Pēc dārgā zušu iepirkuma BIOR pamet vadība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem.

Pēc skandāla par dārgo zušu mazuļu iegādi atlūgumus iesniegusi atbildīgā zinātniskā institūta BIOR vadība - zinātniskās padomes priekšsēdētājs Vadims Bartkevičs un arī direktors Rafaels Joffe. Bartkevičs jau ir pametis darbu institūta padomē, par Joffes atlūgumu lems jaunnedēļ. Vienlaikus Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis pārbaudi par amatpersonu iespējamajām prettiesiskajām darbībām.

Zinātniskais institūts BIOR konkursu zušu mazuļu iegādei Eiropas fondu līdzfinansētā projektā organizēja divās kārtās. Lai arī tas bija samērā liels Eiropas mēroga iepirkums, atsaucība nebija liela, un abās reizēs uzvarēja čehu kompānija. Vēlāk auditā atklājies, ka par zušu mazuļiem maksāts četras līdz piecas reizes dārgāk nekā citviet.

„Mēs redzējām citu valstu zušu mazuļu cenas un secinājām, ka tie zuši ir pirkti aizdomīgi dārgi,” - tā zemkopības ministre Laimdota Straujuma scīja pēc audita rezultātu saņemšanas un izteica neuzticību BIOR valdei, un lūdza zinātnisko padomi vērtēt tās atbilstību. Pēc pāris nedēļām sekoja BIOR zinātniskās padomes vadītāja Bartkeviča un arī institūta direktora Joffes atlūgumi. Ministre nekomentē Bartkeviča soli - tas esot viņa lēmums, bet institūta vadībai gan būtu jāaiziet. Laimdota Straujuma: „Viņi ir galvenie speciālisti, kam jāzina gan zušu mazuļu cenas Eiropas Savienības tirgū, gan citi jautājumi un jārūpējas, lai viņiem uzticētā nauda tiktu izmantota adekvāti”.

Latvijas Zivsaimnieku asociācijas vadītājs Inārijs Voits piekrīt zemkopības ministres uzstādījumam, ka zinātniskā institūta vadībai dārgā zušu mazuļu iepirkuma dēļ būtu jāpamet amati: „Nu, tā ir viņu atbildība, vadītājs nevar nezināt, ka par tādu milzu naudu iepērk mazuļus. Ja ikdienā viņiem ir zivju audzētavas, kur ir speciālisti - katram ir direktors, ihtiologs, zivkopji, kas zina reālās mazuļu cenas. Ja iepērk par pieckārtīgu cenu mazuļus, tad tā ir kaut kāda iepriekšēja vienošanās.”

Institūta padomes vadību pametušais Bartkevičs, kurš turpinās darboties institūta laboratorijas vadībā, gan norāda, ka zušu mazuļi izmaksājuši divreiz dārgāk nevis piecreiz, kā uzskata Zemkopības ministrija. Divreiz dārgāk nācies maksāt starpniekfirmas iesaistes dēļ, lai nodrošinātu iepirkuma prasības: „Tās piecas reizes parādījās no tā, ka paņēma vislētāko cenu, kas bija Eiropas Savienībā un salīdzināja ar Latviju. Bet tā gluži salīdzināt nevar, jo ir savas īpatnības pie šī procesa . (..) Neatzīstu, ka ir vaina. Vienkārši ir problēmas ar sadarbību starp mūsu institūtu un ministriju. Un, ņemot vērā, ka mūsu argumenti ministriju nepārliecina un ka tā turpina uzskatīt, ka šeit ir pārkāpumi, tad es neredzu citu iespēju, kā atkāpties.”

Institūta direktore Joffes versiju par atlūguma iesniegšanas iemesliem neizdevās noskaidrot, jo viņš uz telefona zvaniem un īsziņām neatbildēja. Zemkopības ministrija zušu mazuļu iepirkumu lūgusi izmeklēt Ekonomikas policijai, pārbaudi sācis arī Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs Tā pārstāvis Andris Vitenburgs: „KNAB kompetencē ir vērtēt valsts amatpersonu darbību tiesiskumu. Un šajā gadījumā es varu apstiprināt, ka KNAB šobrīd notiek pārbaude, kuras ietvaros tiek izvērtēts BIOR amatpersonu darbību tiesiskums saistībā ar publiskajiem iepirkumiem un zušu mazuļu piegādi, īstenojot Eiropas Savienības projektus.”

Kopējais zušu mazuļu iepirkums pārsniedza 700 000 latu. Ja izmeklēšanā gūs pierādījumus iespējamajiem pārkāpumiem zušu mazuļu iepirkumā, tad Latvijai nāksies Eiropas Savienībai atmaksāt lielāko daļu no projekta finansējuma.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti