Sadaļas Sadaļas

Pēc Parīzes teroraktiem Latvijas prezidentūras prioritātēs iekļauj cīņu ar terorismu

Pēc pagājušās nedēļas teroraktiem Parīzē Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē prioritāšu sarakstā nu ir parādījusies arī cīņa ar terorismu. Šonedēļ Eiropas Parlamenta plenārsēdē Strasbūrā premjerministre Laimdota Straujuma iepazīstinās deputātus ar prezidentūras darba programmu un tagad runās arī par drošības jautājumiem, savukārt iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis rosinājis jau piektdien sasaukt ārkārtas ministru padomi. Tikmēr valdošajā koalīcijā trūkst vienprātības par to, vai Parīzes notikumu kontekstā būtu jārunā par imigrācijas ierobežošanu Eiropas Savienībā.

Svētdien, kad vairāku pasaules valstu līderi Parīzes ielās piedalījās nacionālās vienotības maršā, Francijas galvaspilsētā tikās arī vairāku Eiropas Savienības valstu iekšlietu ministri. Šī tikšanās vairāk bija domāta kā solidaritātes paušana, tomēr jau piektdien Briselē pēc Latvijas iekšlietu ministra Riharda Kozlovska („Vienotības”) ierosinājuma varētu notikt ārkārtas Tieslietu un iekšlietu padomes sanāksme, lai apspriestu vienotu rīcību Eiropas Savienības līmenī cīņā pret terorismu.

„Mums jau ir daudzas iniciatīvas Eiropā, kuras diemžēl nevirzās tik strauji uz priekšu, kas zināmā mērā saistīts ar likumdošanu, Eiropas Parlamentu, piemēram, pasažieru datu reģistrs, par kuru ministru padome faktiski ir nolēmusi, savukārt parlamentā neatbalsta šo rīku. Šis ir traģisks gadījums, kad mēs redzam, ka tā virzība varētu būt aktīvāka. Mērķis ir uzlabot praktisko sadarbību visos līmeņos: gan starp izlūkošanas iestādēm, kas varbūt ne visai labi sadarbojas ar policijas un tiesībsargājošajām iestādēm kopumā. Tas ir saistīts ar ieroču pieejamību un citiem jautājumiem,” skaidroja Kozlovskis.

Parīzē notikušais uzbrukums atkal liek domāt, kā Eiropai dzīvot tālāk un kāda būs tās migrācijas politika. Tāpēc tas būšot viens no Latvijas prezidentūras galvenajiem jautājumiem – šādu Valsts prezidenta Andra Bērziņa viedokli pagājušajā nedēļā publiski pauda viņa preses sekretāre.

Lai gan premjerministre Laimdota Straujuma („Vienotības”) uzskata, ka gan imigrācija, gan cīņa ar terorismu ir būtiskas tēmas, viņa aicina tās tieši nesaistīt: „Imigrācija netiek saistīta ar terorismu, jo tas nebūtu korekti. Dažādās valstīs dažādi sauc cilvēkus, kas tur iebrauc. Lielbritānijā ļoti daudz Latvijas cilvēkus, kas iebrauc, sauc par imigrantiem. Un ja mēs tagad runājam par imigrāciju un terorismu, mēs nedrīkstam vienādības zīmi starp šiem vārdiem. Ne katrs imigrants ir terorists. Bet imigrācija ir cits jautājums (..) Tur sevišķi dinvidvalstīm problēmas, kur brauc ar kuģiem iekšā.”

Tikmēr Nacionālās apvienības līdzpriekšsēdētāja vietnieks Jānis Dombrava neslēpj – partijas nostāja būtiski atšķiras: „Nacionālā apvienība tradicionāli ir atbalstījusi stingrāku imigrācijas kontroli arī Eiropas Savienības ietvaros. Attiecībā uz uzturēšanās atļaujām mēs šo apdraudējumu pamatā saskatām Krievijas federācijas pilsoņu personā, bet mums ir arī jāņem vērā riskus saistībā ar tām personām, kas piedalījušās „Islāma valsts” sastāvā pilsoņu karā. Un vai mēs spēsim vienmēr mēneša termiņā pārbaudīt šo personu biogrāfiju, tas ir diskutabls jautājums.”

Tikmēr ka Kozlovskis Ministru kabineta komitejas sēdē valdības kolēģus brīdināja par vēl kādu risku pēc Parīzes notikumiem: „Eiropā kopumā ir aptuveni 20 miljoni musulmaņu. Ļoti būtiski tagad nepieļaut, lai uz reliģioza pamata veidojas naids starp kristiešiem un musulmaņiem.”

„Tāpēc attieksmei jābūt tādai, ka mēs runājam par šiem indivīdiem, teroristiem, nevis ticību kā tādu, jo tad tas varētu pāriet ļoti sliktā fāzē,” norādīja Kozlovskis.

Galvenās prioritātes cīņā ar terorismu šobrīd ir vēršanās pret ārvalstu kaujinieku fenomenu, radikalizēšanās novēršana, dienestu sadarbība, teroristu finansēšanas kanālu slēgšana un stratēģiskās komunikācijas uzlabošana. Visticamāk, tos varētu apspriest gan piektdien Briselē, gan janvāra nogalē ieplānotajā neformālajā Tieslietu un iekšlietu ministru sanāksmē Rīgā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt