzes stundu par 3%, līdzīgi kā Dzemdību namā, bet uz virsstundu apmaksu dubultā nav ko cerēt. “Tas mūsu budžetam būtu nāvējoši,” saka Kreicberga.

Veselības ministre redz tikai vienu izeju, proti, vecmāšu un dzemdību speciālistu darba samaksai paredzētā summa tarifā tiks konkrēti iezīmēta,

un slimnīca ar šo naudu nedrīkstēs maksāt par siltumu vai pirkt vienreiz lietojamos cimdus.

Patlaban Veselības ministrija rēķina, cik liela būs šī iezīmētā summa. Tāpēc vēl nevar pateikt, cik ātri vecmātes to redzēs savā algas lapiņā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt