Panorāma

Zviedrija dislocē militāro vienību Gotlandē

Panorāma

Pārmaiņas veselības finansēšanā izjutīsim 2019. gadā

Zemkopības ministrija nevirzīs grozījumus par koku ciršanu

Pēc mežu īpašnieku lūguma nevirzīs koku ciršanu noteikumu izmaiņas

Zemkopības ministrija nevirzīs izskatīšanai valdībā sabiedrībā asu viedokļu apmaiņu raisījušos grozījumus par koku ciršanu un meža atjaunošanu. Tas noticis pēc Latvijas Meža īpašnieku biedrības kopsapulces lūguma.

Reaģējot uz kampaņu „100 kailcirtes Latvijas simtgadei”, Latvijas Meža īpašnieku biedrība nolēmusi lūgt Zemkopības ministriju apturēt priekšlikumu virzību grozījumiem Ministra kabineta noteikumos „Par koku ciršanu mežā” un „Meža atjaunošanu, meža ieaudzēšanu”.

Biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis Muižnieks skaidroja, ka grozījumu mērķis bijis atrisināt situāciju, ka teritorijās, kas atrodas 300 metrus līdz piecus kilometrus no Baltijas jūras, pēc koku ciršanas vairs nav iespējams kvalitatīvi atjaunot priežu mežus. Kā arī rūpēties, lai palielinātos kvalitatīvas koksnes īpatsvars un saruktu mazvērtīgās koksnes apjomi, bet jaunaudzes atjaunotu ar kvalitatīvu stādāmo materiālu.

Latvijas Meža īpašnieku biedrības valdes priekšsēdētājs Arnis MuižnieksZane Mače

  “Vairs nenotiek racionāla diskusija par to, kā mežus apsaimniekot labāk, kā audzēt, atjaunot, kādas koku sugas izvēlēties, kādu atvērumu platība veido, lai varētu normāli atjaunot priedes. Bet tā vietā tiek vērsta kampaņa pret mežu nozari, pretnostatot mežu īpašniekus pārējai sabiedrībai, it kā mežu īpašnieki nebūtu sabiedrības daļa,” norāda Muižnieks.

  Viņš arī norāda uz kampaņu, kas esot vērsta pret mežu nozari – izlīmēti plakāti, pieturās izvietotas reklāmas un cilvēki tiekot aicināti uz dažādām akcijām. Tāpēc Meža īpašnieku biedrība nolēma lūgt Zemkopības ministriju nevirzīt priekšlikumus grozījumiem koku ciršanas un mežu atjaunošanas noteikumos un pārtraukt diskusijas par šo tēmu.

  Savukārt Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss izteicies, ka tā esot milzīga kļūda, ka grozījumi netiks pieņemti, jo tautsaimniecībai jāvirzās uz priekšu.

  Jau ziņots, ka mežu īpašnieki un dabas aizstāvji  jau ilgāku laiku strīdas par mežu apsaimniekošanas noteikumiem, kas paredz ļaut kailcirtes piekrastē un cirst tievākus kokus, nekā atļauts šobrīd. Arī mežu īpašnieki aicinājuši šos grozījumus apstiprināt, jo tikai ar izlases cirtēm nepietiek, lai atjaunotu priežu mežus, ko pamazām pārņem lapu koki.

  Taču dabas aizstāvji iebilst. Viņuprāt, plānotās izmaiņas rada būtiskus draudus meža ekoloģiskajām un sociālajām vērtībām. Turklāt domāt tikai par ekonomiskām interesēm ir tuvredzīgi, un tas nekādi nesaistās ar ilgspējīgu mežsaimniecību. Viņi arī pieļauj, ka jaunie noteikumi samazinās mežu dabas vērtību un būtiski palielinās kailcirtes apmērus.

  5 komentāri
  Valdis Bērziņš
  Abām pusēm ir pamatoti argumenti. Dabas daudzveidības saglabāšanai ir maksimāli jāierobežo saimnieciskā darbība, bet maksimālajam tautsaimnieciskajam efektam ir nepieciešamas kailcirtes. Kā meža īpašnieks domāju, ka te var panākt abām pusēm pieņemamu kompromisu. Ja kāds kokapstrādes nozares analfabēts un troļļu plikadīda, kurš te bezsakarā piesauc darbaspēka ievešanu, grib skaitīt naudu mežu īpašnieku un kokapstrādes nozares uzņēmēju kabatās, tad vispirms der atcerēties, ka ievērojama daļa no Latvijā apstrādātās koksnes tiek iepirkta ārpus Latvijas.
  Anonīms lietotājs 18155
  Lētās koksnes kārotāji un Latvijas mežu izsaimniekošanas lobētāji sapratuši ka plāniņš šoreiz atšifrēts un tam izdevies pievērst pārāk daudz uzmanības, tādēļ tagad veikli jāatkāpjas izmantojot AS Latvijas valsts meži kabatas organizāciju meža īpašnieku biedrību. Bet gan jau pārgrupēsies un pēc laiciņa mēģinās caurmēra samazinājumu bīdīt vēlreiz, jo ko cirst sāk aptrūkties. Pēc vēlēšanām varbūt...
  Valdis Bērziņš
  Tu vispār domā ar galvu? Mežu īpašnieki ir ieinteresēti lēti pārdot savu koksni? LOL
  Andris Veirins
  Ir pienācis laiks, kad modē ir daiļrunātāji un nevienam neinteresē sekas. Jo saldāka un lipīgāka mēle, jo lielāks mušu mākonis ap to. Atcerēsimies to, ka gudrs cilvēks pirmkārt mācās no citu kļūdām! Pavērosim notikumus pasaulē, kur tādi pat "pareizie izcirtēji" savu darbu jau ir paveikuši un kādas tam ir sekas! Zinot Latvieti, tas ir gatavs savu māti pārdot, lai gūtu lieku eiriku sev kabatā... skumīgi, ne?... ;)
  Kremilek Rukis
  Varbūt ir vērts vienreiz pateikt, ka ar viegli pieejamajiem mežiem kokapstrādes nozare kāpināt apjomus vairs īsti nevar un tieši tāpēc tiek bīdīta vēlme taisīt lēti izmaksājošās kailcirtes piejūras mežos un citur? Ja citur vaimanā, ka jāved iekšā "lētais darbaspēks" no Krievijas un Ukrainas, tad mežiniekiem atkal vajag lētās kailcirtes (it kā izlases cirtes vairs neeksistētu). Ne viena, ne otra pieeja nav ilgtspējīga, tik vien, ka mežinieki savas vajadzības lobē veiklāk.
  Pievienot komentāru
  Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti