Pēc Centrālcietumā atklātajiem pārkāpumiem pārbaudīs ieslodzīto nodarbinātību arī citur

Rīgas Centrālcietumā patiešām savulaik negodīgi nodarbināti ieslodzītie, auditā secinājusi Tieslietu ministrija. Par atklāto informēti korupcijas apkarotāji, bet Ieslodzījuma vietu pārvaldes jaunā priekšniece uzdevusi pārbaudīt ieslodzīto nodarbināto visos Latvijas cietumos. Šīs ziņas met nu jau kārtējo ēnu uz bijušā pārvaldes priekšnieka Visvalža Puķītes darbību.

Aizdomas par to, ka Rīgas Centrālcietuma administrācija maksājusi naudu uzņēmumiem par darbu, ko faktiski paveikuši paši ieslodzītie, šoziem radās Saeimas deputātam Kārlim Seržantam (ZZS). Viņu par to bija informējis kāds ieslodzītais, bet deputāts tālāk šīs ziņas nodeva tieslietu ministram Jānim Bordānam (VL-TB/LNNK).

Pēc viņa rīkojuma uzsākts audits, kas nu ir noslēdzies, un tagad informācija par to ir nosūtīta Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam, stāsta Bordāns.

"Neapšaubāmi Ieslodzījumu lietu pārvaldei un Tieslietu ministrijai ir interese, ka ieslodzītajiem būtu iespēja būt nodarbinātiem. Taču visi šie jautājumi ir jādara likumīgi. Var labu lietu kā darbs sabojāt ar to, ja to veic ar patvaļīgiem procesiem uz ieslodzīto tiesību rēķina,  neatspoguļojot pareizi grāmatvedības dokumentus. Tur parādās visdažādākie jautājumi ar naudas izlietojumiem, ar neskaidras naudas izcelsmi," stāsta ministrs.

Par pārkāpumu būtību informēts arī Seržants. „Ieslodzītajiem pēc likuma ir četras stundas dienā jāstrādā bez maksas audzināšanas nolūkos un lai taupītu budžeta līdzekļus. Bet šajā gadījumā viņi bija nodarbināti, ar viņiem slēgts darba līgums un viņiem uz papīra bijusi kaut kāda niecīga samaksa. Taču faktiski bija slēgts līgums ar kādu privātuzņēmēju un ar šis uzņēmējs saņēmis naudu no valsts budžeta,” atzīmē Seržants.

Viņš stāsta, ka Centrālcietumam tika nodarīti zaudējumi vismaz 55 000 latu apmērā. „Negribētu apgalvot, ka tika maksāts uzņēmumiem. Nē, notiesātie bija iesaistīti, nepareizi noformējot dokumentus par konkrētas personas iesaistīšanu darbā. Un paralēli arī pie komersanta – tas gan ir fakts,” atzīst Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadītāja Ilona Spure.

Rīgas Centrālcietuma priekšnieks Jevgēņijs Visockis šobrīd vēl ir amatā, jo auditā konstatēto izmeklē KNAB, skaidro Spure. Pārbaudīta tiekot arī Spures priekšgājēja Visvalža Puķītes atbildība. Jūnija beigās no dienesta atvaļinātais Puķīte pats gan ir visai nerunīgs. „Ziniet, es tomēr nekādu informāciju nesniegšu (..) Man tas absolūti nav jākomentē,” norāda Puķīte.

Pavasarī, kad Puķīte vēl bija amatā, viņš īpaši sarīkotā preses konferencē kategoriski noliedza Seržanta pausto un apgalvoja, ka bijušais Ieslodzījuma vietu pārvaldes preses sekretārs izplatot apmelojošu informāciju. „Zivis pūst no galvas. Vislabākā aizsardzība ir uzbrukums,” norāda Seržants, norādot, ka zina, kā Puķīte savulaik strādājis.

Tikmēr Spure atzīst, ka šīs ziņas ir radījušas rezonansi ieslodzīto vidū, tāpēc kādu laiku tas radīs problēmas ar viņu vēlmi strādāt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti