Dienas ziņas

Centralizētais eksāmens mazākumtautības skolā

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Iepazīstina ar kinologa profesij

Pēc tikšanās ar kinologu daudzi jaunieši grib strādāt ar suņiem

Tiskādu vidusskola un speciālā internātpamatskola Rēzeknes novadā karjeras izglītības programmu īsteno mazliet vairāk nekā gadu. Ik mēnesi skolēni dodas izzinošās ekskursijās vai skolās tiekas ar dažādu profesiju pārstāvjiem. Otrdien, 22. maijā, skolēni tikās ar Valsts ieņēmumu dienesta Muitas pārvaldes kinologu, kurš gan atzīst, ka pēdējos gados šo profesiju apgūt izvēlas reti.

Zināšanas un pacietība – tie ir divi svarīgi faktori darbā ar suni

– uzsver kinologs Valdis Bikovskis. Ikdienā viņš strādā Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldē, bet brīvajā laikā kopā ar suņu puiku Kimu dodas uz skolām, lai popularizētu savu arodu. Tiskādu vidusskolā un speciālajā internātpamatskolā paraugdemonstrējumi un stāsti ir jokiem un praktiskām darbībām pilni.

Skolēnus tas aizrauj tik ļoti, ka pēc tikšanās teju katrs otrais vēlas kļūt tieši par kinologu.

“Es gribu kļūt par kinologu un futbolistu,” norāda Tiskādu vidusskolas 4. klases skolēns Deniss. “[Gribu kļūt] par kinologu, jo šī profesija man ļoti iepatikās, tajā ir ļoti daudz pārbaudījumu, bet ar futbolu es nodarbojos jau vairākus gadus, un tas ir mans mīļākais sporta veids,” klāsta Deniss.

Viņam piebalso Daniils. “Ieinteresēja, ka suni var apmācīt, aizsargāt iedzīvotājus, ja viņiem kāds uzbrūk. Ir jāsaņem augstākā izglītība un daudz kas jāiemācās,” uzzinājis Daniils.

Lai arī skolēnu atsaucība un vēlme nākotnē apgūt kinologa profesiju ir liela, piemēram, Valsts robežsardzē šobrīd kinologu trūkst. Muitas darbinieks atzīst, ka to ietekmē dažādi faktori, tostarp, zems atalgojums salīdzinot ar to, cik atbildīgs darbs kopā ar suni jāveic. “Ofisā tu vari saņemt to pašu naudu, bet tīri fiziski un uztraukties un strādāt daudz mazāk. Ir tā, ja tev ir suns, tu esi kinologs, tev ir brīvais laiks, bet nav brīvdienu, jo suņi pie mums dzīvo mājās. (..) Tādas lietas, kuras to dzīvi arī bieži sarežģī,” norāda Bikovskis.

Speciālists pārliecināts, ka vismaz vēl turpmākos 20 gadus pieprasījums pēc kinologa profesijas būs.

Jau vēstīts, ka šobrīd dažādās valsts iestādēs ar kinologiem darbu veic 250 dienesta suņi, no kuriem aptuveni 50 ir Valsts ieņēmumu dienesta rīcībā. Trīs jaunas kinologu darbavietas šogad plānotas arī policijā

“Patīkami dziedēt, ka policijā šeit pie mums Latgalē kinoloģiju atjaunos. Tas ir pareizi, un jāsaprot, protams, cilvēkiem, kas tos jautājumus izlemj, viņiem ir jāsaprot, ka suns nav tas, kurš izdarīs visu. Tā ir maza skrūvīte no liela mehānisma. (..) Suņa oža, deguns vēl nav aizstāts, ir mēģinājumi dažādi, bet par laimi priekš mums kinologiem viņi ir beigušies neveiksmīgi,” norāda Bikovskis.

Viņš atgādina, ka, izvēloties nākotnes profesiju, jāseko sirdsbalsij. Tiskādu skolās karjeras izglītības programma ritēs vēl trīs gadus un jau ceturtdien šeit notiks profesiju diena.

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti