Panorāma

Būs jāstrādā arvien ilgāk

Panorāma

Prokuroru apsūdz par noslēpumu izpaušanu

Tēvs skolā iekausta meitas klasesbiedreni

Pēc konflikta tēvs Rīgas skolā iekausta meitas pāridarītāju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamentam ceturtdien, 1.oktobrī, nācās iesaistīties konflikta risināšanā Rīgas 47. vidusskolā. Tur attiecību skaidrošanā iesaistīti ne tikai bērni, bet arī kāds pieaugušais. Departamentā atzīst - skola nav darījusi visu iespējamo, lai šādu vardarbības gadījumu novērstu, un par to ziņojusi novēloti.

Incidents Rīgas skolā notika trešdien, 30.septembrī, kad pēc klasesbiedreņu konflikta uz skolu atnāca vienas meitenes tēvs, lai aizstāvētu savu meitu un pēc atstāstiem - meitas pāridarītājai iesitis.

Tas noticis klasē, kur klāt bija arī citi bērni. Notikušā audioieraksts turklāt ļaujot noprast, ka sitiens nav bijis tikai viens. Izskanējuši arī savstarpēji apvainojumi. Skolas direktore notikušo gan cenšas mīkstināt.

"Es nezinu, vai var teikt, ka iesitis, drīzāk tas būtu - trāpīja. Konflikts ir sācies, cik man ir zināms, sācies interneta vidē. Un katrs tēvs un katra mamma aizstāv savu bērnu, bez šaubām, nepareizā metode tika izvēlētā, nekādā gadījumā tas nav attaisnojums," sacīja Rīgas 47. vidusskolas direktore Ineta Kareļina.

Konflikts sācies, jo viena no skolniecēm skolotājam atzinusi, ka citas "nobastojušas" pēdējās stundas. Kopējā čatā viņai  izskanējuši skarbi apvainojumi, kas turpinājušies garā sarakstē.

"Ir kāds, kurš saprot, ai, es iziešu, viņiem apniks un par mani nerakstīs, bet ir cilvēki, kuri to uztver ļoti jūtīgi, ļoti personīgi, īpaši, ja bijusi draudzene, esoša draudzene, klases kolektīvs. Un var uznākt šī te raudāšana un bez šaubām, jūs kā mamma, es kā mamma, tētis prasīs, kāpēc tu, bērns, izmisīgi raudi, nu, lūk, tur bija šī vēlme, lai atvainojas," klāstīja Kareļina.

Tagad direktore uzsver - konflikti jārisina citādāk, bet Rīgas domes (RD) izglītības departamentā jau atzīst - skola nav novērtējusi notikušā nopietnību. Par incidentu bija jāziņo tajā pašā dienā, taču tā nenotika. Tiklīdz departamentā ceturtdienas rītā par to pienākušas ziņas, tā vadītājs sazinājies ar skolas direktori un sapratis, ka skola viena galā netiks, un iesaistījis tā saukto krīzes komandu.

"Faktiski šī komanda jau darbojās un ir veikta saziņa ar abiem tēviem. Diemžēl viens tēvs - cietušās meitenes tēvs ne tik aktīvi vēlas sadarboties, un tas tēvs, kurš, jāsaka tā, palaida rokas, nāk uz sadarbību. Šajā brīdī arī strādā visas nepieciešamās iesaistītās personas, psihologi, un cenšamies vērst mazumā to konfliktu, kas tur izveidojies," teica RD Izglītības, kultūras un sporta departamenta dirketors Guntis Helmanis.

Skolas direktorei savukārt līdz rītdienai jāsniedz paskaidrojums par notikušo. Departamentā uzskata, ka konfliktu, pareizi rīkojoties un novērtējot situāciju, varēja novērst.

To, ka bez ievērības tādas situācijas nevar atstāt, uzsver arī Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijā (VBTAI). Konflikti interneta vidē, ar ko aizsācies arī šis gadījumus, notiekot diezgan bieži. Ceturtdien, 1.oktobrī, vien pa uzticības tālruni par to saņemti 50 zvani, un tie ir tikai tie gadījumi, kad bērns piezvana.

"Komunikācija bērniem notiek dažādos veidos un tehnoloģijas pieļauj iespēju, ka viņi var sūtīt ne tikai viens pret viens, bet var apvienoties grupās vatsapā, tviterī, un tā ziņa it kā tiek nosūtīta vienam bērnam un to redz liels daudzums bērnu. Tās sekas var būt dažādas. Viņš var pārstāt nākt uz skolu, var sākties dažādas problēmas, miega problēmas, fizioloģikas problēmas, un tas var aiziet līdz pat pašnāvības izdarīšanai," atzina VBTAI pārstāve Agita Alksne.

Speciāliste uzsver - vajag bērnam mācīt, ka uz šādiem apvainojumiem nevajag atbildēt un nevajag provocēt ziņu sūtītāju uz tālāku darbību. Savukārt vecākiem jārīkojas gudri.

"Vecākiem ir obligāti jāiesaistās. Es pat aicinātu līdzi sekot, ko bērni sūta viens otram, kādas [ziņas] saņem. Bet vispirms vajadzētu risināt pieaugušajiem, runāt ar sūtītāja vecākiem, tikties skolas vidē ar direktoru, izstāstīt skolotājiem un risināt tādā konstruktīvā pārrunu veidā, kādas sekas varētu iestāties," piebilda Alksne.

Rīgas domes izglītības departamentā gan atzīst, ka skolās nereti trūkts pieredzes, kā rīkoties. Tieši tādēļ Rīgā arī darbojoties minētā krīzes komanda, kas var iesaistīties problēmu risināšanā jebkurā skolā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti