Pēc gāzes noplūdes fermā Jaunbērzē gājuši bojā četri cilvēki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Dobeles novada Jaunbērzes pagasta kādā zemnieku saimniecībā remontdarbu laikā no tvertnes noplūduši indīgi izgarojumi, kā rezultātā gājuši bojā trīs vīrieši un viena sieviete. Vēl trīs cietušie nogādāti slimnīcā. Traģiskā nelaime notikusi zemnieku saimniecībā “Makleri”.  Trīs no četriem bojā gājušajiem nav bijis noslēgts darba līgums.

Negadījumā Jaunbērzes zemnieku saimniecībā "Makleri" bojā gājis tās bijušais īpašnieks - 1951.gadā dzimušais Pēteris Maklers, liecina aģentūras LETA rīcībā esošā informācija.

Kā aģentūrai LETA apstiprināja Jaunbērzes pagasta pārvaldnieks Raimonds Sīpols, cilvēki gājuši bojā mēslu glabātuvē, iespējams, izplūstot ogļskābajai gāzei.

Savukārt policija informē, ka noplūde notikusi kādā slēgtā saimniecības telpā, kurā notikuši remontdarbi. Pārsūknējot mēslus no fermas telpām uz tvertnēm, iespējams, notikusi tehniska kļūda, kā rezultātā gāze noplūdusi ārpus slēgtajiem konteineriem. 

Valsts darba inspekcijas Zemgales reģiona inspektors Valdis Dūms LTV pieļāva, ka cilvēki nosmakuši, jo trūcis gaisa, taču viņš uzsvēra, ka patiesu nelaimes cēloni noteiks izmeklēšana. 

Valsts vides dienesta (VVD) vecākais inspektors Andris Ternovskis Lsm.lv atzina, ka ir notikusi vircveidīga šķidruma noplūde dzīvnieku novietnē.

"Tas [vircas noplūde] notikusi slēgtā telpā,” teica VVD pārstāvis, norādot, ka virca noplūdusi no kūtsmēslu starpkrātuves, kur virca savākta, lai no turienes to tālāk sūknētu uz kūtsmēslu krātuvi.

Pašlaik dienests tālāku šķidruma noplūdi ir ierobežojis. VVD gan nezināja teikt, cik lielā apjomā virca nopūdusi.

Glābēji divus bojāgājušos atrada slēgtā saimniecības telpā, bet vēl divus pie izejas. 

Bojāgājušo vidū ir viena sieviete un trīs vīrieši.

Vēl trīs cilvēki, kuri ieelpojot saindējās ar indīgo gāzi, nogādāti slimnīcā.

 

Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve Ilze Bukša portālam lsm.lv sacīja, ka viens no Dobeles slimnīcā nogādātajam – 36 gadus vecs vīrietis – ir smagā stāvoklī un ir bez samaņas.

Savukārt bērni – 13 gadus veca meitene un 10 gadus vecs zēns – ir pie samaņas un, par laimi, viņu veselības stāvoklis ir stabils.  Zēns patlaban atrodas pie samaņas, savukārt meitene aizvesta uz Rīgu, kur notiks viņas veselības pārbaudes.

Ilze Bukša: Par Jaunbērzē cietušo veselības stāvokli
00:00 / 00:49
Lejuplādēt

Bukša norādīja, ka traģēdijas iemeslus noskaidros izmeklēšana, bet acīmredzot runa ir par kādu indīgu gāzveida vielu, kas izraisīja saindēšanos.

Lai mazinātu indīgo vielu izgarojumu telpā, glābēji izveidojuši telpas sienā atveres. Apkārtējo personu dzīvībai un veselībai briesmas nedraud. 

Zemgales reģiona policijas pārvalde pašlaik situāciju nekomentē. Policisti devušies uz notikuma vietu, kur strādā gan Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta, neatliekamās palīdzības un Valsts vides dienesta darbinieki.

Valsts policija saistībā ar notikušo sākusi kriminālprocesu par darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanu, ja tas izraisījis cilvēka nāvi.

“Firmas.lv” informācija liecina, ka z/s “Makleri”  reģistrēta 1999.gadā, kā pamatnodarbošanās norādīta lopkopība un piena lopkopība. Savukārt šogad maija baigās saimniecībai ir pasludināta maksātnespēja un iecelts administrators.

Pēc traģēdijas vairāki bērni ievietoti krīzes centrā

Pēc negadījuma vairāki bērni ievietoti krīzes centrā Dobelē, aģentūrai LETA pastāstīja Dobeles novada sociālā dienesta vadītāja Beata Limanāne.

"Bērni ievietoti krīzes centrā, pie viņiem brauc tēvs. Vairāk informācijas par ģimenes apstākļiem un citiem sensitīviem datiem sniegts netiks," pauda sociālā dienesta vadītāja. Viņa nekomentēja arī, vai bērnu māte vai citi radinieki ir gājuši bojā negadījumā.

Bērniem tiek sniegta arī psiholoģiskā palīdzība.

Viņu tēvs strādājis citā uzņēmumā un ir devies viņiem pakaļ.

Dobeles novada pašvaldība, kas arī iesaistījusies glābšanas un avārijas seku likvidēšanas darbos Jaunbērzes pagastā, gatava palīdzēt nelaimē cietušajiem, aģentūrai LETA pauda domes priekšsēdētājs Andrejs Spridzāns (ZZS), kurš pats arī atrodas saimniecībā.

"Pašlaik svarīgākais ir saprast, kas ir noticis, un nepieļaut, lai kas tāds atkārtotos," uzskata Spridzāns.

Viņš nevēlējās plaši komentēt zemnieku saimniecības "Makleri", kurā noticis negadījums, līdzšinējo darbu: "Katrs strādā savu iespēju robežās, rodas arī grūtības un problēmas."

Spridzāns izsaka līdzjūtību bojāgājušo un cietušo tuviniekiem.

Traģisks negadījums darba vietā Mārupē 2014.gadā

2014.gada beigās, saindējoties ar biogāzi, Jaunmārupē gāja bojā divi  darbinieki uzņēmumā “Zaļā Mārupe”.  

Valsts darba inspekcija atklāja daudzus darba devēja pārkāpumus, kas novedis pie tāda iznākuma, taču uzņēmums savu vainu neatzīst, un joprojām notiek tiesvedība.

Administratīvā rajona tiesa atzina darba devēja vainu, ka nav ievērotas darba aizsardzības normatīvo aktu prasības, neatbilstoši veikta darba vides iekšējā uzraudzība un nav pietiekami informēti nodarbinātie.

Taču uzņēmums spriedumu pārsūdzēja un Administratīvā apgabaltiesa vien nākamā gada 14.martā paredzējusi pieteikumu skatīt apelācijas kārtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti