Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Baltkrievija sagrābj pasažieru lidmašīnu

Panorāma

Baltkrievija izraida Latvijas vēstnieku un diplomātus

Iesaistoties tiesībsargam, Rīgā nāk pretim skolēniem

Pēc tiesībsarga aizrādījuma Rīgā ļauj skolēniem vēlāk kārtot Covid-19 dēļ nokavētos iestājeksāmenus

Arī Covid-19 skartajiem skolēniem – saslimušajiem vai kontaktpersonām – ir jādod tiesības pretendēt uz vietu kādā no Rīgas prestižākajām skolām. Pēc vairāku vecāku sūdzībām un tiesībsarga iesaistīšanās, Rīgas dome tomēr piekāpusies un radusi iespēju izņēmuma kārtā šogad vienotos iestājpārbaudes darbus galvaspilsētas ģimnāzijās un labākajās vidusskolās organizēt arī kādā papildu datumā, lai dotu iespēju visiem, kas to vēlētos. Līdz šim vēsturiski iestājpārbaudes darbiem tika noteikts viens datums. 

ĪSUMĀ:

  • Vairāki bērnu vecāki bijuši sašutuši – arī Covid-19 laikā skolu iestājeksāmeniem tikai viena iespēja. 
  • Bērnu vecāki vērsās Tiesībsarga birojā, jo vairāki bērni varētu laist garām iespēju iekļūt prestižā skolā. 
  • Rīgas domē nolēma – bērni, kuri uz iestājeksāmenu nevar ierasties, jo bijuši slimi ar Covid-19 vai arī kontaktpersonas, varēs kārtot eksāmenu citā dienā. 
  • Vēl tiks precizēta otrā eksāmena norise, vieta un laiks. 

Ilze ir divu skolēnu mamma. Viens bērns drīz pabeigs 6., otrs – 9. klasi. Abi vēlētos mācības turpināt kādā no galvaspilsētas labākajām mācību iestādēm. Uz vietu tajās katru gadu ir liels konkurss un jākārto īpašs eksāmens.  Bet šis gads ir citāds. Dažas dienas pirms noteiktā iestājeksāmena datuma jānodod Covid-19 siekalu tests. Ja kādam inficēšanos apstiprina vai viņu atzīst par kontaktpersonu, iespēja rakstīt eksāmenu ietu gar degunu pavisam. Jo rakstīt eksāmenu citā dienā vai attālināti nepiedāvā.

Pēc tiesībsarga aizrādījuma Rīgā ļauj skolēniem vēlāk kārtot Covid-19 dēļ nokavētos iestājeksāmenusKristaps Feldmanis

“Man nebūtu jārunā ar jums un man nebūtu jālūdzas kādam. Tam būtu jābūt saprotamam – ja Covid tests ir pozitīvs, tad bērnam tiek iedots cits datums. Viss. Bet es zinu, ka arī citus gadus ir bijis tā, ja ir kāda saslimšana vai trauma, tad arī netiek skatīts šis – cita datuma jautājums. Mēs saņēmām atbildi, ka – par ko jūs cepaties? Ka tas ir tāpat kā olimpiskajās spēlēs. Kāds tiek, kāds – netiek,” sacīja Ilze. 

Viņa un daudzi citi satraukti vecāki vērsušies Tiesībsarga birojā. Viņi ir pārliecināti, ka saslimt vai kļūt par kontaktpersonu skolēni var ne savas vainas dēļ. Bet iestāšanās kādā no labākajām mācību iestādēm viņiem bijis mērķis, uz kuru mērķtiecīgi iets gadiem ilgi.

“Liegt iespēju viņiem pamēģināt savas spējas labākajās ģimnāzijās vai labākajās vidusskolās, to arī nevar,” pauda divu bērnu mamma.

Latvijā ir 31 Valsts ģimnāzija, no tām vairākas atrodas Rīgā. Tikmēr ārpus galvaspilsētas vairākās ģimnāzijās iestājeksāmeni šogad tikuši organizēti arī attālināti vai dažādos datumos tieši Covid-19 riska dēļ. 

Šis jautājums pievērsis arī tiesībsarga Jura Jansona uzmanību, un pirmdien Tiesībsarga biroja pārstāvji kopā ar pašvaldību un Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) un to padotības iestāžu pārstāvjiem tikušies, lai meklētu risinājumu. Rīgas domes izglītības, kultūras un sporta departamenta rakstiski sniegtajā komentārā norādīts –

bērniem tomēr tiks nodrošināta otra iestājeksāmena kārtošanas iespēja.

“Vienojāmies, ka bērniem, kuri pieteikušies vienotajam iestājpārbaudījumam, bet konkrētā datumā bijuši slimi ar Covid-19 vai arī kontaktpersonas, būs iespēja kārtot iestājpārbaudījumus citā dienā. Šobrīd notiek procesa plānošana, norises loģistika, par kuru informēsim tuvākajā laikā,” atzīmēja departamentā.

Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas direktors Guntis Vasiļevskis gan ir bažīgs par divu eksāmenu rīkošanu. Divās dienās vienādus eksāmenus dot nevar, jo informācija var noplūst, savukārt, izveidojot atšķirīgus eksāmenus, nav iespējams novērst skolēnu sūdzības, ka kāds no tiem bijis vieglāks par otru.

“Divos atsevišķos laikos, divus vienādus variantus pat nav iespējams uzbūvēt. Saprotat? Un tad sākas nākošā diskusija – tas bija grūtāks vai vieglāks? Tāpēc parasti iestājpārbaudījumu taisa vienā variantā. Tad ir vienādi novērtēti, pēc vienādiem kritērijiem un tur nav nekādu dziļāku diskusiju. Šis ir īpašs gads,” atzīmēja Vasiļevskis. 

Tiesībsarga biroja bērnu tiesību nodaļas vadītāja Laila Grāvere gan problēmu divu eksāmenu rīkošanā neredz, jo arī citos gadījumos mēdz tikt veidoti, piemēram, vairāki eksāmenu varianti. Tomēr panāktā vienošanās par diviem eksāmena datumiem ir atzīstama.

“Šis priekšlikums bija, ka būtu jānosaka vēl viens datums, lai būtu iespēja tiem, kuri tieši valstī noteikto ierobežojumu dēļ nav varējuši ierasties, lai būtu viņiem arī iespēja piedalīties uz vienlīdzīgu iespēju pamata šajos iestājeksāmenos,” norādīja Grāvere.

“Ja valsts ir noteikusi, tad, tiesībsarga ieskatā, valstij arī jānāk pretī un jādod šī iespēja visiem piedalīties, kuri ir pieteikušies. Jo tas skaits jau ir zināms,

kā Rīga teica, viņiem ir 1721 pretendents, kas ir sarakstā, kas ir izteikuši savu vēlmi nākt un piedalīties. Un, ja kādam šo ierobežojumu dēļ šī iespēja būs liegta, būs otrs datums, kad nākt un mēģināt,” bilda biroja pārstāve. 

Grāvere arī norādīja – tiesībsargs Juris Jansons vēstuli ar lūgumu nodrošināt divus eksāmena datumus nosūtījis arī citām pašvaldībām, jo arī citās Latvijas pilsētās ir skolas, kurās uzsākt mācības var pēc iestājeksāmenu nokārtošanas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt