4. studija

Vai briesmonis Daugavā paliks uz mūžīgiem laikiem?

4. studija

Ceturtā studija

Kāpēc atskanēja sprādziens Jēkabpilī, Madonas ielā?

Pēc sprādziena dzīvojamā namā Jēkabpilī vietējie iedzīvotāji notikušo sauc par laimi nelaimē

Jēkabpils iedzīvotāji vaino pašvaldību un namu pārvaldnieku neizdarībā, jo gadiem ilgas sūdzības par kaimiņu antisociālo dzīvesveidu netika sadzirdētas – ļaudis dzīvoja nama daļā, kas atzīts par ekspluatācijā neizmantojamu, tāpēc dome plānoja to rekonstruēt, piešķirot mitekļus citos pašvaldības īpašumos. Cilvēki izvākties nesteidzās un par viņu likteni neviens īpaši nelikās ne zinis. Līdz... notika sprādziens. Par laimi, bez bojāgājušajiem. Vai no šādas situācijas varēja izvairīties un kāpēc pašvaldība to nedarīja?

Latvijas Televīzijas raidījums 4. studija pie Jēkabpils Madonas ielas 30a ēkas strādāja jau maija sākumā, jo toreiz vietējie iedzīvotāji sūdzējās par saviem kaimiņiem, kuri nevēlējās pamest telpas avārijas stāvoklī esošā mājas daļā.

Mājas iedzīvotāja Inese Rumjanceva maijā raidījumam norādīja: "Mēs vienkārši gribam, lai beidzas visas šīs dzeršanas, lai šitā smakoņa vienreiz pie logiem beidzas, jo viņiem nav ne tualetes, ne ūdens. Viņi nes tur visus šitos. Vasarā tualetē ir tārpi. Tur vājprāts ir."

Savukārt cits mājas iedzīvotājs Jānis Marāns vēl maijā norādīja: "Solīja līdzvērtīgus dzīvokļus. Līdzvērtīgus dzīvokļus, atremontētus un tā tālāk. Nav nekas tur atremontēts, nekas nav tur darīts. Uzlīmēts vizuālais izskats. Tapetes... Vizuālais izskats. Koka logi, sapuvušas durvis un viss pārējais."

Tagad Rumjanceva raidījumam pastāstīja: "Mēs istabā sēdējām. Bija stiprs sitiens, bērns bija pārbijies. Uguns nekur nedega, tikai lieli dūmi bija. Bomži saskrēja visi ārā bļaudami. Kur kurais. Tā arī viss te beidzās."

"4. studija" vēstīja – viens no nama iedzīvotājiem, atgriezies dzīvesvietā pēc ieslodzījuma, bija pagaidām vēl nenoskaidrotos apstākļos izraisījis sprādzienu.

Jēkabpils domes Pilsētvides departamenta direktors Raitis Sirmovičs skaidroja: "Lieta tāda, ka visiem tiem ļaudīm, kas tur atradās ugunsgrēka laikā, bija dzīvokļi piešķirti. Bija ar viņiem noslēgti īres līgumi, izņemot vienu, kurš bija tikko iznācis no ieslodzījuma vietas un kuram bija tiesības tur atrasties, jo viņam vienīgajam nebija ierādīta dzīvojamā platība. Būtībā ierādīta bija, bet nebija noslēgts ar viņu īres līgums. Pārējie visi tur atradās patvaļīgi. Viņiem visiem jau sen vajadzēja būt no turienes prom."

Vietējie sprādzienu dēvē par laimi nelaimē

Laimīgas sagadīšanās dēļ nelaimē necieta neviens cits cilvēks, vien tās iespējamais izraisītājs, kurš šobrīd sveiks un vesels pēc ārstēšanās Apdegumu centrā jau atgriezies Jēkabpilī. "Laime nelaimē" noteica mājas iedzīvotāji, jo gadiem ilgus lūgumus un sūdzības par kaimiņu neadekvāto uzvedību un tās iespējamām sekām pašvaldība īpaši neņēma vērā.

Sirmovičs gan paskaidroja: "Viņi jau nav nekādi arestanti, kas jāved būtu kaut kur, jāiemitina, jāieslēdz, un galu galā cilvēki tie ir rīcībspējīgi visi. Tur nav neviena tāda, kas nebūtu rīcībspējīgs. Es uzskatu, ka viņiem pašiem bija jāvācas, bet, protams, acīmredzot, tā vide, kurā viņi tur mitinājās, viņiem bija patīkamāka dēļ viņu nodarbēm, ar kurām viņi tur nodarbojās visu laiku. Un viņi nebija pārvākušies."

Tagad iedzīvotājus uztrauc, kas ar pussagruvušo mājas daļu notiks tālāk.

Sētnieks Antons Patmalnieks norādīja: "Gan jau, ka to māju nenojauks tagad, bet vajadzētu sakārtot kaut šito. Iebraukt var, lai sakārto tos gruvešus, nu, nesmuki ļoti izskatās, ļoti nesmuki."

Lai arī šajā ēkas daļā šobrīd ir bīstami atrasties, tomēr kustība tur aizvien notiek. Vietējie iedzīvotāji novērojuši, ka bijušie iemītnieki atgriežas, un pa logu redzams – tur kāds žāvē ķiplokus.

Rumjanceva sacīja: "Visi nāk, logi mums visu laiku ir vaļā. Pa naktīm piestaigā, pa dienu piestaigā."

Ļaudis secina, ka viņu teiktajā par bīstamo situāciju un cilvēkiem mājas pussabrukušajā daļā atkal neviens nedzird. Tikmēr Jēkabpils pašvaldības pārstāvji atkal raidījumam solīja nama daļu nojaukt šī gada laikā un sakārtot arī piegulošo teritoriju, tāpēc "4. studija" apņemas sekot līdzi notikumiem šajā bēdīgi slavenajā namā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt