Ārpus Rīgas

Žurnāliste Ilze Kalniņa par jaunu nodaļu Vidzemes slimnīcā priekšlaicīgi dzimušiem bērniem

Ārpus Rīgas

Jaunos autobusus Rēzeknes ielās pasažieri vērtē dažādi

Pēc LR sižeta par iznīkstošo ģimenes kapu kultūru Ludzas novadā samazina kapavietu cenas

Pēc Latvijas Radio sižeta par iznīkstošo ģimenes kapu kultūru Ludzas novadā samazina kapavietu cenas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pēc Latvijas Radio vasarā izpētītā, ka līdz ar augstajām maksām par kapuvietām Latgalē iznīkst ģimenes kapu kultūra, nu Ludzas novada pašvaldība atkārtoti izvērtējot situāciju un nolēma krasi samazināt izmaksas par kapavietu iegādi un rezervēšanu.

Novembris ir Veļu mēnesis. Latgalieši uzskata – pēc tam, kad nosvinēti svecīšu vakari, jāsāk gatavoties Adventam, uz kapiem vairs nav jāiet. Tāpēc rudenīgā rītā Ludzas kapos no tuvinieku kapu kopiņām pēdējās rudens lapas vāc vien divas sievietes.

Abas sievietes zina, ka pavisam nesen Ludzas novada pašvaldība pieņēma lēmumu samazināt maksu par kapavietu Ludzas jaunajos un vecajos kapos. Ludzāniete Zinaīda stāsta, ka pirms trim gadiem uz mūža mājām aizvadījusi vīru, un Ludzas kapos atdusas arī citi viņas radinieki. Zinaīda saka – brīžos, kad notiek tāda nelaime, cilvēks bieži vien pat neatceras, cik ir maksājis par dažādiem tobrīd nepieciešamajiem pakalpojumiem. To, ka maksa par kapavietām Ludzas kapos ir samazināta, sieviete zina, taču ar skumju smaidu nosaka – viņu tas vairs neuztrauc, jo uzreiz pēc vīra nāves rezervējusi vietu sev turpat blakus laulātajam.

Jāatgādina – vēl šovasar, apglabājot nelaiķi jaunajos Ludzas kapos, iekasētā maksa bija 21 eiro, vecajos kapos – 14 eiro. Tagad šie pakalpojumi ir bez maksas.

Tāpat kopš septembra nav jāmaksā par vienas vietas rezervēšanu jaunajos kapos. Saskaņā ar iepriekšējiem izcenojumiem tie bija 70 eiro.

Vecajos Ludzas kapos vienas vietas rezervēšanas izmaksas šobrīd samazinātas no 70 eiro līdz 21 eiro. Gandrīz uz pusi Ludzas kapsētās samazinātas arī cenas par lielāku laukumu rezervēšanu nelaiķu tuviniekiem.

Pozitīvi Ludzas pašvaldības lēmumu par apbedījuma vietu maksas samazināšanu vērtē ludzāniete Valentīna, lai arī visi viņas tuvinieki atdusas Rundēnu kapsētā, kur par apbedīšanu nav jāmaksā vispār.

Šovasar pašvaldības uzņēmuma "Ludzas apsaimniekotājs" vadītājs Andris Līpacis Latvijas Radio skaidroja – salīdzinājumā ar lielajām Latgales pilsētām apglabāt cilvēku Ludzas kapos ir visdārgāk tieši ierobežotās zemes platības dēļ: “Visa problēma ir ierobežotā zemes daudzumā. Laika posmā no 2000. līdz 2010.gadam iedzīvotājiem bija liela tendence rezervēt kapavietas, tā saucamās ģimeņu kapavietas, pat līdz 20 vietām. To pašvaldība nevarēja atļauties, jo zemes ir tik, cik ir. Līdz ar to, lai piebremzētu tādu vēlmi, bija pieņemts lēmums par rezervāciju spēcīgi pacelt cenas. Līdz ar to šis pakalpojums ir kļuvis par ekskluzīvu.”

SIA “Ludzas apsaimniekotājs” izveidotā darba grupa izanalizēja pašreizējo situāciju - ar cik lielu platību kapsētas paplašināšanai tuvākajā laikā var rēķināties, salīdzinot, cik lielas kapu vietu rezervēšanas izmaksas ir citās pilsētās. Un nolemts šo pakalpojumu cenas samazināt.

“Pamats pārskatīt izcenojumu bija tieši Latvijas Radio rosinātais dialogs vairākās pašvaldībās par to, kā tad izskatās šīs izmaksas.

Arī mēs tad izanalizējām, uz cik gadiem mums vēl teritorija ir pieejama kapsētas uzturēšanai  un kad būs jāmeklē jaunu teritoriju. Ģimenē laulātajiem draugiem jābūt kopā, un, ja cilvēkam nav naudas, tad iznāk, ka viens tiek apglabāts šeit, otrs – citviet. Ekonomiskā situācija nav tā labākā, kad cilvēki varētu atļauties un ikss metrus rezervēt,” saka Ludzas novada domes priekšsēdētāja Alīna Gendele.

Lai arī kapavietu iegādes cenu samazinājums ir pozitīvs notikums, Ludzas kapu teritorijas problēmu tas neatrisina.

Turklāt mirstība pēdējo gadu laikā nesamazinās. “Ludzas novada Dzimtsarakstu nodaļā pēdējos piecos gados reģistrēts sekojošs mirušo daudzums:  2012. un 2013.gadā  katru gadu ir 306 mirušie reģistrēti, 2014 gadā reģistrēti 270 mirušie, bet 2015. gadā – 277,” stāsta  Dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Aija Andersone.

Tādēļ jau nākamā sasaukuma domes deputātiem būs jālemj, kurā vietā veidot jaunus kapus, jo tagadējos vietas apbedījumiem var pietikt vien turpmākajiem sešiem septiņiem gadiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti