Panorāma

LU mecenāti stāda ozolus

Panorāma

Turpina apspriest nākamā gada budžeta likumprojektus

Ārsta nolaidību izmeklē pusotru gadu

Pēc infarkta vīrieti neuzņem slimnīcā, viņš mirst; policija lietu izmeklē jau pusotru gadu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Saukānu ģimene Rēzeknes pusē jau pusotru gadu cer sagaidīt objektīvu izmeklēšanu par sava tēta un vectētiņa Roberta Saukāna pēkšņo aiziešanu. Rēzeknes slimnīcā viņu ieveda ātrā palīdzība ar aizdomām par plašu infarktu, taču uzņemšanas nodaļas ārsts Georgijs Tihonovs pacientu aizsūtīja mājās. Tur dažu stundu laikā viņš no infarkta nomira.

Lai gan Veselības inspekcijas atzinums liecina, ka tā ir ārsta vaina un arī Rēzeknes slimnīcā viņš saņēmis sodu, policija šajā lietā izmeklēšanu turpina jau gadu un piecus mēnešus.

Pat roku nepielika pie slimnieka

To, ka Robertam Saukānam ir 71 gads, pateikt nevarēja. Viņš neslimoja. Dzīvespriecīgs, ļoti strādīgs un dziļi ticīgs cilvēks, kurš savu četru nu jau pieaugušo bērnu ģimenes turēja kopā. Tā bija līdz pērnā gada 14. martam. Rīta pusē viņš sajuta žņaudzošas sāpes krūškurvī un nespēku.

Feldšeres uztaisītā kardiogramma Bišukolna mājās liecināja – infarkts.

  „Viņa iesauca mani tepat virtuvītē – infarkts. Jānes uz mašīnu, pats nedrīkst iet,” feldšeres teikto atceras atraitne Valentīna Saukāne [attēlā pa kreisi kopā ar vīru Robertu].

 Ātrā palīdzība Robertu aizveda uz Rēzeknes slimnīcu. Valentīna ar meitu Solvitu bija blakus. Mediķi uzlika sistēmu, sekoja vēl viena kardiogramma, kā arī asins analīzes. Tikai pēc tam sekoja tikšanās ar dežurējošo ārstu Georgiju Tihonovu. „Es daudz esmu redzējusi dakterus, bet tādu attieksmi...” par Tihonovu saka Saukāne.

 „Tikai divi teikumi [bija no Tihonova] – „Vai Saukāns?" Nepienāca, pat roku nepielika! – „Varat iet mājās!” [otrs teikums]” atminas Saukāne.

Solvita ar mammu mēģināja piecelt tēti, bet viņš pat paiet nevarēja. „Kā kustinājām, sākās vemšana. Meita saka – „Nu mammīt, aizej vēlreiz pie ārsta!”” stāsta atraitne.

Sods - nezināms; Taču bija kurss par kardioloģiju

Robertam tobrīd bija atlikušas četras stundas. Kaimiņš atveda mājās. Atsteidzās otras meitas ģimene un mazdēls. Viņa klātbūtnē opis cēlās, krita, un vēlreiz atbraukusī ātrās palīdzības ekipāža konstatēja nāvi.

„Tas bija no Dieva dots laiks - astoņas stundas! Paši varējām [Robertu Saukānu] uz Rīgu aizvest!” piezīmē Saukāne [attēlā kopā ar vīru].

Ārsts Tihonovs Rēzeknes slimnīcā strādā jau sen, kopš institūta laikiem. Lai gan vēl trešdien, 28.septembrī, slimnīcā solīja, ka LTV „Panorāma” satiks Tihonovu, pēkšņi izrādās, ka dakterim beigusies dežūra, un viņš ir prom.

Uzņemšanas nodaļas vadītājs Jāzeps Korsaks vairākkārt uzsver, kamēr notiek izmeklēšana, grūti ko skaidrot. Arī ārsti paši slimnīcā veikuši savu pārbaudi, komisijā aicinot kardiologu un terapeitu.

Korsaks norāda, ka Tihonovs saņēmis sodu, tomēr neatklāj, kāds tas bijis. Vien zināms, ka ārstam uzdots noklausīties kursu par kardioloģiju.

Policija: Izmeklēšana nav vilcināta; aizgājēja dēls saņem draudus

Tikmēr Valentīna Saukāne norāda, ka Tihonovam nekāds sods nav bijis. „Pusotrs gads ir pagājis! Nekāda atbildība. Viņš taisa ehokardiogrammas. Es negribētu pie viņa taisīt!” norāda Saukāne.

Pēc tam, kad tēvs apglabāts, ģimene uzrakstījusi iesniegumu policijā.

Rēzeknes iecirkņa priekšnieks kategoriski noliedz, ka izmeklēšana tiktu vilcināta. Kopā lietā pieprasīti četri dažādi slēdzieni, arī tiesu mediķu atzinums, un viens slēdziens izriet no otra. „Katra ekspertīze ir savstarpēji saistīta. Tas prasa laiku. Nevar runāt par izmeklēšanas vilcināšanu,” saka VP Rēzeknes iecirkņa priekšnieks Gunārs Paškevičs.

 Tajā pašā laikā priekšnieks atzīst, ka ārstu kļūdu izmeklēšana ir ļoti specifiska. „Tas nav tikai Rēzeknē, ļoti maz tādu procesu ir visā Latvijā,” viņš norāda.

Pēc iesnieguma uzrakstīšanas Roberta dēls Ivars pērn vasarā divas reizes saņēma draudus.

Vispirms Rēzeknē uz ielas kāds vīrietis ieteica izņemt no policijas iesniegumu, otrreiz viņa mašīnā tīši ieskrēja cita. Arī tās vadītājs runāja par procesu. „„Jums tika izteikts brīdinājums! Jūs nepaklausījāt! Rēķinieties ar sekām!”” atminas Ivars vīriešu teikto. Arī par šo gadījumu policijā bijis iesniegums.

Lai gan policija atzīst, ka draudi ir bijuši, tomēr lieta nav ierosināta, jo "likumā viss ir atrunāts - kas ir draudi, kādā veidā tie tiek veikti", norāda Paškevičs.

Veselības inspekcija: Ārsts nenoteica precīzu diagnozi

  1. augustā lietā saņemts pēdējais ekspertu atzinums. Nu jau cits izmeklētājs vērtē visus materiālus, lai pieņemtu lēmumu saukt vai nesaukt ārstu pie kriminālatbildības. Veselības inspekcijas atzinums ir nepārprotams.

 "Ārsts Tihonovs nenoteica Robertam Saukānam precīzu klīnisko diagnozi un nenodrošināja saslimšanai atbilstošu ārstēšanu,

kā rezultātā turpinājās veselības traucējumi un beidzās ar Saukānu nāvi," secināja Veselības inspekcija.

Pēc saimnieka nāves Bišukolnā dzīve gandrīz apstājusies. Suns nerej. Klusums apņēmis māju.

 Aiz Roberta mūža lolojuma– krucifiksa  – pamazām dzeltē lapas. Valentīna pārdevusi abas gotiņas.

 Viņa neredz iespēju te dzīvot viena, bez sava Roberta. „Mums viņš ir ģimenes galva, tētis, vectētiņš, bez viņa mums viss ir apstājies,” atzīst Valentīna Saukāne.

 Tagad ģimene ar Robertu tiekas klusajos Bērzgales kapos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti