Pēc divām nedēļām Latvija varētu atteikties no auduma sejas maskām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Medicīnisko masku un FFP2 respiratoru valkāšanu publiskās vietās varētu noteikt kā obligātu prasību jau pēc divām nedēļām, tādējādi atsakoties no auduma maskām, to paredz valdības konceptuālā vienošanās 11. janvārī. 

Valsts kancelejas direktors Jānis Citskovskis valdības sēdē norādīja, ka pabeigta medicīnisko masku un FFP2 respiratoru pieejamības apzināšana. Viņš sacīja, ka Latvijai ir pietiekams daudzums medicīnisko masku, lai ar tām nodrošinātu visus iedzīvotājus.

Savukārt FFP2 respiratoru daudzums nav pietiekams. 

Citskovskis sacīja, ka prasība par medicīnisko vai FFP2 masku nēsāšanu varētu stāties spēkā pēc divām nedēļām jeb 25. janvārī, jo divu nedēļu laikā būtu iespējams bez maksas trūcīgajiem un maznodrošinātiem sabiedrības locekļiem izdalīt medicīniskās maskas, kas ir valsts krājumos. 

Tikmēr attiecībā uz FFP2 respiratoru pieejamību Valsts kancelejas vadītājs norādīja, ka Latvijā nav nepieciešamo respiratoru krājumu. Tāpat patlaban nav spēkā līgumu par to iegādi, līdz ar to būtu nepieciešams sludināt jaunu konkursu un slēgt jaunu līgumu par respiratoru iegādi. Citskovskis piebilda, ka ātrākais šī procesa scenārijs varētu būt pusotrs mēnesis. 

Patlaban vēl nav izstrādāts mehānisms par to, kā medicīniskās maskas tiktu izsniegtas iedzīvotājiem, tomēr atbildīgajām iestādēm šis jautājums būtu jāatrisina divu nedēļu laikā. Citskovskis pieļāva, ka maskas varētu izdalīt aptiekās. Vienlaikus viņš atzina, ka pašvaldībām ir iespējas pašām rīkot savus konkursus, lai maznodrošinātos iedzīvotājus nodrošinātu ar maskām, savukārt valsts paralēli varētu rīkot lielāku respiratoru iepirkumu, lai veidotu to krājumus.

Atteikšanās no auduma maskām ir viena no pamata lietām valdības stratēģijā cīņā ar Covid-19 pandēmiju, iepriekš norādījis premjers Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"). 

“Nevajag vairs valkāt tā saucamās drēbju maskas. Mēs šodien pieņēmām lēmumu, ka pēc divām nedēļām viņas vairs nevarēs valkāt. Ieteikums ir izmantot FFP2 respiratorus vai medicīniskās maskas. Tā mēs varam pasargāt sevi un cilvēkus, ar kuriem mēs runājam,” sacīja Kariņš. 

Savukārt attiecībā uz ātrajiem Covid-19 testiem Citskovskis atzina, ka testus varētu nodrošināt plašākai sabiedrības daļai trīs līdz četru nedēļu laikā. Testu iegāde varētu izmaksāt līdz 20 miljoniem eiro, lēš Veselības ministrija. Tomēr līdzīgi kā ar maskām pašlaik nav skaidra mehānisma, kā testus izdalīt sabiedrībai. 

KONTEKSTS:

2021. gada rudenī Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot augstāko atzīmi, valdība līdz 11. janvārim izsludināja ārkārtējo situāciju, nosakot ierobežojumus ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Vēlāk, situācijai pasliktinoties, uz vairākām nedēļām tika ieviests "lokdauns" un mājsēde.

Beidzoties "lokdaunam", no 15. novembra iedzīvotāji brīvāk iepirkties, pulcēties un saņemt pakalpojumus var "zaļajā režīmā", proti, uzrādot Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, bet cilvēkiem bez sertifikāta jeb "sarkanajā režīmā" ir pieejams pakalpojumu minimums.

Tikmēr gada nogalē bažas sāka radīt Covid-19 vīrusa omikrona paveida izplatība, kas vairākās valstīs novērota straujos tempos. Tāpēc Veselības ministrija rekomendēja un valdība vienojās ārkārtējo situāciju pagarināt līdz 28. februārim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti