Dienas ziņas

M.Rotko centrs – Latvijas kultūras vērtība

Dienas ziņas

Skauti pulcējas ziemas nometnē «Baltais vilks»

Slēdz lauku teritoriju ģimeņu ārstu prakses

Pēc medpunkta slēgšanas Strazdes pagastā iedzīvotājiem tuvākais ārsts būs 20 km attālumā

Nepareizi, ļoti nepareizi – tā par lauku teritorijas ģimenes ārsta prakses slēgšanu saka Talsu novada Strazdes pagasta iedzīvotāji. Gandrīz 30 gadus Strazdē ir bijis medpunkts, kur medicīnisko palīdzību sākotnēji varēja saņemt katru dienu, vēlāk reizi nedēļā. Tagad tas ir slēgts pavisam. 

Ministru kabineta noteikumu dēļ Strazdes pagasta ģimenes ārstei Sarmītei Baltajai nācās slēgt savu praksi, jo finansiāli nav iespējams izpildīt lēmumā pieņemtās prasības. Ja pagājušā gada prasību par prakšu vietu datorizāciju ir izdevies izpildīt, tad šogad, lai iegādātos modernus svarus, ir nepieciešami vismaz 2000 eiro, un tas neesot iespējams.

"Visur ir centralizācija, un arī medicīnā ir centralizācija. Cilvēki vēlas arvien labāku aprūpi un, protams, ka tādā Strazdes pagastā nav iespējams sniegt plašu aprūpi," atzīst ģimenes ārste Baltā.

Par ārsta prakses slēgšanu neapmierināti ir vietējie iedzīvotāji, kuriem nu nāksies mērot 20 kilometru garu ceļu uz Talsiem, jo tuvāko ārsta praksi kaimiņu pagastā nav iespējams sasniegt autobusu kursēšanas grafika dēļ.

"Uz Jaunpagastu mums nav satiksmes. Prom mēs tiekam vairākas reizes dienā, atpakaļ mēs tiekam tikai plkst. 18.10. Tad nāk pirmais un pēdējais autobuss, kas nāk no tās puses," stāstīja Strazdes pagasta iedzīvotāja Biruta Spalvēna.

Kā atzīst vairāki Strazdes pagasta iedzīvotāji, ārstu apmeklējot vismaz reizi mēnesī, jo ir nepieciešamas receptes zālēm. Ja līdz šim par recepti maksājuši 1,5 eiro, tad tagad klāt nāks nepilni trīs eiro ceļa izdevumos, un pensionāriem tas esot daudz.

"Nu tad, kad ir slims, tad jau arī iet. Nu mēnesī obligāti reizi vismaz receptes vajag. Bet nu tad, kad ir slims, tad ir jāiet, un tā slimība jau vienmēr atnāk tad, kad nedomā," teica Strazdes pagasta iedzīvotāja Skaidrīte Kārkliņa,

Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja min, ka prakses lauku teritorijās tiek slēgtas, jo katrā reģionā ir ap 14 ģimenes ārstu, kuri sasnieguši 70 gadu slieksni. Strauji samazinās arī reģistrēto pacientu skaits, kā rezultātā prakse zaudē finansējumu.

"Ļoti svarīgs ir šis finansējums, lai šī jaunā ģimenes ārsta prakse arī būtu motivēta strādāt tajos tālajos laukos, piemēram, kur infrakstruktūra nav tāda kā Rīgā," teica Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska.

Trīs gadu laikā no 21 ģimenes ārsta četri Talsu novadā darbu ir pārtraukuši. Ja šāda tendence turpināsies, tad tuvāko 5-10 gadu laikā novadā ģimenes ārstu skaits varētu sarukt uz pusi. Ārpus Rīgas teritorijas strādā vairāk nekā 800 ģimenes ārsti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti