Panorāma

Melnie grifi iedzīvojas savvaļā

Panorāma

Londonas latviešu korim – 70!

Braku meža izsole būs

Pēc skaļām un ilgām debatēm tomēr nolemj izsolīt «Braku» mežu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Skaļas un ilgas debates Ērgļu novada domē, dažādu speciālistu uzklausīšana nu jau vairāku mēnešu garumā tomēr nav novedusi pie kopsaucēja. Novada dome un opozīcijas deputāti kopā ar aktīvajiem Ērgļu iedzīvotājiem palikuši katrs pie sava redzējuma par nepieciešamo attīstību Rūdolfa Blaumaņa memoriālajās "Braku" mājās un tām apkārt esošajos mežos. Taču meža izsole notiks tik un tā. Jau otrdien, 29. janvārī, domē gaidīs iespējamos meža izstrādātājus.

Debesis aiz loga lēnām satumst, līdzīgi kā Ērgļu novada domes deputātu sejas, diskutējot par Braku meža iespējamo ciršanu. Jautājumi un pārmetumi birst no vieniem pie otriem. Domes opozīcijas deputāti pārmeta novada vadītājam nesaprotamu cirsmas izsoles cenas noteikšanu un aicināja izveidot darba grupu, kas izstrādātu "Braku" muzeja un apkārtējās teritorijas attīstības koncepciju.

Tikmēr domes priekšsēdētājs Guntars Velcis sacīja – pašvaldība rīkojas likuma ietvaros un jau esot ņemti vērā nevalstisko organizāciju ieteikumi.

"Mums ir likums jāievēro. Atbrauks Valsts kontrole un pateiks, kāpēc jūs nerīkojaties saimnieciski ar savu īpašumu. Mēs esam īpašnieki, mums nav nodoma kaut ko nozagt vai kaut ko izdarīt pa kluso, tas nekad nav tā bijis un nebūs," teica Velcis. Ērgļu novada domes deputāte Inga Bite piebilda: "Šobrīd būtu ļoti svarīgi apsēsties un iezīmēt to, ko tad kad nocirtīs (..)."

Sākotnējais plāns paredzēja 13 hektāru kailcirti un 14 hektāru kopšanas un sanitāro cirti. Taču novembrī saņemts atzinums no Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes, ka meža izstrādi jāveic saudzīgāk. "Brakos" pabijuši arī speciālisti no Latvijas Dabas fonda, mežzinātnes institūta "Silava" un Vides aizsardzības kluba.

Šobrīd mežos ap Rūdolfa Blaumaņa mājām plānota kailcirte 6,6 hektāros, bet 20 hektāros veikt tikai slimo, veco un bīstamo koku izciršanu.

"Ja kolēģi saka, ka 50-60 gadu vecas baltalkšņu audzes, kurām saimnieciskais vecums ir 25 gadi, pēc kuras tas koks sāk trupēt, sāk zaudēt vērtību, ka šādus kokus jācērt, jāatjauno, jāstāda vietā kaut kas, par ko var diskutēt, tas, protams, ir pareizi, bet jautājums – kādā veidā šī diskusija ir izvietota telpā, kad runā šajā gadījumā par sociālu vajadzību, par muzeju, par vēsturi," norādīja mežzinātnes institūta "Silava" direktora pienākumu izpildītājs Jurģis Jansons.

Braku mežs ir daudzveidīgs. Tur ir gan salīdzinoši jauni un vienveidīgi koku masīvi, gan tādi, kas ir nozīmīgi dabas vērtību ziņā.

"Tur mirusī koksne ir sastopama dažādās sadalīšanās pakāpēs, kas ir zīme, liecība par to, ka šis mežs ilgu laiku ir netraucēts, proti, tur ir gan koki, kas nesen nokaltuši, gan tādi, kas ir jau sadalījušies un guļ uz zemes. Atradām tur arī virkni ar retām aizsargājamām sūnu sugām. Tā vieta ir ļoti vērtīga, tur ir arī trīspirkstu dzeņa pēdas, tātad tur ir sastopami arī aizsargājami putni, respektīvi, ir teritorija, kuru vajadzētu sargāt," teica Latvijas Dabas fonda padomes loceklis Jānis Ķuze.

"Braku" meža cirsmas izsoles sākumcena noteikta 61 000 eiro apmērā un tā notiks otrdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti