Panorāma

RD vēlēšanās plāno startēt vairākas apvienības

Panorāma

Reidos kontrolē riepu stāvokli

Mainīs kritērijus sociālajiem uzņēmumiem

Pēc «Memory water» skandāla sola mainīt kritērijus sociālā uzņēmuma statusa piešķiršanai

Labklājības ministrija (LM) sola mainīt kritērijus sociālā uzņēmuma statusa piešķiršanai pēc tam, kad izrādījies – personas ar invaliditāti lielākoties nodarbinot vien pāris stundu nedēļā, pie šāda statusa un 133 000 eiro liela granta ticis strukturētā ūdens ražotājs "Memory water". Par labklājības jomu atbildīgā partija "KPV LV" arī noliedz, ka ministrijas akceptu statusa piešķiršanai sekmējis "Memory water" priekšvēlēšanu laikā paustais atbalsts tieši partijai "KPV LV".

"Memory water" ir uzņēmums, kas pārdod, pēc pašu teiktā, strukturētu ūdeni ar dažādām pozitīvām īpašībām. Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) ieskatā gan vismaz daļa no tām nav zinātniski pierādītas, un "Memory water" uzdots līdz decembra vidum novērst patērētāju informēšanā pieļautos pārkāpumus. Par spīti tam, kā atklājis raidījums "Nekā personīga", "Memory water" piešķirts sociālā uzņēmuma statuss un 133 000 eiro liels grants, jo vairāk nekā puse tajā nodarbināto personu ir ar invaliditāti.

Kā vēstīts raidījumā, sākotnēji LM atbildīgā komisija šo statusu "Memory water" atteikusi, uzskatot, ka prasības par invalīdu nodarbināšanu izpildītas vien formāli, jo lielākā daļa no viņiem strādājusi vien pāris stundas nedēļā, mēnesī par to saņemot 35 eiro. Tomēr uzņēmums komisijas lēmumu pārsūdzējis, un ministrijas valsts sekretārs šo sūdzību apmierinājis.

Pirmdien, 9. decembrī, labklājības ministre Ramona Petraviča ("KPV LV") paziņojusi, ka kritēriji, pēc kuriem tiek piešķirts sociālā uzņēmuma statuss, jāmaina, lai to nevarētu izmantot negodprātīgi.

Tajā pašā laikā viņa uzskata, ka atteikt statusa piešķiršanu "Memory water", kā to bija izdarījuši komisijas eksperti, nebija iespējams, jo formāli visas prasības izpildītas. 

"Šeit tiešām ir jāpārskata kritēriji un jānosaka vismaz stundu skaits. Jo šobrīd tur vairāk nostrādājis tieši tas cilvēciskais faktors, bet mēs nevaram dalīt uzņēmumus – mums viņš patīk vai nepatīk – bet ir jāvadās konkrēti pēc kritērijiem. Un, ja atbilst kritērijiem, pamata nepiešķirt nav, un tālāk var pārsūdzēt ne tikai ministrijā, bet tiesā," skaidroja ministre.

Pats uzņēmums, kas, pēc "Nekā personīga" vēstītā, par lielāko granta daļu – 100 000 eiro – iegādājies ūdens pildīšanas un iepakošanas iekārtu – noliedz, ka būtu rīkojies neētiski.

Jautāti par nodarbinātai personai ar invaliditāti mēnesī maksātajiem 35 eiro, uzņēmumā  "Memory water" norādīja: "Daudzi nemaz nevēlas un nevar vairāk strādāt."

Personām ar invaliditāti šajā projektā pērn izmaksāti vairāk 20 000 eiro, lai gan saņemtais grants ir krietni lielāks - 133 000 eiro. "Jā, bet es uzskatu, tā kā tas ir ilgtermiņa ieguldījums, viņu nevar rēķināt uz vienu gadu," norādīja uzņēmumā.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs "Memory water" noteicis 600 eiro lielu sodu par labklājības ministres pārstāvētās partijas "KPV LV" slēptu reklāmu priekšvēlēšanu laikā, uzņēmuma reklāmās izmantojot "KPV LV" devīzei "Valstij jāsāk ar sevi" līdzīgus vai pat identiskus saukļus.

Uzņēmumā gan noraida, ka tas būtu mudinājis balsot par "KPV LV". "Kur tad jūs tur redzat to "KPV"? Es mudināju balsot vispār par kādiem jauniem spēkiem, tai skaitā "KPV," skaidroja  "Memory water".

Partija "KPV LV" gan nenoliedz "Memory water" atbalstu priekšvēlēšanu laikā, vienlaikus uzsverot, ka sociālā uzņēmuma statusa piešķiršanu uzņēmumam tas nav sekmējis. "Pirms vēlēšanām viņš mūs atbalstīja, jā, bet, ka tas ir saistīti, tas nav tā," pauda "KPV LV" Saeimas frakcijas vadītāja vietnieks Ēriks Pucens.

"KPV LV" valdības partneri radušos situāciju kritizē, tomēr labklājības ministres atbildība koalīcijas partiju starpā nav pārrunāta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti