Pēc Bordāna paturēšanas amatā NA sola ignorēt koalīcijas līgumu

Premjera Valda Dombrovska lēmums pagaidām amatā paturēt tieslietu ministru Jāni Bordānu saniknojis Nacionālo apvienību (NA), no kuras rindām Bordāns pirms divām nedēļām tika izslēgts. Premjers vispirms vēlējies izveidot koalīcijas darba grupu par Bordāna pieteiktajām tieslietu reformām, taču nespēja nosaukt konkrētu termiņu, kad ministra amatā varētu apstiprināt NA virzīto Baibu Broku. NA paziņoja, ka pagaidām valdībā darbosies tikai ar vienu ministru, taču līdz ar to koalīcijas līgums šobrīd nav saistošs arī viņiem.

Uz premjera Valda Dombrovska rīkotajām politiskajām konsultācijām ceturtdien agri no rīta pirmais ieradās tieslietu ministrs Jānis Bordāns, kurš joprojām pauda gatavību darbu turpināt.

Vēlāk ar premjeru tikās NA līdzpriekšsēdētāji un arī ministra amata kandidāte Baiba Broka. Dombrovska teiktais gan nebija nacionālajai apvienībai tīkams. Viņš norādīja, ka Bordānam būtu jāpaliek amatā, kamēr valdība nebūs izskatījusi viņa virzītās reformas, piemēram, maksātnespējas administratoru darba regulējumā.

Savukārt NA pauda, ka tādā gadījumā spēkā vairs nav koalīcijas līgums, kas šim spēkam paredz atbildību par Kultūras un Tieslietu ministrijām. Tāpēc premjera „Vienotībai" esot jāuzņemas politiskā atbildība par Bordāna darbību. Dombrovskis gan norādīja, ka koalīcija turpina darboties.

„Pašreiz mēs nerunājam par mazākuma valdībām vai citiem risinājumus. Pašreiz meklējam risinājumus, kā varam nodrošināt tālāko sadarbību koalīcijas ietvaros. Jā, mums ir zināmas viedokļa atšķirības par tempu, kādā šis jautājums tiek risināts. Bet, manuprāt, ļaut ministram pabeigt iesāktos darbus un īstenot pieteiktās reformas būtu tikai likumsakarīgi. Tas noņemtu arī dažādas aizdomu ēnas, ka tieši ministra pieteiktās reformas ir NA steidzīgās rīcības cēlonis," sacīja premjers.

Tomēr NA līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars pauda viedokli, ka vilcināšanās nomainīt tieslietu ministru patiesībā esot saistīta ar prezidenta Saeimai atpakaļ atmestajiem Imigrācijas likuma grozījumiem par uzturēšanās atļaujām. „Ja mēs tā skatāmies, tad mēs redzam, ka tieši uzturēšanās atļauju tirdzniecības ierobežošanas pretinieki, kas ir solījuši NA izstumt no valdības - Šlesera kungs, šodien ir arī Jūnija Krūmiņa publikācija. Ir arī uzsākuši publiskajā telpā kampaņu pret maksātnespējas administratoriem, cenšoties jebkuru NA darbību pamatot kā mistiskas administratoru mafijas aizstāvību. Redzam, cik labi ir finansēta uzturēšanās atļauju aizstāvju kampaņa, un nebūsim naivi – nauda netiek darbināta tikai nevainīgās reklāmas kampaņās, ar to naudu tiek ietekmēti arī politiskie procesi," klāstīja Dzintars.

Savukārt Broka tikšanās laikā sapratusi: šobrīd viņas kļūšana par tieslietu ministri ir maz ticama. „Mēs secinām to, ka šis koalīcijas līgums šobrīd faktiski ir pārkāpts. Nacionālā apvienība uzņemas atbildību par vienu ministri – kultūras ministri," sacīja Broka.

Brīdi vēlāk Nacionālās apvienības valdes sēdē Broka oficiāli atsauca savu kandidatūru, savukārt partija paziņoja, ka turpinās darbu valdībā tikai ar vienu - kultūras ministri. Tas nozīmē, ka mainījusies esot arī līdz šim spēkā esošajā koalīcijas līgumā noteiktā ministru amatu sadales proporcija.

Tāpēc līgums vairs neesot saistošs arī Nacionālajai apvienībai. „ja mums ir viens ministrs, tad mūsu galvenā prioritāte paliek kultūra. Attiecībā uz koalīcijas līgumu tajā NA noteikti daži ierobežojumu, kādas darbības nevar veikt bez pārējo partneru saskaņošanas. Šeit kaut vai jautājums par izglītību valsts valodā. Šajā situācijā mēs vērtēsim, cik tālu ar šīm iniciatīvām varēsim virzīties uz priekšu," saka tās līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš.

NA pārstāvji Tviterī jau paspējuši norādīt, ka tagad tās deputāti vairs nebūšot spiesti ievērot fiskālo disciplīnu, tāpēc balsojumos varētu atbalstīt opozīcijas virzītos priekšlikumus sociālajā jomā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt