Pēc Latvijas krituma demokrātijas reitingā politisko eliti aicina neignorēt aktīvistus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Pasaules sabiedrisko organizāciju alianse "Civicus" pazeminājusi Latvijas demokrātijas reitingu, valsts pilsoniskās telpu vērtējot kā ierobežotu. Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece norāda, ka Latvijas pozīcija mainās arī citos ar pilsoņu brīvībām saistītos reitingos un tas nav nekas neparasts, bet vienlaikus tā ir zīme būt modriem un neignorēt aktīvistus.

Pētījumā norādīts, ka pēdējo divu gadu laikā pilsoniskajai sabiedrībai un medijiem ir arvien grūtāk piekļūt politikas veidotājiem, kā arī ar pretrunīgām tēmām saistītas organizācijas tiek nozākātas. "Civicus" izpētījis, ka nevalstiskajām organizācijām ir teju neiespējami satikties ar valdības pārstāvjiem vai saņemt atbildes uz jautājumiem.

Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga portālam LSM.lv skaidroja, ka

premjerministrs neatrod laiku tikties ar aliansi, kas apvieno Latvijas nevalstiskās organizācijas.

Alianse janvārī esot nosūtījusi vēstuli premjerministram, vēršot uzmanību uz valdības pēdējos divos gados pieņemtajiem lēmumiem un attieksmi pret nevalstiskajām organizācijām, kas kļuvusi represīva, kā arī norādot uz spriedzi nevalstiskajā sektorā un aicinot steidzami sākt dialogu, lai atrisinātu situāciju. Valdības vadītājs joprojām nav atradis iespēju pievērsties šai problēmai, un tikšanās par to nav notikusi, norādīja Zonberga.

Pēc viņas teiktā, veidot dialogu tikai ar pāris organizācijām nevis aliansi būtu "tāpat kā runāt tikai ar pāris uzņēmumiem, nevis Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameru".

Tāpat Zonberga atgādināja, ka nevalstisko organizāciju Ministru kabineta sadarbības memoranda īstenošanas padomes nolikumā ir paredzēts, ka sēdi vismaz reizi pusgadā apmeklē arī premjerministrs. Tas gan neesot noticis aptuveni 2,5 gadus.

Ministru prezidenta preses sekretārs Andrejs Vaivars informēja, ka iepriekš ar aliansi ticies premjera biroja vadītājs Māris Krastiņš, izrunājot nevalstiskajam sektoram sāpīgus jautājums. Tas esot noticis, vēl pirms alianse rakstīja premjeram, aicinot viņu tikties. Vaivars teica, ka

pārskatāmā nākotnē ar aliansi tiksies arī premjers.

Nevalstisko organizāciju diskreditēšana

"Civicus" norāda arī uz vairākiem gadījumiem, kad nevalstiskās organizācijas, kuras darbojas ar pretrunīgiem jautājumiem, tiek nozākātas. 

Nacionālā apvienība (NA) aicinājusi Izglītības un zinātnes ministriju nesadarboties ar domnīcu "Providus" jaunā izglītības satura veidošanā. “Providus” veidotos materiālus par imigrāciju NA sauc par "jaunu imigrāciju propagandējošiem". Savukārt biedrību "Dzīvnieku brīvība" centusies diskreditēt Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padome (LOSP), sakot, ka biedrība nodarbojas ar demagoģiju un skolās sludina vegānismu.

Valsts izglītības satura centrā informēja, ka mācību satura izvēle skolēniem ir katras skolas vadības un pedagoga atbildība, izvērtējot vadlīnijās ietverto, ka informācijai jābūt zinātniski pamatotai, jānodrošina sistēmiskums, objektivitāte, kā arī pozitīvs emocionālais fons.

"Par jebkuru viesi, kas ierodas skolā, par pasākumu, kas tiek rīkots, iepriekš ir jāzina saturs, kas jāizvērtē atbilstoši audzināšanas vadlīnijām. Pasākumā ir jābūt klāt pedagogam, un, ja pedagogs konstatē, ka pasākuma laikā tiek sniegta informācija, kas ir bērniem kaitīga, neatbilstīga audzināšanas vadlīnijām, pedagogam jāiejaucas pasākumā," komentēja centrā.

"Civicus" pamanījis arī Latvijas Zinātnes fonda un Latvijas Zaļās partijas Rīgas nodaļas locekļa Valentīna Jeremejeva aicinājumu vākt parakstus pret "Baltijas praida" norisi Rīgā un politiķa aktivitātes sociālajos tīklos, kur viņš netradicionālās seksuālās orientācijas pārstāvjus nosaucis par slimiem.

Lai gan partija norobežojās no Jeremejeva izteikumiem, praida organizatori "Civicus" pastāstījuši, ka izveidotas "Facebook" un "Whatsapp" grupas, lai uzbruktu praidam sociālajos tīklos. Tā tiek raksturota kā kampaņa, kurā tiek izteikta naida runa "Mozaīkai" un tās vadībai.

Pētniece aicina Latvijas politisko eliti būt modriem

Latvijas Ārpolitikas institūta pētniece Elizabete Vizgunova, komentējot "Civicus" pētījumu,  norādīja, ka Latvijas rādītāji "staigā" arī citos starptautiskos reitingos - piemēram, ''Freedom House'' veidotajā "Freedom in the World" 2018. gadā, kur Latvijā par vienu punktu samazināts politisko tiesību reitinga novērtējums  "oligarhu sarunu" dēļ. Šādas pārmaiņas no gada uz gadu vērojamas arī citos - piemēram, "Bertelsmann Stiftung" reitingā.

Apskatot "Civicus" šī gada metodoloģiju, pētniece secina, ka, piemēram, liels skaits valstu, kuras vēl 2017.gadā raksturoja "ierobežota" jeb "sašaurināta" pilsoniskā telpa, tagad pārkvalificētas par "atvērtām" reitinga novērtējuma sistēmas izmaiņu dēļ. Tādas ir, piemēram, Austrija, Beļģija un Itālija. Pēc Vizgunovas domām, tas labi parāda, ka "šādi reitingi nav "ideāli" instrumenti".''

"Savā būtībā tie atspoguļo vienkāršotu pasaules skatījumu,

un ļoti sarežģītus, katrai valstij individuālus vēsturiskus un sociālus procesus nevar iekļaut savā novērtējumā," uzskata pētniece.

Viņa gan norāda, ka vienlaikus "Civicus" sūtīto signālu nevajadzētu novērtēt par zemu. Viņa skaidro, ka arī ārpus reitinga novērtējuma nevalstiskās organizācijas ir vairākkārt citējušas problēmas, kas saistītas ar Sabiedrības integrācijas fonda finansējumu, kas tiek piešķirts uz neskaidriem kritērijiem. Tāpat pērn vairākkārt izskanējis satraukums, ka līdz ar nodokļu reformu nevalstiskā sektora finansējums varētu apsīkt vēl vairāk.

Vizgunova piebilst, ka nevalstiskās organizācijas kā pārmaiņu aģenti Latvijā nebauda lielu sabiedrības uzticību vai līdzdalību - daļēji arī tādēļ, ka runā par pretrunīgiem jautājumiem

Pētniece norāda, ka simtgades gadā Latvija jau vairākkārt saņēmusi negatīvu novērtējumu starptautiskajā presē, tāpēc būtu svarīgi domāt par Latvijas kā liberālas, eiropeiskas valsts tēla izkopšanu. Spēcīgs nevalstiskais sektors, pēc viņas teiktā, ir šī procesa "atslēgas" sastāvdaļa. 

Pilsoniskā telpa "Civicus" metodoloģijā definēta kā likumā un praksē atļautā asociāciju, pulcēšanās un izteiksmes brīvība. Alianse uzskata, ka valsts pienākums ir aizsargāt šīs brīvības, nevis vienkārši neiejaukties to īstenošanā. Ierobežota  pilsoniskā telpa ir arī tādās valstīs kā Lietuva, Polija, Rumānija, Grieķija, Francija, Spānija un Lielbritānija. Savukārt Igaunijā pilsoniskā telpa definēta kā atvērta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti