Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas studentu dienesta viesnīcas vadītāja Sintija Želve rādīja, kā pirms vairāk nekā 60 gadiem celtā trīsstāvu ķieģeļu ēka pilnībā pārveidota pēc renovācijas. Ēkā ir četrvietīgas, trīsvietīgas un divvietīgas istabiņas ar mēbelēm un katra ar atsevišķu labierīcību un dušas telpu.
"Katrā stāvā ir sava virtuve, lai visiem pietiktu vietas. Un pagrabstāvs ir atpūtai, tur ir fitnesa zāle, trenažieru zāle, atpūtas telpa," pastāstīja Želve.
Uz iepriekšējo dienesta viesnīcu studentiem bija jāmēro trīs kilometri uz vienu no pilsētas mikrorajoniem. Savukārt renovētā ēka atrodas blakus akadēmijai, un tajā iespēja dzīvot ir 146 jauniešiem, kuri mācas gan akadēmijā, gan Austrumlatvijas Tehnoloģiju vidusskolā.
"Pieteikušies simtam pāri, neskaitot vēl "Erasmus" studentus, kuri atbrauks. Pašlaik dzīvo vairāk nekā četrdesmit," pastāstīja Želve.
Taču, lai studentiem un skolēniem būtu iespēja dzīvot mūsdienīgās telpās, renovācijas īstenošanai bija nepieciešami četri gadi. To laikā tika lauzts līgums ar būvnieku, jo Būvniecības valsts kontroles birojs konstatēja virkni būtisku pārkāpumu.
Un, tā kā ar personu apvienību "PST&ARMS&Campaign", kas veica gan projektēšanu, gan būvniecību, gan autoruzraudzību, akadēmijai neizdevās vienoties par defektu novēršanu, tika izsludināts jauns iepirkums. Pieļautās kļūdas laboja būvniecības uzņēmums SIA "Royal Būve".
"Darbi, ko mēs veicām, bija bēniņu siltināšana, aiļu pārbūves, hidroizolācijas darbu veikšana pagrabstāvā ar injekcijas metodi un pats svarīgākais ir pārsegumu pastiprināšana no pagrabstāva līdz otrā stāva pārsegumiem," pastāstīja uzņēmuma "Royal Būve" valdes priekšsēdētājs Edgars Svistuhins.
Šādi darbi bija jāveic, jo iepriekšējais būvnieks nebija izbūvējis atbilstoša stipruma pārseguma konstrukcijas, nenodrošinot ēkas stabilitāti un drošību. "Veidojām betonējumus, un, kā mēs redzam, nesošā konstrukcija stiepjas līdz otrā stāva pārsegumam. Tās ir apmēram kādas 12 tonnas metāla konstrukciju, kas tika papildinātas un pastiprinātas," skaidroja Svistuhins.
Dzīvošana jaunajā dienesta viesnīcā, salīdzinot ar iepriekšējo, gan kļūst dārgāka par aptuveni 30%. "Vienam cilvēkam četrvietīgā istabiņā ir 124 eiro, trīsvietīgā mazliet virs 130 un divvietīgā istabiņā atkarībā no lieluma no 140 līdz mazliet pāri 150 eiro," pastāstīja akadēmijas izpilddirektors Kristaps Gailis.
Raugoties uz cenām, gan esot jāņem vērā, ka šajā mācību gadā izmaksas par dzīvošanu arī vecajā dienesta viesnīcā, kas ir piecstāvu ēka, noteikti mainītos. "Ņemot vērā apkures un visu energoresursu sadārdzinājumu, iespējams, ja mēs veiktu tādu aprēķinu, tad uz šo studiju gadu varbūt šeit uzturēšana būtu lētāka, jo šī ēka tiek kurināta no mūsu katlu mājas, kas tiek kurināta ar šķeldu. Līdz ar to apkures izdevumi ir būtiski mazāki nekā citur pilsētā, kur apkurei tiek izmantota dabasgāze," skaidroja Gailis.
Dienesta viesnīcas renovācijas projekta plānoto izdevumu summu, kas vairāk nekā 3 miljoni eiro, akadēmija nav pārsniegusi. Bet radušos strīdu ar iepriekšējo būvnieku šobrīd risina tiesas ceļā.
Tikmēr vecajā dienesta viesnīcā šobrīd uzturas Ukrainas kara bēgļi. Līgums par dzīvošanu noslēgts līdz septembra beigām, tad akadēmijā plāno ēku atsavināt, vēloties to pārdot.