Sadaļas Sadaļas

Pēc Lemberga pieteikuma ST vērtēs liegumu apcietinājumā glabāt datoru

Pēc pašlaik apcietinājumā esošā Aivara Lemberga pieteikuma Satversmes tiesā (ST) ierosināta lieta par normām, kas noteic priekšmetus, kurus apcietinātajam ir tiesības glabāt, informēja tiesa.

Apstrīdētās normas

  • Apcietinājumā turēšanas kārtības likumā:
    Apcietinātajam ir tiesības izmantot personisko mazgabarīta sadzīves tehniku – televizoru (līdz 50 cm pa diagonāli) un tam pievienojamās videospēles, kā arī ledusskapi, ūdens sildāmās ierīces, radiouztvērēju (bez balss ieraksta iespējām). Kopējumā līdz 30 kilogramiem.
  • Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka priekšmetus un pārtikas produktus, kurus apcietinātajam ir tiesības glabāt.

Augstāka juridiska spēka normas

  • Satversmes 101. panta pirmais teikums:
    “Ikvienam Latvijas pilsonim ir tiesības likumā paredzētajā veidā piedalīties valsts un pašvaldību darbībā, kā arī pildīt valsts dienestu.”
  • Satversmes 106. panta pirmais teikums: 
    “Ikvienam ir tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savām spējām un kvalifikācijai.”

Lieta ierosināta pēc Aivara Lemberga pieteikuma. Lembergam pašlaik noteikts drošības līdzeklis – apcietinājums. Viņš lūdzis izmeklēšanas cietuma priekšnieka atļauju izmantot datoru ar interneta pieslēgumu. Pieteikuma iesniedzēja lūgums noraidīts, jo apstrīdētās normas neparedz apcietinātā tiesības izmantot šādu priekšmetu.

Tādējādi Lembergam esot liegtas tiesības attālināti pildīt pašvaldības domes deputāta pienākumus. Jāpiebilst, ka jūlijā pirmajā Ventspils domes jaunā sasaukuma sēdē pietrūka vienas balss Lemberga ievēlēšanai par mēru.

Pieteikuma iesniedzējs norādīja, ka apstrīdētajās normās ietvertā pamattiesību ierobežojuma pieņemšanas process neatbilst labas likumdošanas principam. Turklāt pastāvot saudzējošāki līdzekļi, kas mazāk ierobežotu personas pamattiesības, bet ļautu ierobežojuma mērķi sasniegt līdzvērtīgā kvalitātē.

Proti, Lemberga ieskatā likumdevējs esot varējis pieņemt tādu regulējumu, kas ļautu katrā gadījumā individuāli izvērtēt, vai apcietinātajam var dot atļauju izmantot datoru ar interneta pieslēgumu, un noteikt kritērijus šādas atļaujas došanai. Labums, ko no apstrīdētajās normās ietvertā ierobežojuma gūst sabiedrība, esot mazāks par pieteikuma iesniedzējam nodarīto kaitējumu.

Pēc šī pieteikuma Satversmes tiesa ierosinājusi lietu un uzaicinājusi Saeimu un Ministru kabinetu līdz 9. septembrim iesniegt atbildes par lietas apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir šī gada 9. decembris.

Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.

KONTEKSTS:

Pēc 12 gadus ilgušas tiesāšanās pirmās instances tiesa 22. februārī pasludināja saīsināto spriedumu tā sauktajā Aivara Lemberga tiesas prāvā. Rīgas apgabaltiesa Lembergam piesprieda piecus gadus cietumā, 20 000 eiro naudas sodu un mantas konfiskāciju. Tostarp tiesa nolēma konfiscēt arī Lembergam piederošo nekustamo īpašumu Puzē.

Lembergs tika atzīts par vainīgu kukuļņemšanā, naudas atmazgāšanā, neatļautā dalībā mantiskā darījumā, dokumentu viltošanā, kā arī savu īpašumu slēpšanā. Savukārt Lembergs atzīts par nevainīgu apsūdzībās par lēmumu pieņemšanu, atrodoties interešu konfliktā, un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu.

Aivara Lemberga dēlam Anrijam Lembergam tiesa piesprieda reālu brīvības atņemšanu uz 2 gadiem un vienu mēnesi, bet tiesas zālē neapcietināja. Uzņēmējam Ansim Sormulim tiesa piesprieda divu gadu cietumsodu, bet tiesas zālē neapcietināja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt