Pēc trim gadiem saziņā ar valsts iestādēm varēs izmantot oficiālo e-pastu

Sākot ar 2017. gadu visiem iedzīvotājiem un uzņēmumiem būs iespēja sazināties ar jebkuru valsts iestādi izmantojot oficiālo e-pastu. Sistēma būs līdzīga interneta bankām. Iedzīvotājiem, kuru šo pakalpojumu izmantos, tiks nosūtīta īsziņa vai e-pasts uz viņu ikdienā lietoto adresi par to, ka no tiesas vai ieņēmumu dienesta ir atnācis kāds ziņojums. Idejas autori uzskata, ka tas būtiski atvieglos iedzīvotāju saziņu ar valsti.

Jau šobrīd visiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri lieto internetu, portālā latvija.lv ir iespējams izmantot dažādus e-pakalpojumus, piemērām deklarēt dzīvesvietu vai pieprasīt atkārtotu dzimšanas apliecības izsniegšanu. Lai to izdarītu ir nepieciešams vai nu e-paraksts vai arī internetbankas parole.

Jaunā koncepcija paredz, ka šajā portālā būs arī iespēja gan sazināties ar visām valsts iestādēm, gan arī saņemt no tām informāciju, kas šobrīd parasti tiek sūtīta pa parasto pastu ierakstītā vēstulē.

Viens no koncepcijas autoriem ir Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieka vietnieks Jānis Citskovskis. „Šī sistēma nodrošina to, ka ja mēs kaut ko nosūtam, mēs zinām, kam mēs to nosūtam, ka viņš saņems un ka tas drošā veidā notiks. Tas dos iespēju komunicēt visdažādākām iestādēm: valsts pārvaldes iestādēm, tiesām, prokuratūrām... Tātad, tiesa varēs nosūtīt tiesas pavēsti, jo visas šīs adreses būs pieejamas centralizētā katalogā. Mēs, izmantojot šo sistēmu, nosūtam juridiskai.. SIA „Ābols" pavēsti, ka tajā un tajā datumā ir nozīmēta tiesas sēde vai paziņojums no VID vai jebkuras citas iestādes," klāsta Citskovskis.

Sākumā, kā obligātu šo sistēmu lietos uzņēmumi, bet iedzīvotājiem tā būs izvēles iespēja. Un lai iedzīvotājiem nebūtu reizi nedēļā jāpārbauda vai nav atnākusi kāda pavēste vai vēstule, būs iespējams saņem mobilā telefona īsziņu vai e-pastu uz ikdienā lietoto adresi ar paziņojumu, ka portālā latvija.lv ir iespējams apskatīt jauno sūtījumu.

Solvita Zvidriņa, kuras vadītā Valsts reģionālās attīstības aģentūra atbild par portālu latvija.lv, sola, ka topošā saziņas sistēma būs lietotājiem draudzīgāka, nekā tas, kas ir radīts līdz šim.  „Portāls „latvija.lv" ir sāks veidot 2005.-2006. gadā. Un tā izpratne par to cik jābūt lietojamībai un cik jābūt draudzīgai ir otrajā plānā. Vairāk tika uzlikts akcents, ka visam jābūt pēc normatīvā akta. Šobrīd, protams, ar to pieredzi, kas jau ir iegūta valsts pārvaldei, tiek domāts kā to, kas jau normatīvajā aktā, likumā pateikts parādīt un cilvēkam iedot draudzīgākā formātā," atzīmē Zvidriņa.

Arī Igaunijā valsts iestādes ar iedzīvotājiem ikdienā sazinās, izmantojot oficiālo e-pasta adresi. Tomēr Latvijas ierēdņi uzskata, ka Igaunijas sistēma ir ne tik droša un moderna, kā, piemēram Dānijas. Tādēļ informācija tiks sūtīta nevis pa e-pastu, bet gan īpašās sistēmas ietvaros, lai garantētu privātpersonu datu aizsardzību.

Citskovskis cer, ka elektroniskā saziņa starp valstu un iedzīvotājiem ļaus mazināt arī problēmas ar to, ka cilvēki nedzīvojot savā deklarētajā adresē, nesaņem pavēstes un citus paziņojumus.

Tikmēr Zvidriņa sola, ka portāls latvija.lv, kur jau tagad valsts iestādēm var nosūtīt elektronisku iesniegumu, kļūs vieglāk lietojams jau šomēnes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti