Panorāma

Saeima lems par tautas vēlētu prezidentu

Panorāma

Panorāma

Latvijā savvaļas dzīvniekiem nepārbauda radioaktivitāti

Pēc Černobiļas avārijas Čehijā aizvien mīt radioaktīvas mežacūkas; Latvijā to nepārbauda

31 gadu pēc Černobiļas kodolkatastrofas radiāciju joprojām fiksē tālu prom no avārijas vietas.  Piemēram, Čehijā, kas atrodas gandrīz 1000 kilometru no Černobiļas, mežos joprojām mīt radioaktīvas meža cūkas. Radioaktīvos putekļos no Černobiļas 1986.gadā pāri visai Eiropai un Skandināvijai aiznesa vēji, tie gāja pāri arī Latvijai. Te gan neviens dienests nepārbauda, kādi ir mūsu savvaļas dzīvnieki.  

Aptuveni puse no meža cūkām, kas mīt Čehijas dienvidrietumos, Šumavas rajonā, ir radioaktīvas, un to gaļu nav ieteicams izmantot pārtikā – tā nesen ziņu aģentūrām pavēstījis Čehijas veterinārais dienests. Radioaktīvo cēziju cūkas uzņemot, barojoties ar sēnēm, kas labi uzsūc radiāciju no augsnes.

2014. un 2015.gadā Čehijā nomedīja vairāk nekā 600 meža cūku, un 47% radiācijas līmenis pārsniedza pieļaujamās normas. Meža cūkas gaļa ir ļoti iecienīta čehu restorānos. Ikvienu medījumu, pirms tas nonāk tirgū vai veikalā, inspektori pārbauda.

Radioaktīvas cūkas sastopamas arī Vācijas un Austrijas mežos. 

Tikmēr Latvijā neviens nevar pateikt, kādas ir mūsu meža cūkas, jo valsts monitoringa plāns to neprasa.

Valsts vides dienesta pārstāve Maruta Bukleviča stāsta, ka radiācija savvaļas dzīvniekos Latvijā netiek mērīta. Viņa pieļauj, ka varbūt to vajadzētu izdarīt, bet tas prasa finansējumu, un Latvijā kopumā ir zema fona radiācija.

Eiropas Komisijas dati liecina, ka radioloģiskais fons Latvijā ir viens no zemākajiem Eiropā.

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) pārbauda radiāciju pārtikas produktos, sēnēs un ogās, ko ieved no Baltkrievijas un Ukrainas, bet pierobežas rajonos arī svaigpienu un produktīvo dzīvnieku gaļu.

Bet pārbaudīt meža cūkas līdz šim nav bijis iemesla, saka PVD. Inspektori gan gatavi noņemt paraugus un pārliecināties, vai nav paaugstināts radioaktīvā piesārņojuma līmenis.

“To mēs varam izdarīt. Mums tad būtu jāvienojas ar mednieku kolektīviem, un ar viņu starpniecību mēs varētu noņemt paraugus un pārbaudīt BIOR. Pārrunāsim šo iespēju. Bet mūsu skatījumā uztraukumam pamata nav,” saka PVD Pārtikas uzraudzības departamenta direktors Ernests Zavadskis.

To, kāds ir radiācijas līmenis Latvijā, uzmana Radiācijas drošības centrs, kam tiešsaistes režīmā darbojas 20 monitoringa stacijas. Mērījumu dati tiek atjaunoti ik pēc10 minūtēm un redzami Vides dienesta mājaslapā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt