Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Izdodas atbrīvot Suecas kanālu bloķējušo kuģi

Panorāma

Salaspilī izveidojusies karsta kritene

Pēc vakcinēšanās vēlams ieplānot brīvdienu

Pēc vakcinācijas pret Covid-19 vēlams ieplānot brīvdienu

Aptuveni puse pret Covid-19 vakcinēto pirmajās dienās pēc potes saņemšanas jūt gripai līdzīgus simptomus – visbiežāk galvassāpes, nogurumu vai paaugstinātu temperatūru. Šīs izjūtas ir paredzamas un nerada kaitējumu veselībai. Tomēr laikā, kad Latvija gatavojas masu vakcinācijai pret Covid-19, tie, kas vakcīnu jau saņēmuši, iesaka nākamo dienu pēc vakcinācijas ieplānot brīvu, savukārt darba devējiem necensties vienā dienā vakcinēt visu kolektīvu.

Linda Curika savu pirmo "AstraZeneca" Covid-19 vakcīnas devu saņēma pagājušajā nedēļā – tad, kad sāka potēt hroniskos slimniekus.

"Vakcinējos 8 no rīta darbadienā, līdz vieniem jutos ļoti labi un visiem stāstīju, cik jūtos brīnišķīgi, un tad es jutu, ka pamazām ceļas temperatūra un paliek grūtāk un sliktāk," teica Linda.

Gripai līdzīgi simptomi viņai bija aptuveni diennakti un tad tie paši no sevis arī pazuda.  "Man tie bija lieli svētki, ka es varēju dabūt Covid-19 vakcīnu, līdz ar to tā ir maza cena par to ieguvumu, ko iegūsti – drošības sajūtu."

Linda stāstīja, ka sliktā pašsajūta ietekmēja darba spējas, tāpēc viņa citiem iesaka vakcinēties, taču vakcinācijas dienā neko būtisku neieplānot.

Un ar līdzīgiem ierakstiem mikroblogošanas vietnē ''Twitter'' dalījušies vēl vairāki cilvēki, kas aizvadītajā nedēļā saņēmuši Covid-19 vakcīnu.

Piemēram, Santa rakstīja: "Visu dienu 37,5 līdz 37,9 nespēks, salst. Ja vakcinēšanās iekrīt pirms darba dienas, baigo produktivitāti nesagaidīt". Elīna Kaire rakstīja: “Man potes dienā nebija nekādu blakus sajūtu, bet nākamajā dienā gan parādījās temperatūra. [..] Šodien jau gandrīz viss kā pa vecam.”

Par paaugstinātu temperatūru un 20% darba spējām vienu dienu pēc "AstraZeneca" vakcīnas rakstīja arī Iveta Daine: “Gan pēc savas pieredzes, kad man bija temperatūra nākamajā dienā pēc "AstraZeneca" vakcīnas ne tikai naktī, bet arī nākamajā dienā, gan lasot, ko citi raksta, domāju, ka visiem derētu vienas dienas darbnespējas lapa. Nākamajā dienā pēc vakcinēšanās."

Zāļu valsts aģentūrā (ZVA) norādīja, ka visas minētās ir gaidāmas blakusparādības. Pilnīgi normālas un nerada draudus veselībai.

"Saskaņā ar pirmsreģistrācijas pētījumiem, apmēram pusei cilvēku varētu rasties gripai līdzīgi simptomi, pusei no vakcinētajiem cilvēkiem, bet Latvijā mums ir ziņojuši aptuveni viens cilvēks no 100 vakcinētajiem," norādīja ZVA un Eiropas Zāļu ağentūras pārstāve Zane Neikena.

Ieteicamā rīcība – visiem vakcinētajiem jau laikus sagatavot temperatūru un sāpes mazinošus medikamentus un tos lietot, ja sāp, piemēram, galva, vai ķermeņa temperatūra pārsniedz 38 grādus. Trīs dienu laikā nepatīkamajām sajūtām ir jāpāriet. Ja tā nenotiek vai ļoti retos gadījumos sajūtas ir pārāk nepatīkamas, jāsazinās ar ārstu.

"Šie gripai līdzīgie simptomi ir izteiktāki jaunākiem cilvēkiem, jebkurai vakcīnai – "Comirnaty", "Moderna" vai "AstraZeneca".

Vienīgā atšķirība ir tā, ka izteiktākas reakcijas ir pēc pirmās devas "AstraZeneca", bet izteiktākas reakcijas ir pēc otrās devas "Comirnaty" un "Moderna". Vecāka gada gājuma cilvēkiem reakcijas ir mazāk izteiktas," piebilda Neikena.

Arī ZVA aicināja, ja iespējams, pēc vakcinēšanās ieplānot brīvu dienu. Veselības ministrijā savukārt norādīja, ka vismaz pagaidām nav diskutēts par vajadzību strādājošajiem pēc vakcinācijas apmaksāt pirmo darba nespējas dienu, ja tāda rastos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt