Panorāma

«Suņu būda» kļuvusi par vietnes «Ritakafija.lv» īpašnieci

Panorāma

Eksāmenus gaida pārmaiņas

Diskutē par tiesu priekšsēdētāju pilnvaru termiņu

Pēc prezidenta iebildēm Saeimas komisija atbalsta tiesu vadītāju pārvēlēšanas limitu

Saeima varētu ņemt vērā prezidenta iebildumus grozījumiem likumā “Par tiesu varu” un atteikties no ieceres tiesu priekšsēdētājiem ļaut strādāt neierobežotu termiņu skaitu. Tā liecina deputātu balsojums Saeimas Juridiskajā komisijā. Galīgais lēmums gan vēl jāpieņem parlamenta plenārsēdē.

Tiesu priekšsēdētāji amatā nevar būt ilgāk nekā divus termiņus jeb desmit gadus pēc kārtas. Tomēr pērn Saeima likumu grozīja un šo ierobežojumu atcēla. Valsts prezidents tam nepiekrita, likumu neizsludināja, tāpēc deputātiem jāpieņem lēmums vēlreiz.

Joprojām daži Saeimas deputātu pārliecināti, ka taisnība bijusi parlamenta pusē, ierobežojumus atceļot. Piemēram, partiju “No Sirds Latvijai” pārstāvosāis deputāts Gunārs Kūtris norādīja, ka ir nepārdomāti nomainīt labus vadītājus tikai tāpēc, ka ir jānomaina.

Komisijas sēdē izteicās arī tieneši, kurus bija aizķēris prezidenta vēstulē Saeimai paustais arguments, ka termiņa ierobežojumi vajadzīgi, lai izvairītos no stagnācijas. “Es stagnāciju nejūtu, un stagnācija droši vien būs atkarīga no paša cilvēka, kurš tur ir. Viņš var sākt stagnēt uzreiz jau pirmajā gadā – tas ir atkarīgs no paša cilvēka,” norādīja Jelgavas tiesas priekšsēdētāja Līga Ašmane.

Par to, ka grozījumi jāatceļ un jāsaglabā agrākā kārtībā, iestājās frakcija “Vienotība”. Attiecīgu priekšlikumu bija iesniegusi Solvita Āboltiņa, kurai Saeimā šī bija pēdējā darba diena: “Jā, profesionāļus ir ļoti svarīgi saglabāt, bet profesionālis nekur nepazudīs, ja viņam ir liegta iespēja ieņemt konkrēto amatu. Viņam netiek liegtas iespējas savu profesionalitāti pielietot citā pakāpē. Savukārt ieviešot šādu sistēmu, mēs paveram ceļu šo profesionāļus vairot.”

Juridiskajā komisijā deputātu vairākums nosliecās par labu prezidenta pozīcijai. Tomēr joprojām deputātiem ir atšķirīgi viedokļi. Piemēram, Nacionālajā apvienībā: kamēr deputāts Ritvars Jansons sēdē balsoja “par”, Gaidis Bērziņš balsojumā nepiedalījās. Viņa arguments – tas būtu jāizšķir pašiem tienešiem, bet viņu domas dalās.

To apliecina arī Tiesnešu biedrības veiktā aptauja. “Nevarētu teikt, ka kādam no viedokļiem būtu ļoti dominējošs pārsvars, kas kopumā nozīmē, ka tiesnešiem nav vienprātības šajā jautājumā un ir iespējami dažādi risinājumi. Mans personīgais viedoklis, kas jānodala no Tiesnešu biedrības viedokļa, ka būtu šādi ierobežojumi jānosaka.

Man personīgi ir grūti saprast, kādas jaunas idejas vai inovācijas pēc desmit nostrādātiem gadiem amatā varētu virzīt.

Un, nenoliedzami, jaunu tiesnešu virzīšana šajos amatos varētu nest jaunas vēsmas tiesu attīstībā,” atzina Latvijas Tiesnešu biedrības prezidents Juris Siliņš.

Saeimas plenārsēdē balsojums par šo jautājumu paredzēts nākamnedēļ, 18.janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt