Pusdiena

Pusdiena 18.03.2018

Pusdiena

Krievijas varasiestādes atzīst tikai daļu no pārkāpumiem prezidenta vēlēšanās

Izglītības ministrija zaudē Satversmes tiesā strīdā par pedagogu kvalitātes pakāpēm

Pēc Satversmes tiesas sprieduma pedagogi baidās palikt vispār bez piemaksām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Izglītības ministrija Satversmes tiesā zaudēja strīdā par izmaiņām pedagogu kvalitātes piemaksu kārtībā, bet tagad pedagogi raizējas, vai nepaliks vispār bez piemaksām, jo līdz ar jauno kārtību spēku zaudēja iepriekšējie noteikumi.   

Satversmes tiesā apstrīdētās izmaiņas stājās spēkā 2016.gada 1.septembrī, un to dēļ samaksa par kvalitātes pakāpēm toreiz samazinājās vidēji par 50%, rēķināja pedagogu arodbiedrībā. Tāpat daļai pedagogu bija liegts pakāpēm pieteikties. Satversmes tiesas spriedums nozīmē, ka izmaiņas līdz ar jauno pedagogu atalgojuma modeli attiecībā uz kvalitātes piemaksām uzskatāmas par spēkā neesošām no to pieņemšanas brīža.

Līdz ar jauno pedagogu atalgojuma modeli, ko valdība apstiprināja 2016.gada vasarā, tā paša gada septembrī radās pārrāvums piemaksās, ko labākie skolotāji saņēma par iegūtām kvalitātes pakāpēm.

Saruka arī piemaksu apmērs par vairākiem desmitiem eiro, atklāja Mārupes vidusskolas direktora vietniece un matemātikas skolotāja ar ceturto kvalitātes pakāpi pēc vecā modeļa Andžela Sokolova.

“Mēs vienkārši skolā ar skolotājiem runājām, ka mēs tagad uz tām pakāpēm piesakāmies nevis naudas dēļ ,bet, lai apliecinātu savu varēšanu. Es labi strādāju, es iegūšu to nosaukumu, bet visi apzinās, ka tam nosaukumam, ka tai pakāpei nauda īsti līdzi īpaši nesekos,” stāstīja Sokolova.

Pedagogu arodbiedrībai nav tiesību vērsties Satversmes tiesā, tāpēc pieteikumu iesniedza 21 Saeimas opozīcijas deputāts.

Tiesa lēma, ka grozītā kārtība atzīstama par prettiesisku. Ir pārkāpts varas dalīšanas princips, un valdība nepamatoti lēmusi par liegumu vairāk nekā divus gadus kvalitātes novērtēšanai pieteikties pedagogiem, kuriem pakāpe nav piešķirta.

Satversmes tiesas tiesneša palīgs Andrejs Stupins skaidroja, ka “noteikumu punkts tika atzīts par izdotu ārpus likumā ietvertā pilnvarojuma, attiecībā uz piemaksu par profesionālās darbības kvalitātes pakāpju piešķiršanu Ministru kabineta noteikumi pašlaik nepastāv”.

Kopumā pusotru gadu skolotāji cietuši zaudējumus, saņemot neizdevīgākas piemaksas un nedrīkstot tām pieteikties. Arodbiedrības līdere Inga Vanaga Stupina teikto interpretē tā – radusies situācija, kurā spēkā nav ne vecā, ne jaunā piemaksu kārtība.

Ministrija iespējamos risinājumus pašiem skolotājiem vēl neesot skaidrojusi.

“Mēs esam uzrakstījuši vēstuli, uz kuru arī mēs līdz šim brīdim neesam saņēmuši nekādu atbildi,” sacīja Vanaga.

“Tas, ko mēs kā arodbiedrība kategoriski negribam pieļaut, ka pedagogi tuvāko mēnešu laikā var palikt bez šīm piemaksām. Te ir būtībā jau tiesību pārkāpums, jo Izglītības likums joprojām ir spēkā,” uzsvēra Vanaga.

Formālā vēstulē pašvaldībām Izglītības ministrija raksta, ka Satversmes tiesas spriedums neradot nekādas tiesiskās vai fiskālās sekas. Tāpēc naudu, ko pedagogi zaudējuši līdz ar prettiesiskajiem grozījumiem, viņiem neizmaksās.

Pašlaik esot pieņemti pārejas noteikumi, un to laikā pedagogi saņems piemaksas par kvalitātes pakāpēm tik lielas, kādas tās bija pirms jaunā atalgojuma modeļa.

Pagājušā gada vasarā atbildīgā ministrija steidzamības kārtā Saeimā virzīja izmaiņas, atsakoties no piecām kvalitātes pakāpēm, to vietā nosakot vien trīs, kuras piešķir skolas vadība.

Skolas pašas tagad vērtēšot tos pedagogus, kuriem piemaksas bija liegtas, stāstīja ministrijas pārstāve Baiba Bašķere.

“Katra izglītības iestāde savukārt izstrādā nolikumu, attiecīgi, kā viņi veiks šo novērtēšanu. Izveido komisiju, un jau šobrīd notiek novērtēšanas process. Tiem pedagogiem, kuri līdz šim nav iesaistījušies novērtēšanas procesā, tie arī jau var novērtēties. Un visiem tiem pedagogiem, kuriem pēc iepriekšējās sistēmas bija iegūta pirmā vai otrā pakāpe, kas šobrīd, pēc izmaiņām, vairs nebija nekāda pakāpe, līdz ar to viņi jau var pieteikties uz jauno procesu un vērtēties,” skaidroja Bašķere.

Nākamā mācību gada sākumā direktori par kvalitātes piemaksām lems atkarībā no saņemto mērķdotāciju apjoma. Tad piemaksas varētu kļūt vēl mazākas, prognozē arodbiedrība.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti