Pēc Čakstes pieminekļa apgānīšanas policija pastiprinās patruļas Meža kapos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pēc Latvijas pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes pieminekļa apgānīšanas pagājušajā naktī Rīgas pašvaldības policija pastiprinājusi kājnieku patruļas Meža kapos un Brāļu kapos. Jau izskanējis, ka pagaidām nezināmi vandāļi uz Čakstes pieminekļa ar melnu krāsu uzpūtuši svastikai līdzīgas zīmes. Pieminekli ceturtdien Kapsētu pārvaldes darbinieki centās notīrīt.

„Tas ir granīta akmens, protams, tas ir raupjš, nav gludens..." - Rīgas pašvaldības Kapsētu pārvaldes priekšnieks Jānis Upītis skaidro, ka Meža kapos vandāļu aprakstīto Čakstes pieminekļa sienu ceturtdienas rītā pārvaldes darbinieki tīrījuši trīs stundas. Melno aerosola baloniņa krāsu  pavisam nodzēst vēl nav izdevies, piebilst Jānis Upītis:

„Nu, tur kaut kādas pēdas ir redzamas, mēs tagad gaidām, kad būs nožuvis. Rīt vai parīt atgriezīsimies un skatīsimies. Kad būs nokaltis, redzēsim, vai būs tīrāms vai būs labi".

Pēc Kapsētu priekšnieka stāstītā, Meža kapos kāds garāmgājējs šorīt pēc pulksten astoņiem ievērojis, ka apgānīts pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes piemineklis: „Kāds no kapsētas apmeklētājiem bija iegājis vai gājis garām un ieraudzījis, ka Čakstes piemineklim aizmugurējā puse ir apzīmēta, viņš bija noziņojis kapsētas pārzinim telefoniski, tad es aizbraucu uz turieni, nokonstatējām, nobildējām, ka ir tāds fakts noticis."

Uz Čakstes pieminekļa aizmugurējās sienas starp divām pavirši uzšņāptām zīmēm, kas atgādina kāškrustus, uzpūsti arī burti „M. Ruks". Iespējams, šis uzraksts ir kādā ziņā saistīts ar iniciatīvu par pieminekļa nojaukšanu Uzvaras parkā, jo viens no šīs ieceres autoriem ir Māris Ruks. Policija gan šadu saistību nekomentē.

Notikušo izmeklē policija, informē Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes pārstāvis Toms Sadovskis:

„Iespējams, tas varētu būt izdarīts šonakt laika posmā no pulksten 1 naktī līdz 8 rītā. Par notikušo policija ir uzsākusi kriminālprocesu par kapu apgānīšanu un šobrīd notiek aktīvi izmeklēšana, lai noskaidrotu notikušā apstākļus un visas vainīgās personas".

Krimināllikumā paredzētais sods par šādu noziedzīgu nodarījumu ir brīvības atņemšana līdz vienam gadam vai piespiedu darbs, vai naudas sods. Ja atklāsies, ka to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, tad var draudēt cietumsods līdz trim gadiem.

Kapsētu pārvaldē Latvijas Radio uzzināja, ka šis ir pirmais gadījums, kad vandāļi apķēpājuši Čakstes piemiņas memoriālu. Tiesa, pirms aptuveni desmit gadiem te viesojās metāla zagļi un nozaga metāla gadskaitļus. Meža kapos vandālisma akti, kad apķēpāti pieminekļi, pārskatāmā pagātnē nav bijuši, taču pirms dažiem gadiem Jaunajos ebreju kapos uz 89 pieminekļiem bija uzvilktas svastikas zīmes un uzrakstīti antisemītiski uzraksti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti